Od niedzieli zostaną uruchomione miejskie przystanki kolejowe

2021-06-09 14:40:05 (ost. akt: 2021-06-11 10:18:57)

Autor zdjęcia: Karol Kiłyk

Olsztyn Jezioro Ukiel, Olsztyn Likusy i Olsztyn Redykajny – takie przystanki zostaną uruchomione w Olsztynie od 13 czerwca. Jest to pewien krok w stronę kolei miejskiej, jednak do tego jeszcze długa droga.
Na nowych przystankach będą zatrzymywały się już kursujące pociągi POLREGIO, dlatego liczba połączeń będzie dość skromna – 7 par pociągów dziennie w tygodniu i tylko 5 par pociągów dziennie w weekend. Utworzenie nowych stacji może pomóc odkorkować Olsztyn, który szczególnie latem jest chętnie odwiedzany przez turystów.

Niedziela jest dość nietypowym dniem na uruchomienie nowych przystanków, szczególnie teraz, gdy słoneczna pogoda przyciąga wielu turystów nad jezioro Ukiel. Zapytaliśmy się kolejarzy, dlaczego nowe stacje będą funkcjonować dopiero od niedzieli.

Wprowadzamy nowe stacje przy okazji korekty rozkładu jazdy pociągów. Kilka razy w roku robimy takie aktualizacje, i zawsze zaczynają one obowiązywać od niedzieli — mówi Anna Nowak, rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Zakładu Polregio w Olsztynie.

Główną przeszkodą w uruchomieniu kolei miejskiej w Olsztynie jest brak porozumienia na linii miasto-kolejarze. Nowe stacje kolejowe byłby bardziej atrakcyjne dla mieszkańców, gdyby w pociągach obowiązywały te same bilety co w komunikacji miejskiej, a autobusy i tramwaje były zsynchronizowane z pociągami z uwzględnieniem ewentualnych przesiadek.

— Nie mamy tu do czynienia z żadnymi ustaleniami pomiędzy koleją a miastem. Miasto nie jest organizatorem połączeń. Otwarcie nowych przystanków to kolejny krok do powstania kolei miejskiej — mówi Anna Nowak.

W olsztyńskiej komunikacji miejskiej będzie obowiązywała ta sama co obecnie taryfa biletowa, jak również ogólnie obowiązujące bilety oraz ulgi. W liniach kolejowych wysokość opłat oraz forma biletów leży w gestii przedsiębiorstwa transportowego, prowadzącego działalność w zakresie pasażerskich przewozów kolejowych — mówi Michał Koronowski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Rozmowy na temat pierwszych umów między miastem a kolejarzami trwają. Jak przekazuje nam Michał Koronowski — Urząd Miasta Olsztyna ogłosił postępowanie przetargowe na opracowanie założeń co do wspólnego biletu, którego wskazania w przyszłości będą mogły zostać wdrożone w ramach wspólnego biletu na pociąg oraz pojazdy olsztyńskiej komunikacji miejskiej.

Uruchomienie nowych stacji kolejowych w mieście może być ciekawą alternatywą dla mieszkańców, którzy będą mogli szybko pokonywać długie odcinki. POLREGIO oferuje możliwość zakupu online, który kosztuje 3,40 zł czyli dokładnie tyle ile przejazd komunikacją miejską. Do tematu kolei miejskiej w Olsztynie jeszcze wrócimy.

kg

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. krzroy #3068333 10 cze 2021 07:33

  Cytat z artykułu: "Utworzenie nowych stacji może pomóc odkorkować Olsztyn, który szczególnie latem jest chętnie odwiedzany przez turystów." Ciekawe i nowatorskie spostrzeżenie autora artykułu. Każdy kto porusza się po mieście wie, że okres wakacji (lato) to zmniejszony ruch na ulicach i małe albo żadne korki. Turyści naszego miasta jakoś nie atakują, widocznie niewiele mamy do zaoferowania. Od czasu otwarcia obwodnicy turyści w drodze nad Wielkie Jeziora omijają Olsztyn i rzadko kto wjeżdża do miasta. Problem do rozwiązania, korki, zaczyna się po wakacjach, jesienią, kiedy dzieci i młodzież ruszają do szkół. Linia kolejowa i te trzy przystanki na przedmieściach nic tu nie zmienią nawet gdyby pociąg przejeżdżał i zabierał pasażerów co 20 minut.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 2. ols #3068328 10 cze 2021 06:56

  Olsztyn Likusy - no niestety, szału nie ma. Kilka niezadaszonych stojaków rowerowych, brak doprowadzonych dróg rowerowych. Ale może będzie lepiej, gdy miasto zauważy że kolej to szansa na brak korków.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. www #3068304 9 cze 2021 22:03

  a ten skurwiały, niedokończony tunelik pod torami prowadzący do plaży miejskiej to juz na zawsze taki będzie!!! Z tym burdelem w okolicy i rdzewiejącą koparką ??!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (19) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5