Schola Wegajty opowiedziała w cerkwi historię jawnogrzesznicy

2021-08-15 10:13:31(ost. akt: 2021-08-15 09:15:18)
Schola Węgajty

Schola Węgajty

Autor zdjęcia: Jerzy Derewecki

W sobotę (14 sierpnia) wieczorem w katedrze unickiej przy ul. Lubelskiej w Olsztynie wystąpiła Schola Węgajty z przedstawieniem "Kondakion o nawróconej". To bizantyjski hymn św. Romana Melodosa (VI wiek), który tworzył za czasów Justyniana I.
Św. Roman Melodosa był autorem niezliczonych kondakionów — liturgicznych hymnów poświęconych różnym świętom, postaciom biblijnym i wydarzeniom.

Schola Węgajty
Fot. Jerzy Derewecki
Schola Węgajty

Kondakion jest dramatyzowaną poetycką homilią, pisaną grecką prozą metryczną, śpiewaną przez kantorów i dwa chóry antyfonalnie na przemian. Schola Węgajty wybrała kondakion przeznaczony na wigilię środy Wielkiego Tygodnia, który opowiada o nawróceniu jawnogrzesznicy, zakupieniu przez nią olejku i maści u sprzedawcy wonności, jej spotkaniu z Jezusem w domu Faryzeusza Szymona, namaszczeniu stóp Jezusa, odparciu zarzutów faryzeusza przez Jezusa i odpuszczeniu grzechów. Hymn ten przetłumaczono na język polski. Premiera kondakionu miała miejsce 14 października 2016 r. w Cerkwi Pokrowskiej w Bielsku Podlaskim po wieczerni święta Pokrow (dzień wspomnienia Romana Melodosa, zwanego na Podlasiu Sładkopiewcem).

Schola Węgajty
Fot. Jerzy Derewecki
Schola Węgajty

Schola Węgajty jako zespół działający w ramach Stowarzyszenia Węgajty niedaleko Olsztyna powstała w 1994 r. Tworzą go śpiewacy, aktorzy, muzycy, plastycy, teatrolodzy i muzykolodzy pochodzący z 6 krajów europejskich. Schola zajmuje się rekonstrukcją średniowiecznych dramatów liturgicznych, prezentacjami muzyczno- teatralnymi, badaniami nad tradycjami śpiewu liturgicznego i sakralnego, antropologią kultury oraz edukacją i animacją teatralną, muzyczną i plastyczną.

Jerzy Derewecki

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B