Dwa nowe tramwaje ruszyły na ulice Olsztyna [SONDA]

2021-07-29 16:45:39 (ost. akt: 2021-07-30 08:28:26)

Autor zdjęcia: Ada Romanowska

Niedawno informowaliśmy was o nowych tramwajach z Turcji, które ruszyły na olsztyńskie ulice. Już dziś z zajezdni wyjadą dwa kolejne. Czym się charakteryzują tureckie panoramy i czy są lepsze od polskich solarisów?
Prezydent Olsztyna - Piotr Grzymowicz poinformował na swoich mediach społecznościowych, że na olsztyńskie ulice wyruszą dwa nowe tramwaje. Tureckie panoramy kursują po ulicach miasta już od jakiegoś czasu, jednak dziś z zajezdni wyjedzie ich więcej.Nowa Panorama zaczęła jeździć po Olsztynie.
Fot. Ada Romanowska
Nowa Panorama zaczęła jeździć po Olsztynie.

W Olsztynie mieszkają pasjonaci pojazdów komunikacji miejskiej, dla których nowy tramwaj to coś więcej niż tylko nieco inny wygląd codziennego środka transportu. O komentarz w sprawie nowego zakupu olsztyńskiego ratusza poprosiliśmy Kamila Brodowskiego, redaktora facebookowej strony "Muzeum Komunikacji Miejskiej w Olsztynie, historia i teraźniejszość".

Tramwaj Dulmazlar Panorama, jest bardzo cichy i nowoczesny. Na pewno na zwrócenie uwagi zasługuje długość składu, czyli 32 metry, co jest o 3 metry więcej od obecnie jeżdżących Solarisów Tramino s111o. Również na wyróżnienie zasługuje konstrukcja pięcioczłonowa. Przypomnijmy, że w przypadku Tramino jest to konstrukcja trzyczłonowa.

Wrażenia z jazdy były bardzo pozytywne. Na duży plus zasługuje wyciszenie nowego składu, co podwyższa komfort przejazdu. Niestety Solarisy jeżdżące po Olsztynie stały się już nieco głośniejsze w środku. Tramwaj Panorama na pewno robi duże wrażenie, widząc go na ulicach naszego miasta nie przejdziemy obok niego obojętnie, wygląda bardzo masywnie i Solaris przy Durmazlarze wygląda jak mała zabawka. Jadąc tureckim tramwajem, a nawet już na niego czekając, ma się pewność, że jedzie się bądź czeka właśnie na niego, a to za sprawą wyświetlaczy przystankowych oraz aplikacji mobilnej, gdzie najnowsze nabytki MPK Olsztyn są oznaczone jako 2 Kanta/Dworzec Główny nowy tramwaj. Takie informacje są również wyświetlane na tablicach zewnętrznych w pojeździe oraz możemy to zobaczyć na tablicy wewnętrznej w tramwaju, czyli plakat, który informuje, jakim tramwajem jedziemy. Ciekawostką jest również komunikat, który można usłyszeć na początkowym przystanku, który przypomina, że jedziemy nowym tramwajem. Tramwaj jest bardzo przyjemny w jeździe, no, może z wyjątkiem sygnału zamykania drzwi, który po paru przystankach już irytuje, ale w gruncie rzeczy tramwaj jest bardzo przyjemny w odbiorze i polecam każdemu chociaż z ciekawości przejechać się tym pojazdem — zachęca Kamil Brodowski.

A jakie są wasze wrażenia z jazdy nowym tramwajem? Przypadły wam do gustu, czy jednak wolicie stare solarisy? Koniecznie zagłosujcie w sondzie poniżej!

Którym tramwajem wolisz jeździć?
pokaż wyniki »

Karol Grosz

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wypierpapier #3071818 30 lip 2021 09:03

  Brawo Panie Redaktorzu ! Ankieta poprawiona. Teraz popraw jeszcze tekst.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Dariusz #3071813 30 lip 2021 07:09

  To som bardzo dobre trawmaje, Każdom śrubke sprawdzilłem

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. ols #3071801 29 lip 2021 18:36

  Na trójce i tak szybko nie pojedziemy. Torowisko nieużywane, dobrze że euro nie trzeba oddawać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 4. Państwowy Inspektor Smrodu #3071792 29 lip 2021 17:38

  Plastik MADE IN TURKEY śmierdzi. Tak w Panoramie, jak w skrzynkach na narzędzia w supermarkecie na al. Sikorskiego 2B. Odrobinę lżej. Mógłby ktoś zrobić jakieś pomiary. Gdyby nie to, to oczywiście luźniej się przechodzi środkiem i faktycznie inne zalety są zgodne z zamówieniem.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 5. Mati #3071789 29 lip 2021 17:31

  Durmazlar, a nie Dulmazlar. Poprawcie ankietę :-)

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5