Mają maszt 5G przed oknami. Mieszkańcy ul. Partyzantów w Olsztynie są temu przeciwni. Co na to ratusz?

2021-10-20 12:17:33 (ost. akt: 2021-10-20 11:21:35)
Mieszkańcy ul. Partyzantów nie zgadzali się na budowę masztu

Mieszkańcy ul. Partyzantów nie zgadzali się na budowę masztu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Przed oknami mieszkańców kamienicy Partyzantów w Olsztynie stanął maszt telefonii komórkowej. Zapytali ratusz, dlaczego nikt nie pytał ich o zdanie. W odpowiedzi przeczytali, że w sprawie "stroną jest jedynie inwestor".
Mieszkańcy ul. Partyzantów w Olsztynie sprzeciwiali się montowaniu masztu telefonii komórkowi przed ich oknami. Pisaliśmy o tym w maju. Mieli żal, że nikt nie powiadomił ich o rozpoczęciu prac. Maszt został zamontowany na dachu salonu samochodowego. Od okien kamienicy, w której mieszkają, dzieli go zaledwie kilkadziesiąt metrów.

— Przecież ktoś powinien nas zapytać, czy chcemy mieszkać tak blisko takiego urządzenia. Ale nikogo tu nie było. Nikt też nie wysyłał do nas żadnego pisma — podkreślała wówczas Anna Karczewska, mieszkanka.

Dlatego mieszkańcy kamienicy wysłali pismo do ratusza z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji. Podkreślili, że obawiają się o swoje zdrowie. Zaznaczają, że technologia 5G ma negatywny wpływ na organizm. W odpowiedzi dowiedzieli się, że maszt stanął zgodnie z prawem budowlanym.

— Ustawa Prawo budowlane, w oparciu o które organ administracji architektoniczno-budowlanej przyjmuje zgłoszenie bądź udziela pozwolenia na budowę, nie przewiduje przeprowadzania konsultacji społecznych — można przeczytać w odpowiedzi ratusza. —  Zgłoszenie jest czynnością administracyjną przeprowadzoną bez udziału stron. Stroną jest jedynie inwestor, co wynika zresztą z założenia przewidzianego dla tego reżimu prawnego, że zgłoszenie dotyczy przedsięwzięć o małym stopniu skomplikowania i znikomym oddziaływaniu na otoczenie.

— O tym działaniu będzie można dopiero powiedzieć coś za 20 lat, bo wtedy mogą być widoczne skutki oddziaływania technologii 5G — komentuje odpowiedź ratusza Anna Karczewska. — Szkoda, że mieszkańcy nie mają prawa głosu.

arKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. dis #3078317 20 paź 2021 13:19

    Co za oszołomy :D Bzdury nie poparte żadnymi naukowymi badaniami. Jak się nie podoba życie w mieście to wyprowadźcie się do lasu. Tylko nie za daleko, żebyście nie spadli z brzegu Ziemii w nicość.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5