Jak kształtują się ceny domów w Olsztynie?

2021-09-21 10:42:52(ost. akt: 2021-09-21 10:43:28)   Artykuł sponsorowany
eny domów w Olsztynie, podobnie jak domów w większości rozwijających się miast w Polsce, szybują w górę. Jednak z analizy rynku nieruchomości wynika, że aktualnie inwestycja w dom jest znacznie bardziej opłacalna niż ma to miejsce w przypadku mieszkań. Dlaczego?
Ceny wzrastają - czy dla mieszkań i domów tak samo?
Zgodnie z analizami specjalistów, szacowana cena za metr kwadratowy dla miasta Olsztyn od początku roku 2021 wzrosła o niespełna 7%. Nie odbiega to znacząco od trendu ogólnopolskiego. Co ważne, średnio oferty mieszkań i domów wygasają po 90 dniach. W przypadku samych mieszkań, średnia ta jest niższa, a domów - wyższa. Wynika to ze znanych ogólnie na rynku mieszkaniowym zależności. Mieszkania łatwiej znajdują kupców niż domy - ze względu na fakt, że mniej jest osób zainteresowanych posiadaniem dużej nieruchomości, jaką jest budynek wolnostojący nawet, jeśli jego cena jest bardziej atrakcyjna w przeliczeniu na metr kwadratowy.

To pozostawia wiele pola do manewru dla przedsiębiorczych osób. Domy w Olsztynie są dobrą inwestycją. Cena za metr kwadratowy oscyluje w granicach 3500-4500 zł, jednak należy pamiętać, że w kwocie tej zawiera się również działka, na której dom jest posadowiony. Tymczasem średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w tym mieście nie spada poniżej 5500 złotych - na dodatek rośnie w tempie wykładniczym.
Interesuje Cię zakup domu w Olsztynie? Zajrzyj pod ten link: https://www.morizon.pl/domy/olsztyn/. Znajdziesz tu wyłącznie sprawdzone oferty!

Domy do remontu, domy luksusowe
Oczywiście, jak zawsze ze wszystkimi średnimi cenami bywa, warto mieć świadomość, że niektóre nieruchomości znacznie wykraczają poza wspomniany zakres cenowy. I tak w Olsztynie można znaleźć posiadłość w której metr kwadratowy kosztuje... 500 złotych. Jednak nie można się spodziewać, że będzie to standard umożliwiający zamieszkanie - to raczej domy w ruinie, które wymagają gruntownego remontu. Ich niebywałym plusem jest jednak zazwyczaj urokliwie położona, olbrzymia działka, a także "dusza" domu, którą można wydobyć przy pomocy (niemałych) środków finansowych.
Dla tych. którzy wolą jednak bardziej stabilne i pewne rozwiązania, atrakcyjnymi ofertami okażą się te dotyczące domów luksusowych, wybudowanych w ostatnich latach, zgodnie z najnowszymi trendami technologicznymi. Za takie domy przyjdzie nam jednak zapłacić więcej, niż 7 tysięcy od metra kwadratowego.
Olsztyn jest miejscem, które od lat wzbudza również duże zainteresowanie deweloperów. Nowe domy z rynku pierwotnego to najczęściej "bliźniaki" lub szeregowce - ich cena nie dobija najczęściej do 6 tysięcy złotych. To z pewnością ciekawa alternatywa dla tych, którzy obawiają się zakupu domu wolnostojącego, ale też nie chcą współdzielić budynku z wieloma sąsiadami. Niewielkie domy w zabudowie szeregowej powstają w Olsztynie zarówno w pobliżu centrum miasta, jak i na jego obrzeżach - jednak to w tej drugiej lokalizacji ich cena jest najbardziej atrakcyjna.
Zobacz domy w Olsztynie na Gratka.pl - największym serwisie z ofertami nieruchomości!

Domy do mieszkania lub na sprzedaż
Aktualna inflacja oraz niskie stopy procentowe sprawiają, że jedynym sposobem na pomnażanie środków jest ich mądre inwestowanie - najlepiej w nieruchomości. Olsztyn jako popularne miasto, jedno z większych w Polsce, pozostaje ciekawą lokalizacją do realizowania tego typu projektów. Kupując dom dokonujemy zakupu zarówno budynku, jak i działki, a ceny gruntów od lat rosną i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5