Ktoś strącił Kopernika w Olsztynie. Ratusz nie powiadomił jeszcze policji? [AKTUALIZACJA]

2021-06-24 13:39:27 (ost. akt: 2021-06-24 15:11:48)
Co się stało z popiersiem Kopernika w Olsztynie?

Co się stało z popiersiem Kopernika w Olsztynie?

Autor zdjęcia: Joanna Załęska

W sobotę popiersie Kopernika spadło z cokołu. Ktoś prawdopodobnie je strącił. Kto? Sprawą zajmie się policja, ale dopiero po zgłoszeniu zniszczenia mienia. Ratusz jeszcze tego nie zrobił.
Co się stało z głową Kopernika z Parku Podzamcze? W sobotę rano (19 czerwca) popiersie zostało znalezione na ziemi, tuż przy cokole. Najprawdopodobniej to akt wandalizmu.

Popiersie wykonane jest z brązu. Nie mogło więc spaść z powodu mocniejszego powiewu wiatru. Kto więc mógł to zrobić? Sprawca na razie może czuć się bezkarny, bo policja nie bada jeszcze sprawy. Sama z siebie nie może podjąć działań, bo to właściciel terenu musi złożyć zawiadomienie o zniszczeniu mienia. Takie do tej pory nie wpłynęło.

Pomnik stoi na terenie miasta, więc odpowiedzialny za niego jest ratusz. Czy w ogóle i kiedy sprawa trafi na policję?

— W najbliższych dniach policja zostanie zawiadomiona — odpowiedziała na nasze zapytanie Marta Bartoszewicz, rzeczniczka olsztyńskiego ratusza. — Obecnie zbieramy materiały dowodowe i wszelką dokumentację w tej sprawie.

AKTUALIZACJA:

Po publikacji tego artykułu otrzymaliśmy informację, że ratusz zgłosił już sprawę na policję. Sprawca nie może więc czuć się bezkarny. Czekamy zatem na ustalenia policjantów.

Fot. Joanna Załęska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5