Dzieci w Olsztynie bawią się w śmierć?

2021-10-14 08:39:02 (ost. akt: 2021-10-13 17:43:08)
Takie " zabawy" mogą skończyć się tragicznie

Takie " zabawy" mogą skończyć się tragicznie

Autor zdjęcia: źródło: Pixabay

Dzieci w Olsztynie mają wbiegać pod auta, w ostatnim momencie wycofywać się i znów pod nie wbiegać. Im silniejszy pisk opon i zdenerwowanie kierowcy, tym lepsza zabawa. Czasami mają wjeżdżać hulajnogą prosto pod maskę. Co policja wie w tej sprawie?
Na jednym z forów internetowych aż huczy. Wzburzeni internauci opisują skrajnie nieodpowiedzialne zabawy, które ostatnio podejmują dzieci i młodzież. Wszystko ma dziać się na olsztyńskich ulicach. Otóż ostatnio bardzo popularne stało się wbieganie prosto pod maskę nadjeżdżającego auta. Dziecko sprawdza swój refleks. W ostatniej chwili się wycofuje. Kierowców takie zachowania przyprawiają o dreszcze. Niepokoją się, że pewnego dnia dojdzie do tragedii. Internauci zastanawiają się, czy to nie jest nowy challenge na Tik- Toku. (mobilna aplikacja internetowa, w której dużą popularnością cieszą się tzw. wyzwania). Podobno "modne" stało się także wjeżdżanie hulajnogą prosto pod maskę auta.

O mało nie potrąciłam chłopaka jadącego na hulajnodze. Kiedy dojeżdżałam do pasów, rozglądałam się uważnie. Nie było nikogo Chłopiec raptownie wjechał na pasy. Nawet się nie rozejrzał na boki. W ostatniej chwili zahamowałam. Jestem roztrzęsiona i zdruzgotana sytuacją — pisze internautka.

Inna: — Byłam świadkiem jak dwie dziewczynki na ul.Leyka w Olsztynie "bawiły się" w uciekanie przed samochodem. Czekały aż będzie jechał samochód i chwilę przed nim przebiegały z jednej strony ulicy na drugą.

Ktoś opisuje, że do podobnych zabaw doszło przy ul. Wilczyńskiego. Kolejna osoba opisuje zajście na Nagórkach.

Ze względu na remont drogi wyłączone są światła. Przy przejściu stał chłopiec w wieku ok. 8- 10 lat. Stał i rozglądał się, więc zatrzymałam się, żeby przeszedł. On stał dalej, więc ruszyłam. I on nagle w tym momencie chciał wejść. A więc zatrzymałam się. I on także. I tak ze trzy razy. Otworzyłam okno i mówię mu, żeby przeszedł, a on na to, że jak będzie mu się chciało, to przejdzie. Powiedział, że i tak ma pierwszeństwo i... stał dalej. Jako że stał, ja ruszyłam, po czym on zaczął wchodzić na pasy....— czytamy.

Na Facebookowym profilu Gazety Olsztyńskiej pytajmy naszych czytelników, czy spotkali się z takimi zachowaniami.

Arkadiusz: — Ja ledwo co wyhamowałem przed takim na rowerze. Jechała grupka i w momencie wyprzedzania jeden wyjechał celowo na mnie. Winni są rodzice, którzy nie potrafią wytłumaczyć tego że na Tik Toku filmiki są reżyserowane pod oglądalność, to ustawki . Rzeczywistość jest bolesna i może skończyć się pogrzebem.

Urszula: — Spotkałam się z takim zachowaniem. Widziałam jak trzy dziewczyny położyły się na ulicy.

Wioleta: — Mnie córka opowiadała jak widziała dwie dziewczyny leżące na ulicy.

Jak poinformował nas sierż. szt. Andrzej Jurkun z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, do Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej KMP w Olsztynie nie dotarły żadne niepokojące sygnały dotyczące tego typu niebezpiecznych zabaw.

— Ponadto informuję, że każdy uczestnik ruchu drogowego jest zobowiązany do przestrzegania obowiązujących przepisów. Pieszy, który wbiegnie bezpośrednio przed jadący pojazd może zostać sprawcą zdarzenia drogowego. W przypadku złamania prawa przez osobę nieletnią, policjanci kierują sprawę do sądu rodzinnego i nieletnich, który jest władny do podejmowania stosownych decyzji — ostrzega sierż. szt. Andrzej Jurkun.

I dodaje: —Należy również pamiętać, że niechronionych uczestników ruchu drogowego, do których zaliczamy pieszych czy rowerzystów nie chronią pasy bezpieczeństwa, zaawansowane systemy bezpieczeństwa czy karoseria samochodu. Dlatego w konfrontacji z samochodem na drodze mają oni minimalne szanse, aby wyjść z niej uszczerbku zdrowotnego. Ich bezpieczeństwo na drodze zależy w dużej mierze od rozsądku, rozwagi i wyobraźni wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Policjant apeluje także do rodziców, aby uczyli swoje dzieci od najmłodszych lat, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię.

— Przede wszystkim należy to robić w miejscach do tego wyznaczonych z zachowaniem szczególnej ostrożności. Sami pamiętajmy o prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię, ponieważ dzieci często naśladują zachowania dorosłych — podkreśla.

Przypominamy, że 1 czerwca 2021 r. wprowadzono zmiany w przepisach. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem.

— Nowo wprowadzone przepisy nie zwalniają pieszych z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Pamiętajmy, że nie jesteśmy jedynymi osobami korzystającymi z drogi, a każde ryzykowne i nieodpowiedzialne zachowanie może zakończyć się tragicznie — apeluje st. sierż. Andrzej Jurkun.

Aleksandra Tchórzewska
a.tchorzewska@gazetaolsztynska.pl


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Marek #3077765 14 paź 2021 13:56

    Zapraszam każdego takiego sk....syna pod moje Volvo. Chętnym z rozkoszą przyp...dolę :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. Ano #3077738 14 paź 2021 09:13

    Jeszcze jeden powód aby w samochodzie zamontować kamerkę. Bo jak się inaczej wytłumaczyć?

    Ocena komentarza: warty uwagi (40) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5