Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki na UWM za nami!

2021-09-28 10:01:16 (ost. akt: 2021-09-27 16:41:58)

Autor zdjęcia: Janusz Pająk/UWM

Za nami Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki organizowane przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Mieszkańcy regionu przez trzy dni mogli zobaczyć od kuchni m.in. pracę naukowych pracowni i laboratoriów.
Za nami 19 edycja Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki, wydarzenia popularyzującego naukę. Tegoroczna edycja odbywała się w formie hybrydowej: część zajęć dostępnych było za pośrednictwem Internetu, w innych można było uczestniczyć stacjonarnie. Ale to nie zniechęciło mieszkańców regionu do udziału w festiwalu. Łącznie wzięło w nim udział których udział wzięło około 20 tys. osób.

Najchętniej z bogatej oferty zajęć (przygotowano około 550 propozycji) korzystały dzieci i młodzież. Młodzi mieszkańcy naszego regionu najbardziej doceniali fakt, że otworzyły się przed nimi drzwi do niedostępnego na co dzień świata naukowych pracowni i laboratoriów.

Fot. Janusz Pająk/UWM

Podczas zajęć padły już pierwsze deklaracje. W jednej z grup, z którą spotykali się pracownicy Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa UWM znalazł się nawet śmiałek, który zdradził, że zaczął na poważnie myśleć o sobie w roli chemika.

Mimo trudności towarzyszących przygotowaniu takich przedsięwzięć w dobie pandemii, organizatorzy Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki mają powody do satysfakcji.

Jesteśmy zadowoleni zarówno z organizacji zajęć, jak i z frekwencji – mówiła ostatniego dnia festiwalu jego koordynatorka, Anna Smoczyńska, kierownik Biura Nauki UWM w Olsztynie. Jak podkreślała, hybrydowa formuła prowadzenia zajęć miała swoje plusy. – Dzięki temu, że zajęcia były prowadzone online, mogła z nich skorzystać większa liczba osób.

Organizatorzy, jak zapewnia Anna Smoczyńska, już wkrótce biorą się do pracy nad programem przyszłorocznej edycji, żeby jeszcze bardziej zaskoczyć uczestników jubileuszowych 20. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki. Kierownik Biura Nauki UWM ma jednak nadzieję, że zajęcia wówczas odbywać się będą w tradycyjnej formie. Jak się okazuje, kontakt oko w oko ma jednak spore znaczenie.

Zwracał na to uwagę także profesor Jerzy Jaroszewski, który podsumowując Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki, wspominał wcześniejsze edycje wydarzenia, ściągające do Kortowa prawdziwe tłumy. Za ich sprawą kampus uniwersytecki, trwający zwykle w tym czasie w oczekiwaniu na październikowy powrót studentów, zaczynał na dobre tętnić życiem. Prorektor UWM podkreślał też wartość wydarzenia dla popularyzacji niedocenianej w Polsce nauki. A jest ona tymczasem, jak tłumaczy prorektor UWM, atrakcyjna i przyjemna. Nauka jest potrzebna i pozwala nam na poznanie i zrozumienie zjawisk wokół nas – zauważa prof. Jaroszewski.

O tym, jak cenny może być mariaż nauki i sztuki, mówił także przed swoim koncertem Marek Biliński.

Gdyby nie nauka, nie byłoby tej sztuki – podkreślał artysta. – Wszystko, na czym gram i czym operuję, jest wynikiem nauki, kreatywności i geniuszu ludzkiego umysłu, a ja z tego czerpię pełnymi garściami.

Występ kompozytora i multiinstrumentalisty w wyjątkowej scenerii Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego zamknął 19 edycję Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki.

źródło: UWM

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5