Mural Dzieci w Olsztynie bohaterem filmu

2021-08-26 11:48:47(ost. akt: 2021-08-26 11:59:25)
Mural Dzieci w Olsztynie

Mural Dzieci w Olsztynie

Autor zdjęcia: Paweł Snopkow

Na ścianie Niepublicznego Przedszkola Akademia Jasia i Małgosi w lipcu powstał Mural Dzieci. 23 sierpnia ukazał się film dokumentujący całe przedsięwzięcie.
Przypomnijmy. Na pomysł Muralu Dzieci wpadł Mateusz Mirczyński, prezes olsztyńskiego stowarzyszenia Kloszart. Celem projektu było pokazanie mocy oraz potencjału, jaki skrywa się w dziecięcej sztuce.

Przedsięwzięcie przebiegało w kilku etapach. Najpierw szef Kloszartu spotkał się z przedszkolakami z Akademii Jasia i Małgosi. Poprowadził on warsztaty, podczas których dzieci wykonały rysunki. W oparciu o te rysunki powstał projekt graficzny przeniesiony potem na ścianę.

Bezpośrednie prace nad muralem rozpoczęły się 29 lipca i zakończyły następnego dnia. Brał w nich udział Mateusz Mirczyński, a pomagali mu olsztyńscy artyści plastycy: Natalia Śliwińska oraz Rafał Głażewski. Grupie towarzyszył fotograf i operator Janek Karbowski. Tak powstał film „Making of: MURAL DZIECI” dokumentujący realizację projektu krok po kroku. Ponaddwuminutowe nagranie udostępniono m.in. na youtubowym kanale Kloszartu. Zobaczymy na nim ujęcia zrealizowane podczas warsztatów z dziećmi, opracowywania szkicu muralu oraz z samego malowania.

— Na filmie uwieczniono również zakończenie projektu, gdy mali artyści przyszli z rodzicami, żeby zobaczyć mural — dodaje Mateusz Mirczyński.

Jakie były reakcje? — Najmłodsze dzieci chyba nie do końca zrozumiały, że to ich dzieło — odpowiada pomysłodawca. — Starszym jednak bardzo się podobały. Rodzice też docenili odnowioną ścianę i cieszyli się z projektu.


Szef Kloszartu nie kryje zadowolenia zarówno z projektu, jak i filmu. — Myślę, że Janek zrobił dobrą robotę — chwali. — Niełatwo uchwycić klimat i energię, jaka towarzyszyła nam podczas prac nad tym muralem. A tutaj, moim zdaniem, to się udało. Był to wspaniały projekt i na pewno nie będzie ostatni — zapewnia.

Realizacja Muralu Dzieci oraz filmu była możliwa dzięki stypendium marszałka województwa warmińsko-mazurskiego.

ps

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5