Pulsują żółte światła na głównych skrzyżowaniach w Olsztynie. Czy słusznie?

2021-07-29 20:40:07 (ost. akt: 2021-07-29 15:22:03)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

O której wyłączana jest sygnalizacja świetlna na niektórych skrzyżowaniach w Olsztynie? Na tych głównych, na przykład przy ratuszu, często za wcześnie. Czytelnik pyta: dlaczego?
Czy naprawdę musimy stać na czerwonym świetle na pustym skrzyżowaniu? Taka sytuacja na pewno stresuje kierowców. Ale denerwuje też, gdy zamiast czerwonego i zielonego światła, pulsuje żółte.

— Ostatnio kilka razy jechałem wieczorem przez centrum. Zdziwiłem się, że po godz. 21 nie działała sygnalizacja przy samym ratuszu. Myślałem, że może to chwilowe, że jest jakaś awaria, ale sytuacja powtórzyła się innego dnia. Ruch był spory. Zatem po co wyłączać? — pyta Marek Kozub z Olsztyna. — Niektórzy kierowcy nie byli pewni, kto ma pierwszeństwo. Podobnie było dalej, na skrzyżowaniu 1 Maja z Partyzantów. Na ulicę wychodzili piesi, którzy mają pierwszeństwo, ale w sytuacji, gdy miga żółte, też nie byli przekonani, kto może pierwszy jechać. Dlatego raz jeszcze zapytam: po co taka zabawa? Miasto chce zaoszczędzić?

I dodaje: — Niebezpiecznie, jako kierowca, czuję się też na skrzyżowaniu Sybiraków z Limanowskiego i Jagiellońską. Tam raz światła gasną wcześniej, innym razem palą się dłużej. Nigdy nie wiem, na co trafię. Kierowcy też, jadący przecież z czterech stron, nie mają do siebie zaufania. Ci jadący Limanowskiego mają pierwszeństwo podyktowane znakiem. Tylko że ludzie głupieją, gdy chcą wjechać na skrzyżowanie. Sam na nie wjeżdżam z duszą na ramieniu.

Znaki zamiast zielonego


— Godziny działania sygnalizacji świetlnej na wszystkich skrzyżowaniach w Olsztynie zostały opracowane przy udziale Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Miejskiego Inżyniera Ruchu na podstawie analizy natężeń ruchu, wypadkowości, dopuszczalnych prędkości, obecności torowiska tramwajowego, jak również ze względu na okres letni i zimowy — opowiada Michał Koronowski, rzecznik ZDZiT w Olsztynie. — Przypominam, że w przypadku wyłączenia sygnalizacji świetlnej w porach nocnych, weekendy lub z powodu awarii, wszyscy uczestnicy ruchu drogowego zobowiązani są do przestrzegania zasad ruchu drogowego oraz stosowania się do oznakowania pionowego i poziomego.

I dodaje: — Sygnalizacje świetlne działają w godzinach ustalonych w harmonogramie czasów pracy sterowników sygnalizacji świetlnych w Olsztynie, który został zatwierdzony przez organ zarządzający ruchem tj. Miejskiego Inżyniera Ruchu. Zgodnie z powyższym harmonogramem, sygnalizacje na skrzyżowaniach ulic Pieniężnego/1-go Maja/11 Listopada oraz na przejściu dla pieszych przez ul. 1-go Maja na wysokości Teatru im. Stefana Jaracza, działają w trybie trójkolorowym w następujących godzinach: poniedziałek — piątek (6.00-21.00), soboty (7.30-21.00), niedziele (9.00-21.00). Na skrzyżowaniu ulic Limanowskiego/Jagiellońska/Sybiraków sygnalizacja świetlna działa w trybie trójkolorowym w godzinach: poniedziałek — piątek (5.30-22.30), soboty (7.30-21.00), niedziele (9.00-21.00).

Zapytaliśmy też ZDZiT o oszczędności, jakie niesie za sobą wyłączanie sygnalizacji. I czy w ogóle takie są. Nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi. Natomiast wiele miast w Polsce mówi wprost, że trudną sytuację budżetową, zwłaszcza po pandemii, ratują m.in. wyłączaniem sygnalizacji. Dzięki temu nie palą się wszystkie żarówki w sygnalizatorach. W Poznaniu na przykład wyłączanych na noc jest 250 z 300 wszystkich sygnalizatorów. Pozostawiono m.in. trzykolorowe sygnalizacje tylko na głównych ciągach komunikacyjnych, wielopasmowych skrzyżowaniach z przejściami dla pieszych i skrzyżowaniach z torowiskami tramwajowymi. To przy olsztyńskim ratuszu ma przejścia dla pieszych i torowisko zarazem. Można je też nazwać, że jest głównym ciągiem komunikacyjnym w Olsztynie.

— Czy nie lepiej wyłączenie sygnalizacji uzależnić od tego, jaka jest kultura jazdy kierowców i znajomość zasad ruchu? — podkreśla Marek Kozub. — Wyższa kultura przekłada się również na bezpieczeństwo. Tylko że w Olsztynie nie mam zaufania za grosz.

Pamiętaj!

Przy wyłączonej sygnalizacji świetlnej obowiązują cię znaki ustalające pierwszeństwo przejazdu.

ADA ROMANOWSKA

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ols #3071855 30 lip 2021 16:47

  Takich Marków pełno na drodze. Tak się kończy systematyczne ogłupianie kierowców jednowlotowymi skrzyżowaniami. Piesi też stoją na czerwonym w nieskończoność, a nic nie jedzie. Bardzo dużo ostatnio widać przechodzenia na czerwonym, bo ileż można czekać? Nie jest to bezpieczne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. hehe #3071850 30 lip 2021 15:50

  "Zapytaliśmy też ZDZiT o oszczędności, jakie niesie za sobą wyłączanie sygnalizacji. I czy w ogóle takie są. Nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi." żenada że nawet nie chce im się dbać o wizerunek rozmawiając z gazetą, widać stosunek włodarzy do Olsztynian. "trudną sytuację budżetową, zwłaszcza po pandemii, ratują m.in. wyłączaniem sygnalizacji" może lepiej zrezygnować z budowy kolejnych linii tramwajowych by oszczędzić pieniądze z budżetu? bo strach się bać co będzie z Olsztynem za te 5 lat, jak już dziś dziura na dziurze, a dziury budżetowe karzą wyłączać światła. Jak to się mówi jaki pan taki kram...

  odpowiedz na ten komentarz

 3. hehe #3071848 30 lip 2021 15:41

  może dla tego, że po Olsztynie jeździ się szybciej i bezpieczniej gdy nie działa ta kulawa sygnalizacja?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. zasx #3071821 30 lip 2021 09:18

  Jak dla mnie to sygnalizacji mogłoby nie być w ogóle. Marku, oddaj prawo jazdy! Z tego co mówisz wynika, że największym zagrożeniem na drodze dla siebie i innych jesteś właśnie ty!

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 5. Ols #3071815 30 lip 2021 07:59

  Mam nadzieję, że nigdy nie spotkam na drodze Pana Marka. Masakra, że tacy ludzie mają prawo jazdy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (24) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5