Na ścianie Przedszkola nr 6 w Olsztynie powstał niezwykły mural

2021-08-24 19:28:10(ost. akt: 2021-08-24 16:47:05)
Mural na przedszkolu nr 6 w Olsztynie

Mural na przedszkolu nr 6 w Olsztynie

Autor zdjęcia: Zbyszek Woźniak

Jest sposobem na promocję Olsztyna i regionu oraz dowodem na współistnienie literatury i sztuki. Na ścianie Przedszkola nr 6 w Olsztynie powstał niezwykły mural autorstwa olsztyńskiego artysty Bartka Świąteckiego, który — tworząc go — współpracował z poetą i pisarzem Kazimierzem Brakonieckim.
Idea projektu narodziła się rok temu. Krzysztof Dąbkowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie zaproponował, żeby w mieście powstał ciekawy mural. Rozważane były różne lokalizacje, ale ostatecznie wybrano ścianę Przedszkola nr 6 przy ul. Pieniężnego w Olsztynie, a zarazem w samym sercu miasta — u stóp Starego Miasta.
Jak mówi Dąbkowski, ideą projektu było to, aby ludzie — oglądając mural — myśleli nie tylko o nim, ale także o czymś więcej.
— Sama idea jest osadzona w tradycji literackiej Warmii i Mazur, a konkretnie splata się z pojęciem "Atlantyda Północy", którego autorem jest poeta i pisarz Kazimierz Brakoniecki. Powiązało nam się to z tym, co wykonuje Bartek. Mieszkamy w Krainie Tysiąca Jezior, ale możemy także powiedzieć, że mieszkamy w krainie tysiąca historii i tysiąca opowieści. Każdy człowiek nosi w sobie jakąś historię związaną z Warmią i Mazurami. Tak jak toń wody odbija promienie słoneczne, tak twórczość Bartka, jego ekspresja i forma sprawiają, że czujemy się, jakbyśmy patrzyli w tysiące luster, które składają się na jedną przestrzeń. Chcieliśmy zainspirować osoby, które będą oglądały mural. Chcemy zachęcić do refleksji nad naszą tożsamością, ale jednocześnie każdy może czytać ten mural po swojemu.

Tworząc swoje dzieło, Bartek Świątecki współpracował z Kazimierzem Brakonieckim, poetą, pisarzem, eseistą, tłumaczem oraz założycielem i wieloletnim szefem Wspólnoty Kulturowej Borussia. Zapewnił mu nie tylko merytoryczne wsparcie, ale także morze inspiracji. — Współtworzenie dzieła z Kazimierzem Brakonieckim bardzo mnie podbudowało i zainspirowało. Obraz zawiera ptaki oraz przenikające się kształty, które można odczytywać jako pomieszanie kultur. Fajnie, gdyby było to spójne i gdyby to wszystko było w taki sposób odbierane, ale równie dobrze każdy może odczytać to dzieło autonomicznie, na swój sposób — tłumaczy Świątecki.
I zdradza technicznie kulisy pracy projektu: — Ściana powstaje od kilku dni, a wcześniej długo ją wzmacnialiśmy, przygotowywaliśmy podkłady, wszystko jest malowane farbami elewacyjnymi przystosowanymi do warunków zewnętrznych. Czerpię kolorystykę z barw, które są dookoła, np. czerwoną z budynku poczty, z katedry. Chciałem, żeby była spójna z przestrzenią miejską, ale z drugiej strony chciałem uniknąć malowania miasta w mieście czy np. Mikołaja Kopernika. Miało być to coś niepowtarzalnego i zjawiskowego, abstrakcyjnego i dynamicznego.

Mural na przedszkolu nr 6 w Olsztynie

Z muralu cieszy się także Małgorzata Kamińska, dyrektorka Przedszkola nr 6. — Projekt wygląda świetnie, jestem nim zachwycona. Jest to znakomicie skomponowane z ulicą. Obserwujemy spore zainteresowanie związane z tym muralem. Ludzie robią sobie zdjęcia, dopytują. Jestem szczęśliwa, że ten projekt został zrealizowany właśnie w mojej placówce.

Projekt sfinansował samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, miasto Olsztyn, firma Remondis, a strażacy ochotnicy z Jonkowa udostępnili wóz strażacki z podnośnikiem.

Mural na przedszkolu nr 6 w Olsztynie

Marta Wiśniewska

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. basilo #3073601 25 sie 2021 11:25

  Ależ Henryku ! Przecież "Mikołaj Kopernik to był stary piernik, mieszkał w Toruniu i miał kuku na muniu ...". A serio 100% racji, takich podobnych "grafik" jest sporo na wieżowcach ulicy Dworcowej. Budynek w kiepskim stanie i na zbliżeniu widać, że nawet ta pomalowana elewacja kiepsko przygotowana jest pod to "dzieło", co za 2-3 lata zobaczymy jak farba zacznie odpadać. Jak autor brzydzi się Kopernikiem i jak widać woli "nieskomplikowane" formy, mógł skopiować herb Olsztyna i Kubusia na niebieskim tle strzelić (de facto patrona pobliskiej Bazyliki Kontrkatedralnej), no ale to już zapewne podpadnie pod ideologizowanie świeckiego przedszkola. Jan z Łajs zapewne też "be".

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Stary dziad #3073598 25 sie 2021 11:21

  Tam powinien powstać mural informujący o obowiązku zakrywania nosa i ust maseczka w miejscu zamkniętym, bo mało kto prawidłowo nosi maseczkę (jeśli w ogóle), takie głupie mamy społeczeństwo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Xawery #3073583 25 sie 2021 09:09

  Pomysł stworzenia murala miejskiego - świetny. Miejsce - bardzo dobre. Koniec pochwał. Zastrzeżenia: w przypadku takiej inicjatywy powinna być odnowiona cała elewacja budynku a nie tylko ściana przygotowana pod mural. Prezydentowi miasta i pani dyrektor przedszkola należą się baty za stan elewacji tej placówki. Jeżeli chodzi o Kopernika, to zgadzam się z argumentami. Po co Kopernik Olsztynowi? Jeszcze ktoś z turystów lub przejezdnych mógłby Olsztyn skojarzyć z Kopernikiem! Toruń i Frombork żyją z promowania Mikołaja K. Robią to na każdym kroku. Przecież to tylko obrońca Olsztyna przed Krzyżakami, w Olsztynie napisał nieznany przeciętnemu mieszkańcowi miasta traktat o reformie pieniądza, która sprawdza się do dnia dzisiejszego. To tu prowadził badania astronomiczne, które spisywał na potrzeby najważniejszego dzieła życia 'O obrotach sfer niebieskich". Gdyby powstał mural o Mikołaju K. w Olsztynie to mógłby na nas obrazić się Wrocław, który nadał lotnisku regionalnemu imię Mikołaja Kopernika, bo Torunia i Fromborka nie da się obrazić. Na szczęście jest jeszcze wiele ścian w Olsztynie ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. basilo #3073577 25 sie 2021 07:13

  A więc odczytałem autonomicznie ... jest to obraz rozdarcia pomiędzy Polska a Republiką Weimarską

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5