Dziura po hotelu Gromada "na dzień dobry" w Olsztynie. Dlaczego nic się nie dzieje?

2021-06-18 11:20:27 (ost. akt: 2021-06-21 09:23:13)
Co stanie w miejscu hotelu Gromada?

Co stanie w miejscu hotelu Gromada?

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Co się będzie działo w miejscu, w którym został wyburzony hotel Gromada? Budynek stał w pobliżu głównego dworca PKP w Olsztynie. A dziura po nim nie sprzyja wizerunkowi miasta. Czy są więc jakieś plany?
Pół roku temu, w grudniu, z powierzchni Olsztyna zniknął hotel Gromada. Do tej pory nic się tam nie dzieje. Budynek znajdujący się w pobliżu dworca głównego od lat stał pusty i niszczał. Teraz to samo dzieje się z "dziurą" po hotelu.

Jak się dowiedzieliśmy, działka jest wystawiona na sprzedaż przez spółkę Vega, która jest właścicielem terenu. Nikt jednak nie jest nią zainteresowany. Kiedyś była wystawiona za 7 mln zł. Inwestor, który wstępnie ją kupił — bez zabudowy — wycofał się z transakcji. Prawdopodobnie stracił nawet zadatek. Zatem może pojawić się kolejny chętny na inwestycję w tym miejscu. Tylko kiedy? Dziś cena działki nie jest znana.

Fot. Zbigniew Woźniak

Hotel Gromada powstał na początku lat 70. XX wieku. Jego największym plusem była z pewnością lokalizacja w sąsiedztwie Dworca Głównego PKP, przez który wtedy codziennie przewijały się tysiące osób.

Teren, na którym stoi hotel, objęty jest miejscowym planem zagospodarowania. Zgodnie z nim podstawowym przeznaczeniem terenu jest zabudowa usługowa i usługi hotelarskie. Czy to znaczy, że powstanie tam następny hotel? Póki co nie wiadomo.

Działki w Olsztynie ostatnio mają wzięcie. Zwłaszcza te usytuowane przy brzegach jezior. Ostatni przetarg dotyczył sprzedaży nieruchomości niezabudowanej, składającej się z działki położonej przy ul. Pływackiej w Olsztynie. Cena wywoławcza została ustalona na kwotę około 1,9 mln zł. Została sprzedana za ok. 6 mln zł.

Jej przeznaczenie to usługi turystyki o charakterze hotelarskim, gastronomia, z funkcją dopuszczalną: usługi ochrony zdrowia i opieki społecznej (kliniki rehabilitacyjne, domy opieki itp.), inne usługi turystyki, sportu i rekreacji, z funkcją uzupełniającą: mieszkanie właściciela oraz zieleń urządzoną.

Ratusz zarobił też dużo sprzedając działkę na Głowackiego za 21 mln zł chociaż była wystawiona za 7 mln. Ale inwestor chce się wycofać, a powodem są chronione prawem żaby, które zamieszkują ten teren. Teraz zostanie ogłoszony kolejny przetarg na tę działkę. Pytanie: czy w tej sytuacji będą chętni?

Teren przy Gromadzie ma plan zabudowy zagospodarowania. W tej chwili może być więc bardziej atrakcyjny niż łąki przy Głowackiego.

Rozbiórka Gromady
Fot. Zbigniew Woźniak
Rozbiórka Gromady


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5