Nowa wizytówka miasta: ruszyła inwestycja przy ul. Partyzantów w Olsztynie

2021-08-03 08:48:40 (ost. akt: 2021-08-03 12:15:43)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wysiadając na stacji Olsztyn Śródmieście, wychodzimy wprost na stare garaże rodem z poprzedniej epoki i śmietnik. Już niedługo. Dziś (2 sierpnia) ruszyła budowa nowego węzła przesiadkowego Olsztyn Śródmieście, a wraz z nim nowego parku, który powstanie na miejscu starych garaży.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała pozytywną decyzję ws. budowy węzła przesiadkowego Olsztyn Śródmieście. Ten dokument otwiera drogę do uzyskania nowej decyzji o Zezwoleniu na Realizację Inwestycji Drogowej, wszystkie formalności są sukcesywnie załatwiane, a inwestycja jest realizowana.

Fot. Zbigniew Woźniak

W czwartek 29 lipca oddano plac budowy, natomiast w poniedziałek 2 sierpnia na plac budowy wjechał ciężki sprzęt. Jednym z elementów docelowych prac będzie rozbiórka ponad 50 garaży i budynków gospodarczych znajdujących się na tym terenie.

Prace będą prowadzone pod nadzorem archeologicznym, bo w latach 20. XX wieku mieścił się tam cmentarz ewangelicki. Gdy w 2018 roku, podczas przebudowy ul. Partyzantów odkryto w tym miejscu szczątki ludzkie, miasto zawarło ze Stowarzyszeniem Święta Warmia i Kościołem ewangelicko-augsburskim w Olsztynie porozumienie, w którym zobowiązało się do takiego zagospodarowania tego miejsca, które pozwoli na uczytelnienie znajdującego się tu przed laty cmentarza.

Luźne szczątki ludzkie, które ewentualnie zostaną tam odnalezione, będą z należytym szacunkiem zgromadzone w zaprojektowany specjalnie w tym celu Pawilonie Pamięci. Ponadto na tym terenie powstanie Lapidarium oraz specjalne ścianki upamiętniające pochowanych mieszkańców Olsztyna. Nie zabraknie także ławek i innej małej architektury. Całość będzie otoczona parkową zielenią. Ponadto projekt przewiduje wybudowanie chodników oraz kilku miejsc parkingowych, które będą pozwalały na krótkie zatrzymanie w celu odebrania lub przywiezienia na stację podróżnego. To elementy, który każdy będzie mógł zobaczyć gołym okiem.

Fot. Zbigniew Woźniak

Wartość umowy to ponad 4,6 mln zł brutto, ale w znacznej części uzyskano jej współfinansowanie unijne z projektu "Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie — łańcuchy ekomobilności", ponieważ ten teren znajduje się na obszarze już zrealizowanej przebudowy ul. Partyzantów.

Fot. Zbigniew Woźniak

Źródło: UM Olsztyn

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. krzroy #3072023 3 sie 2021 11:52

  Betoniarz rzucił z mieszkańcom Zatorza ochłap i parę lat będą się teraz cieszyć

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

 2. Ewa Kurowska #3072017 3 sie 2021 10:19

  Jak to miło, że władze zdobyły pieniądze na tę inwestycję, a od kilkunastu lat nie udało się zdobyć pieniędzy na remont zniszczonej przez ciężarówki miejskiej spółki ulicy Oficerskiej i Fałata oraz budowę kanalizacji deszczowej - na zasadzie "nie ma pieniędzy i nie będzie". Ja rozumiem, że nie można dyskryminować mniejszości seksualnej lub narodowej, ale nie rozumiem, dlaczego można dyskryminować mniejszość mieszkańców?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 3. zasx #3072006 3 sie 2021 09:37

  No super. Czyli to oznacza, że przybędzie 50 mieszkańców centrum, którzy nie będą mieli gdzie zaparkować?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5