Ubezpieczenie samochodu – kiedy trzeba je wykupić?

2021-09-29 14:32:02 (ost. akt: 2021-10-11 09:05:43)   Artykuł sponsorowany
Kupiłeś nowy samochód i zastanawiasz się, czy potrzebujesz ubezpieczenia? Sprawdź, w jakich sytuacjach trzeba wykupić ubezpieczenie auta. Wszystko zależy od tego, czy jest to nowe auto z salonu, samochód używany, a może pojazd sprowadzony z innego kraju.
Kupiłeś samochód używany? Możesz korzystać z OC poprzedniego właściciela!
W przypadku zakupu pojazdu używanego bardzo często zdarza się, że nabywca jeszcze przez jakiś czas może korzystać z ubezpieczenia, które wykupił poprzedni właściciel. Jak to możliwe? Otóż samochód, który był już używany, zgodnie z prawem był ubezpieczony – kupując auto, warto sprawdzić, czy sprzedawca zadbał o zakup polisy. Może zdarzyć się, że samochód, który kupiłeś, został ubezpieczony kilka miesięcy temu. Oznacza to, że OC będzie ważne jeszcze przez kolejne kilka miesięcy, ponieważ polisa taka kupowana jest na 12 miesięcy. A to oznacza, że po zakupie auta z drugiej ręki nie musisz go ubezpieczać, możesz bowiem korzystać z OC poprzedniego właściciela. To z kolei dobra okazja, aby nieco zaoszczędzić.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku zakupu samochodu używanego trzeba poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o tym, że pojazd zmienił właściciela. Jest to niezwykle ważne – w przeciwnym wypadku, w razie spowodowania stłuczki przez nabywcę, ubezpieczyciel zyskuje silny argument do odmowy wypłaty ubezpieczenia. Istotne jest także to, że firma ubezpieczeniowa ma prawo do rekalkulacji składki. Jeśli auto zostało sprzedane przez osobę, która ma duże doświadczenie za kierownicą i ma spore zniżki, a kupił je młody kierowca, istnieje ryzyko, że ubezpieczyciel zażąda dopłaty do odszkodowania. W takiej sytuacji warto zastanowić się, czy lepszym wyborem nie będzie zakup OC. Wystarczy skorzystać z kalkulatora OC, aby sprawdzić, że inne firmy nie mają bardziej korzystnej oferty ubezpieczenia komunikacyjnego.

Obrazek w tresci

Nowe auto z salonu – pamiętaj o ubezpieczeniu
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, każdy samochód, który porusza się po drogach, musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. W przeciwnym wypadku właściciel może otrzymać bardzo wysoki mandat – a w 2022 roku kary za brak OC wzrosną do nawet 6000 zł. Wiele osób, które kupują auto z salonu, zastanawia się, co zrobić najpierw – ubezpieczyć auto, a może je zarejestrować? Odpowiedź brzmi – w pierwszej kolejności trzeba zarejestrować auto. Dlaczego? Otóż rejestracja pojazdu nie jest możliwa bez ważnego ubezpieczenia OC. Przy okazywaniu wszystkich dokumentów w Wydziale Komunikacji, oprócz wniosku o rejestrację czy dowodu osobistego, trzeba także okazać ważne ubezpieczenie OC. Na szczęście obecnie można dokonać wygodnego zakupu OC przez internet, korzystając na przykład z kalkulatora OC – nie zajmuje to więc wiele czasu.

Obrazek w tresci

Samochód sprowadzony z innego kraju – co z ubezpieczeniem?
Wbrew wielu obawom, w przypadku sprawdzonego auta kwestia ubezpieczenia również nie jest skomplikowana. Samochód taki należy ubezpieczyć jak najszybciej – najlepiej zaraz po tym, jak przekroczy granicę. I w tym przypadku zakup ubezpieczenia OC online może okazać się bardzo przydatnym rozwiązaniem. Należy pamiętać o tym, że samochód musi posiadać całoroczne ubezpieczenie OC – musi ono być ważne na terenie całej Unii Europejskiej. Uwaga, jeżeli sprowadzony pojazd ma ważne OC, jest zarejestrowane i ma ważne tablice rejestracyjne, można jeździć nim jeszcze przez 30 dni. Warto jednak sprawdzić ceny ubezpieczenia, aby jak najwcześniej zacząć korzystać z usług towarzystwa ubezpieczeniowego, które działa w Polsce. W razie stłuczki może to znacząco ułatwić wszystkie formalności – kontakt z zagranicznym ubezpieczycielem może bowiem wymagać więcej czasu, a oczekiwanie na odszkodowanie również może się wydłużyć.

Podsumowanie
Jak widać, najważniejsza zasada dotyczące tego, kiedy trzeba wykupić ubezpieczenie auta, jest następująca – samochód musi posiadać ważną polisę, zanim wyjedzie na drogi. W przeciwnym wypadku można otrzymać bardzo wysoki mandat. Korzystanie z kalkulatora OC może bardzo pomóc w znalezieniu najbardziej korzystnej oferty ubezpieczenia, warto więc pamiętać o tym narzędziu.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5