Sędziowie z Olsztyna nie chcą orzekać z sędzią powołanym przez KRS

2021-09-14 13:20:37 (ost. akt: 2021-09-14 13:34:01)

Autor zdjęcia: Pixabay

Dwoje sędziów Sądu Okręgowego w Olsztynie złożyło oświadczenie do prezes sądu o odmowie orzekania w składzie z sędzią powołanym przez Krajową Radę Sądownictwa w nowym składzie. Powołują się m.in. na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Sędziowie, którzy odmówili orzekania z sędzią wybranym przez KRS, to Małgorzata Tomkiewicz i Wiesław Kasprzyk. Pismo skierowali 7 września i wskazują w nim, że:

"wydając takie oświadczenie respektują obowiązujący w Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, w tym mają na względzie m.in. wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada 2019 r. w połączonych sprawach przeciwko Sądowi Najwyższemu oraz uchwałę składu połączonych Izb Sądu Najwyższego z dnia 23 stycznia 2020 r."
.

Ponadto w komunikacie rzecznika Sądu Okręgowego w Olsztynie czytamy, że "sędziowie wskazali, że działają w trosce o prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości (niewydawanie orzeczeń, które mogą być dotknięte nieważnością) oraz powagę urzędu sędziego sądu okręgowego".

Zdecydowano, że wobec sędziów Tomkiewicz i Kasprzyka nie zostaną wyciągnięte żadne konsekwencje, tzn., że nadal będą mogli bez przeszkód pełnić swoje obowiązki.

"Odnosząc się do wyżej opisanej sytuacji, informuję, że w ocenie kierownictwa Sądu Okręgowego w Olsztynie wydanie takiego oświadczenia obecnie nie wymaga podejmowania jakichkolwiek czynności służbowych w stosunku do jego autorów. Sędziowie tym oświadczeniem wyrazili swój pogląd na kwestię dotyczącą sprawowania wymiaru sprawiedliwości przez sędziego wyłonionego w drodze konkursu przez Krajową Radę Sądownictwa ukształtowaną po 2018 r. Sędziowie Tomkiewicz i Kasprzyk jednocześnie poinformowali, że ich oświadczenie nie jest zrzeczeniem się pełnionego przez nich urzędu sędziego".

Nowo powołany przez KRS sędzia to Tomasz Koszewski, który nie rozpoczął jeszcze pracy w Sądzie Okręgowym w Olsztynie, ponieważ do połowy października będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim. W związku z tym nie przydzielono mu jeszcze konkretnych obowiązków.

"Prezes Sądu w pierwszej kolejności, po zasięgnięciu opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie, niezwłocznie ustali dla sędziego Tomasza Koszewskiego podział czynności, w którym określi m.in. zakres jego obowiązków i sposób uczestnictwa w przydziale spraw oraz plan dyżurów i zastępstw" — wyjaśnia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik Sądu Okręgowego.

Sędzia Koszewski brał udział w konkursie na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie w Wydziale Gospodarczym, w którym orzekają także sędziowie Małgorzata Tomkiewicz i Wiesław Kasprzyk. Do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę 6 września tego roku.

opr. mw

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Paul Mark #3075381 14 wrz 2021 19:03

  Jacy to sędziowie?Zwykli politrucy.Ich wzorem Stefan Michnik,Wolińska i tym podobni.Wykształcenie sowieckie znajomość łaciny czy prawa rzymskiego po moskiewsku.Nominacja Prezydenta? ,my słuchamy się tylko Bundestagu.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Henryk #3075359 14 wrz 2021 15:02

   Pogląd to możecie wyrazić u cioci na imieninach,Was obowiązuje Konstytucja RP : Art. 178.Sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom. Sędziom zapewnia się warunki pracy i wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków. Sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Art. 179. Sędziowie są powoływani przez Prezydenta Rzeczypospolitej, na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, na czas nieoznaczony.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5