Prezydent Olsztyna zachęca do aktywności fizycznej hasłem "Zmień przyzwyczajenia"

2021-08-02 17:34:41(ost. akt: 2021-08-02 14:50:35)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Akcja ratusza "Zmień przyzwyczajenia" jest pilotażowym projektem mającym zachęcić mieszkańców Olsztyna do podejmowania aktywności fizycznej. Piotr Grzymowicz zachęcał dziś (2 sierpnia) olsztynian do jazdy na rowerze zamiast samochodem. Akcja ruszyła z początkiem sierpnia.

Czym jest projekt "Zmień przyzywczajenia"?


Głównym celem projektu „Zmień przyzwyczajenia — mobilna szkoła w Olsztynie” jest zachęcenie mieszkańców miasta, w tym także uczniów, do częstszego wybierania spaceru czy roweru jako środka dojazdu do szkoły lub innych miejsc. Akcja „Zmień przyzwyczajenia w wakacje” — kampania edukacyjna skierowana do mieszkańców miasta — ma zachęcać do przemieszczania się po mieście bezemisyjnymi środkami transportu.

Nacisk położony zostanie na możliwość „zrobienia czegoś dla siebie” (wykorzystanie codziennych podróży jako okazji do rekreacji i ruchu w sytuacjach, gdy brakuje czasu na regularny sport), poprawę kondycji, zdrowia i odporności. Podkreślone zostaną też walory miasta jako atrakcyjnego miejsca do życia, które można poznać lepiej „z poziomu chodnika/ścieżki rowerowej”.

„Zmień przyzwyczajenia — mobilna szkoła w Olsztynie” to projekt realizowany dzięki konkursowi „Dotacje w ramach Partnerskiej Inicjatywy Miast”, a finansowany ze środków Unii Europejskiej: Funduszu Spójności — Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020. Organizatorzy na projekt przeznaczają 90 tys. zł, które pokrywają promocję wydarzenia i zakup nagród dla najbardziej aktywnych uczestników.

Żeby wziąć udział w konkursie, trzeba dołączyć na facebookową grupę "Zmień przyzwyczajenia!", zrobić zdjęcie lub nagrać filmik podczas wykonywania podejmowanej aktywności i czekać na wygraną. Organizatorzy podkreślają, że chcą, żeby każda osoba, która weźmie udział w konkursie, wygrała.

Jak prezydent Grzymowicz zachęcał do podejmowania aktywności?


Prezydent Olsztyna podczas dzisiejszej (2 sierpnia) konferencji prasowej poruszył kwestię transportu i zalet wynikających z przemieszczania się pieszo lub komunikacją miejską. Piotr Grzymowicz zapewnił, że infrastruktura rowerowa w Olsztynie nieustannie się powiększa, więc jazda rowerem po mieście jest coraz łatwiejsza.

— Spotykamy się w wyjątkowym miejscu, doskonale nam wszystkim znanym, czyli CRS Ukiel. Hasło, które jest motywem przewodnim naszego działania, brzmi "zmień przyzwyczajenia". Jest to bardzo interesujące, a jednocześnie wzywające nas do aktywności. Dopiero co wróciłem z urlopu, większość czasu spędziłem w Olsztynie i zmieniłem swoje przyzwyczajenia. Nie musiałem siedzieć przy papierach i chodzić na spotkania, tylko poruszałem się rowerem i pływałem w naszych pięknych jeziorach. Dzisiejsze spotkanie jak i cały projekt ma na celu zaprosić mieszkańców do aktywności. Poświęcamy bardzo wiele czasu na naszą pracę i obowiązki, jednak nie możemy zapomnieć o sprawności ruchowej, rekreacji i aktywnym odpoczynku, który może nam pomóc w codziennych obowiązkach — mówił Piotr Grzymowicz.

Prezydent Olsztyna zwrócił uwagę, że rower może być dobrym zamiennikiem dla samochodu, szczególnie w godzinach szczytu, kiedy omijamy korki, jednocześnie dbając o czyste powietrze.

— Nasi mieszkańcy często narzekają na utrudnienia komunikacyjne, na zanieczyszczone powietrze i korki na drogach, dlatego zachęcamy do zmiany przyzwyczajeń. Spacerujmy, poruszajmy się pieszo, poruszajmy się rowerem i korzystajmy z naszego ekologicznego transportu publicznego. Nasze miasto jest kompaktowe i do centrum możemy dojechać rowerem w kilkanaście minut. Dla naszego zdrowia jest to jak najbardziej wskazane — mówił Piotr Grzymowicz.

Fot. Zbigniew Woźniak

Jak jeździć rowerem... bez roweru?


Zapytaliśmy uczestników konferencji, czy w związku z zachęcaniem mieszkańców do podejmowania aktywności fizycznej miasto planuje przywrócić Olsztyńskie Rowery Miejskie. Odpowiedzią było przypomnienie o dużej liczbie rowerów czekających na chętnych w wypożyczalni sprzętu w CRS Ukiel.

Problem poruszył także Bartosz Grucela, członek Krajowego Zarządu Razem, który skomentował sprawę na Twitterze.

— Widzę, że właśnie Miasto Olsztyn i prezydent Grzymowicz rozkręcają kampanię na rzecz jazdy na rowerze w mieście. Wszystko w porządku, popieram, ale dlaczego robicie akcję bez ponownego uruchomienia Olsztyńskiego Roweru Miejskiego? — napisał Grucela.


Karol Grosz

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. AtoJa #3072022 3 sie 2021 11:43

  Nie moge już patrzeć na ten nieszczery uśmiech.Mam odruch wymiotny

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. Stary dziad #3071963 2 sie 2021 18:49

  Prezydent zachęca do aktywności fizycznej. Najlepszym przykładem tej zachęty jest stadion Stomilu znany w całej Polsce jako "Estadio da Gruz" albo "Gruz Arena".

  Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz

 3. olsols #3071961 2 sie 2021 18:42

  Zagrywka pod publiczkę. Olsztyńska sieć dróg rowerowych jest dziurawa, chodniki w fatalnym stanie, a system roweru miejskiego nie funkcjonuje od dwóch lat. Hulajnogi czy skutery nie są dla wszystkich. 90 tys. na przepalenie do autopromocji urzędników.

  Ocena komentarza: warty uwagi (19) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (11)

  1. bob #3071957 2 sie 2021 17:53

   trzeba byc hipokryta , zeby na sile proponowac rower, skoro autem sie porusza , a Olsztyn rozkopany, a bedzie gorzej

   Ocena komentarza: warty uwagi (31) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5