STARE SIEDLISKO, NOWE ŻYCIE

2021-08-04 11:53:13(ost. akt: 2021-08-05 12:29:53)   Artykuł sponsorowany
Dlaczego stare drewno przewyższa jakością to współczesne? Jakie historie w sobie skrywa? Na czym polega filozofia niemarnowania? Tego wszystkiego dowiemy się na Dniach Otwartych, organizowanych przez Regalia Polska Manufaktura w Studnicy pod Jezioranami.

„Dni Otwarte: O sztuce tworzenia mebli z wiekowego drewna” zaplanowano na 7-8 sierpnia 2021 roku. To idealna propozycja zarówno dla pasjonatów, jak i osób dopiero odkrywających świat rzemiosła, które stanowi nieodłączną część naszego regionalnego dziedzictwa. Zwiedzanie manufaktury, poznawanie tajników wytwarzania mebli ze starego drewna i metalu, obserwacja pracy kowala — to tylko niektóre atrakcje. Na gości czekają lokalne przekąski oraz upominki. Warto wybrać się tam ze znajomymi lub rodziną — przekonują organizatorzy.


NA POCZĄTKU BYŁ DOM


Regalia Polska Manufaktura to doświadczony producent mebli, obecny na rynku od 2007 roku. Pomysł stworzenia firmy zrodził się podczas remontu starego warmińskiego domu.

„Nasz dom to ponad 150-letnie siedlisko warmińskie. Kupiliśmy je w 2006 r. w stanie, który śmiało można nazwać … rozpadającą się ruiną” — wspominają założyciele Regaliów na swojej stronie internetowej. „Dom trzeba było rozebrać i zbudować od nowa. I tak zrobiliśmy. Zbudowaliśmy ten dom od nowa, chociaż może lepszym określeniem byłoby tu zbudowaliśmy go jeszcze raz. Bo do budowy wykorzystaliśmy wszystkie odzyskane przy rozbiórce cegły, belki, deski, dachówki i kafle piecowe”.

Ilość materiałów uzyskanych z rozbiórki okazała się niewystarczająca do rekonstrukcji budynku. „Skupowaliśmy od okolicznych mieszkańców materiały budowlane, „zapomniane” gdzieś w kącie podwórka” — piszą producenci. — „Wszystkie te cegły, kamienie i deski pochodziły ze starych budynków mieszkalnych, gospodarskich, stodół i spichlerzy. Dla nas okazały się skarbem”.
Doświadczenia uzyskane podczas prac konserwatorsko-budowlanych pomogły stworzyć firmę unikatową w skali regionu. W ofercie Regaliów znajdziemy nie tylko meble ze starego drewna, lecz także drzwi, elementy wystroju wnętrz, stare deski, belki, cegły, czy płytki ceglane. Firma zajmuje się także ręczną rozbiórką budynków.

DBAŁOŚĆ O TRADYCJĘ I ŚRODOWISKO


Motorem działania firmy Regalia Polska Manifaktura jest nie tylko pasja, lecz także poczucie misji. Ten lokalny wytwórca ratuje polskie siedliska przed zapomnieniem i zniszczeniem. Niestety upływający czas działa na niekorzyść starych domostw. Nie zawsze da się je uratować. Można za to pozyskać z nich cenne surowce, z których dobry fachowiec zrobi prawdziwe dzieło sztuki. Meble wytwarzane w ten sposób są nie tylko funkcjonalne, lecz posiadają duszę. Często kryje się za nimi historia wielopokoleniowej rodziny. Taki stół, czy szafka to coś więcej, niż przedmiot codziennego użytku.
Jako marka wytwarzająca meble, Regalia Polska Manufaktura działa w sposób ekologiczny i świadomy. Jeśli drewno, to tylko pozyskane z odzysku, jeśli olejowoski to tylko naturalne, pozbawione substancji szkodliwych.


INSYGNIA KRÓLEWSKIE


Regalia Polska Manufaktura to nazwa nieprzypadkowa. Ten lokalny producent nawiązuje do tradycji sięgających średniowiecznej Europy. Pierwsze manufaktury pojawiły się już w XIII w. we Flandrii i we Włoszech. Były to niewielkie zakłady, gdzie produkcję oparto na podziale pracy, a nad poszczególnym etapem czuwa konkretny, wyspecjalizowany rzemieślnik.

„Tak jest też w naszym przypadku. Praktycznie wszystko robimy sami – od projektu, poprzez pozyskanie materiału, przygotowanie go do produkcji, po wykonanie produktu finalnego w postaci mebli i różnego rodzaju elementów wykończeniowych” — informują producenci.
Z kolei regalia to królewskie insygnia. Nazwa ma symbolizować dominację jakości i tradycji nad produkowaną masowo tandetą i bylejakością. Regalia Polska Manufaktura nie traktuje klienta jak anonimowego nabywcę.


TEORIA I PRAKTYKA


„Nie ścinamy. Nie niszczymy. Nie szlifujemy. Nie postarzamy. Odzyskujemy, ocalamy, oczyszczamy, opiekujemy się”.

Tak wygląda w praktyce filozofia niemarnowania, którą kierują się twórcy Regaliów. Sędziwe drewno, które trafia do tego producenta ma często ponad 100 lat. Na takim materiale odcisnęli swój ślad dawni mistrzowie. Dotykając jego powierzchni można poczuć kunszt drwali, cieśli, ciepło słońca i rześki wiatr.
Najjaskrawszym przykładem idei niemarnowania jest showroom Regaliów. Pomieszczenie znajduje się w... starej odremontowanej oborze! To miejsce pracy, spotkań, szkoleń. To tutaj powstają wszystkie projekty.

oprac. Paweł Snopkow


Dni Otwarte: O sztuce tworzenia mebli z wiekowego drewna,
5-7 sierpnia 2021, lokalizacja: Studnica 2, 11-320 Jeziorany

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5