Przestrzeń do komfortowego życia

2021-07-13 10:00:24 (ost. akt: 2021-07-16 10:48:36)   Artykuł sponsorowany
Ile metrów powinno przypadać na jedną osobę w mieszkaniu, aby wszyscy domownicy mogli poczuć się komfortowo? To zależy od potrzeb i możliwości. W Unii Europejskiej na jednego lokatora przypada średnio ponad 40 metrów kwadratowych, w Polsce kilkanaście metrów mniej. - Kupując duże mieszkanie zyskujemy przestrzeń do życia, a dziś dodatkowo, sami możemy ją zaprojektować - mówi Monika Dmitrzak z ANGO DEVELOPMENT.

Jak podaje Europejski Urząd Statystyczny, średnia powierzchnia mieszkania na jedną osobę w Unii Europejskiej wynosi nieco ponad 40 metrów kwadratowych. Takim wynikiem mogą pochwalić się Włochy, Finlandia czy Wielka Brytania. Rekordzistami, jeżeli chodzi o liczbę metrów przypadających na jednego lokatora jest Szwecja, Luksemburg oraz Dania. W tej ostatniej przypada średnio 60 mkw. powierzchni mieszkania na osobę. A jak na tym tle wypada Polska? Niestety, blado. W Polsce na jedną osobę przypada średnio nieco ponad 28 mkw. I choć w ostatnich latach zanotowaliśmy niewielki postęp, to nadal jesteśmy w ogonie Europy.

Pandemia pokazała, że potrzebujemy przestrzeni do życia
W ostatnich kilkunastu miesiącach, podczas panującej epidemii, często w jednym czasie w domu przebywali rodzice, którzy pracowali zdalnie razem z dziećmi, które za pomocą internetu łączyły się ze szkołą. Na powierzchni 50 metrów kwadratowych nie było to łatwe zadanie. Trudno jest pracować z domu, kiedy dzieci hałasują i odwrotnie: trudno jest przyswajać wiedzę, gdy rodzice stoją nad komputerem. Pomimo rosnących cen mieszkań, trudno sobie wyobrazić sytuację sprzed pandemii, kiedy ludzie decydowali się na zakup mieszkania o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych. Młoda osoba jeszcze sobie w takim miejscu poradzi, ale na pewno nie na dłuższą metę. Poza tym urządzenie takiego mieszkania w funkcjonalne łóżko czy szafki kuchenne raz mini łazienkę wyniesie drożej nawet od standardowej kawalerki. Warto wspomnieć, że zgodnie z przepisami budowlanymi, od 2018 roku wszystkie nowo budowane mieszkania muszą mieć minimum 25 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

Obrazek w tresci


Większy metraż - większy komfort i możliwości
Dlatego mieszkania o powierzchni ponad 70 mkw. dziś mają swoje niezaprzeczalne zalety. Dają wystarczająco dużo komfortowej przestrzeni do życia dla wszystkich domowników. Można je wręcz porównać do niewielkiego domu. Tyle, że dziś drożejące ceny działek, materiałów budowlanych i samej robocizny skutecznie odstraszają od porywania się na własny dom.
- Wyobraźmy sobie własne M, które możemy sami zaprojektować - mówi Monika Dmitrzak z ANGO DEVELOPMENT. - Wystarczy wziąć rzut mieszkania, chwycić za ołówek i nakreślić swoją wymarzoną przestrzeń: salon, jadalnię, sypialnię, łazienkę oraz pokój dziecięcy. Nie narzucamy z góry przestrzeni, tylko przyszli właściciele mieszkania sami ją kształtują. To oni będą w niej funkcjonowali, więc dajemy im taką możliwość.

Przygotowany projekt jest w cenie mieszkania
- W przypadku dużego mieszkania projekt ścian działowych oraz wszelkich mediów wykonywany jest w ramach zakupu mieszkania - mówi Małgorzata Nabielec z ANGO DEVELOPMENT. - Wizja klienta jest ograniczona tylko ścianami konstrukcyjnymi oraz kominami i wentylacją.
Łazienka z oknem czy bez okna? Proszę bardzo! Wyspa w kuchni? Dlaczego nie!
Czy mieszkanie zaprojektowane przez siebie samego w cenie poniżej 6 tys. zł za metr kwadratowy to dobra propozycja?
- Zdecydowanie tak, tym bardziej, że nie wiadomo co nas czeka w przyszłym roku - odpowiada Monika Dmitrzak.

Obrazek w tresci


Nasze mieszkanie nie kończy się za progiem
Małgorzata Nabielec podkreśla, że ważne jest nie tylko funkcjonalne mieszkanie, ale i przestrzeń wokół bloków. - Na komfort życia składa się wszystko to, z czego możemy korzystać mieszkając w danym miejscu - mówi. - Nie chodzi tylko o sklepy i szkołę, ale ważna jest również strefa wypoczynku.
To dlatego na osiedlu Nowy Bartąg rozbudowany jest plac zabaw z nowoczesnym sprzętem. Nie brakuje również boiska do gry w piłkę. Ci, którzy lubią spacery z przyjemnością przejdą się do pobliskiego jeziora. Komfortowa przestrzeń musi być również dobrze skomunikowana z miastem. Bliskość przystanków, aby w razie czego móc poruszać się bez własnego samochodu daje taką możliwość. Dojazd do centrów handlowych, lekarza, czy uczelnię w ciągu kilkunastu minut poprawia wydatnie standard życia.

Biuro sprzedaży Olsztyn ul. Bartąska 172/1
tel. 575 304 306
e-mail: sprzedaz@angodevelopment.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5