Dziś też usłyszymy syreny w Olsztynie. Co oznaczają dźwięki alarmowe?

2021-05-21 06:45:12(ost. akt: 2021-05-20 20:34:10)
W Olsztynie przeprowadzony zostanie test systemu alarmowania. Podobnie jak wczoraj mieszkańcy Olsztyna usłyszą syreny.
Dziś od godziny 8 przeprowadzany będzie test miejskiego systemu alarmowania dotyczący zagrożenia z powietrza. Ćwiczenia RENEGADE/SAREX-21 potrwają do godziny 11.

Organizatorem ćwiczeń jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Elementem przedsięwzięcia jest zdarzenie dotyczące naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej.

W Polsce funkcjonuje jednolity krajowy system wykrywania skażeń i alarmowania zorganizowany w celu zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych, awarii technicznych, działań terrorystycznych, które mogą spowodować wystąpienie skażeń chemicznych, biologicznych lub promieniotwórczych oraz w celu prowadzenia treningów i ćwiczeń w tym zakresie.

Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze mogą być wykorzystane wyłącznie w sytuacji rzeczywistego zagrożenia. Decyzje o ogłoszeniu sygnału alarmowego lub komunikatu ostrzegawczego oraz o ich odwołaniu podejmuje właściwy terytorialnie organ administracji publicznej. Takie sygnały do prowadzenia treningów lub ćwiczeń mogą być wykorzystane jedynie po ogłoszeniu takiego zamiaru przez środki masowego przekazu z 24-ro godzinnym wyprzedzeniem.


RODZAJE ALARMÓW, SYGNAŁY ALARMOWEFot. Bezpieczny Olsztyn

Źródło: Bezpieczny Olsztyn

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. dis #3066863 21 maj 2021 10:19

    Wczoraj słyszałem syreny. Kozacki dźwięk :) Zastanawia mnie tylko to: "Takie sygnały do prowadzenia treningów lub ćwiczeń mogą być wykorzystane jedynie po ogłoszeniu takiego zamiaru przez środki masowego przekazu z 24-ro godzinnym wyprzedzeniem." Radia Olsztyn nie słucham. Telewizji za bardzo nie oglądam, ale tam też nie widziałem takiej informacji. Dlaczego w tym przypadku nie ma SMSów RSO? Na bzdurne wybory można było wysłać smsy, ale kiedy faktycznie można by wykorzystać ten system zgodnie z jego przeznaczeniem to takiej informacji brak. Może Gazeta zainteresuje się dlaczego system RSO nie był wykorzystany?

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5