Ocalić od zapomnienia historię mówioną

2021-08-16 16:07:04 (ost. akt: 2021-08-16 16:09:03)   Artykuł sponsorowany
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej realizuje już od roku 2009 projekt pn. Archiwum Historii Mówionej, którego celem jest zachowanie w pamięci miejsc i losów ludzkich od zapomnienia. Opowiadane przez świadków historie bardzo często stanowią jednostkowe i emocjonalne wspomnienia dotyczące własnych doświadczeń.

Projekt ten jest działaniem międzypokoleniowym, w ramach którego młodzi ludzie nagrywają relacje swoich świadków czasu, bardzo często bliskich im osób. Opowiadane historie stanowią unikatowe wspomnienia, których niestety nie znajdziemy w podręcznikach do nauki historii.

W ramach projektu realizowane są spotkania ze świadkami czasu. Ideą tych spotkań jest poznanie historii przez rozmowę. Dodatkowo stanowią one wyjątkową szansę poznania historii, która nie zawsze podawana jest w podręcznikach. Zarówno dla świadków czasu jak i słuchaczy jest to bardzo ważne i poruszające doświadczenie.

Fot. mat. partnera

W dniu 28.08.2021 r. o godz. 18.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie
(ul. 1 Maja 5, 10-117 Olsztyn) odbędzie się takie właśnie spotkanie. Jego temat to: „Karta historii Warmii i Mazur. Od 1940 r. do współczesności. Eine Seite aus der Geschichte von Ermland und Masuren. Von 1940 bis heute."

Gośćmi spotkania będą:
Adam Suchowiecki – emerytowany nauczyciel historii, który interesuje się dziejami Mazowsza Północnego oraz pogranicza mazowiecko-mazurskiego; autor wielu książek m.in. „Kurpie z Puszczy Zielonej. Kartki z dziejów”;

Jan Prusik – emerytowany nauczyciel akademicki o specjalności politologia i biochemia; zamieszcza również artykuły w piśmie „Kurpie”.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Więcej informacji: martyna.halek@haus.pl oraz tel. 77 402 51 05. Spotkanie odbędzie się w formie hybrydowej – transmisja online na profilu Facebook Archiwum Historii Mówionej.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie ze świadkami czasu, które stwarza doskonałą okazję do poznania nieznanej do tej pory historii regionu.

Obrazek w tresci


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5