Wracamy do tematu: Co dalej z patronkami olsztyńskich tramwajów?

2021-05-17 13:02:30 (ost. akt: 2021-05-17 12:27:38)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Grupa aktywistek z Olsztyńskiego Marszu Równości 8 marca wystosowała petycję do prezydenta miasta Piotra Grzymowicza. Działaczki apelowały, aby wzorem takich miast jak Gdańsk, Elbląg czy Bydgoszcz wprowadzić zwyczaj nadawania tramwajom imion patronek i patronów. Prezydent skierował apel pod dyskusję członków Rady Miasta. Kiedy poznamy odpowiedź?
Robert Szewczyk, przewodniczącego Rady Miasta Olsztyn: — Projekt aktywistek z Olsztyńskiego Marszu Równości raczej nie będzie rozpatrywany na sesji Rady Miasta, bo jest to temat roboczy — wyjaśnia. — Do Rady Miasta wpływają sprawy przerobione przez radnych na komisjach. Więc to wpłynie na pewno do Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, ponieważ ona zajmuje się nazewnictwem ulic. Być może na najbliższym posiedzeniu tej komisji, które odbędzie się 19 maja, wniosek zostanie rozpatrzony. Na razie jako Rada Miasta nie otrzymaliśmy pisma w tej sprawie — informuje.

Po co olsztyńskim tramwajom patronki? W ten sposób działaczki chciały upamiętnić zasłużone kobiety z naszego regionu. — Wybrałyśmy ten środek transportu z tego względu, że tramwaje jeżdżą po mieście i są dobrze widoczne — argumentowała Emilia Bartkowska-Młynek z Olsztyńskiego Marszu Równości. — W tym momencie zaledwie 20 ulic w Olsztynie ma rzeczywiste patronki, czyli kobiety, które istniały naprawdę. Ponadto nie ma w naszym mieście nowych ulic, które można nazwać. Są ewentualnie skwery gdzieś na uboczu. Natomiast tramwaje są widoczne, mogą pełnić funkcję edukacyjną.

Działaczkom zależało również na tym na tym, żeby kobiety zaczęły mieć swoje miejsce w przestrzeni publicznej.

— Kobiety to obecnie 51 procent populacji naszego kraju. Mają swoje życie, działają niezależnie od mężczyzn — zauważyła Emilia Bartkowska-Młynek. — Tymczasem jako kobiety jesteśmy spychane trochę do podziemia, co według nas jest niesprawiedliwe — mówiła.

O zdanie na temat pomysłu Olsztyńskiego Marszu Równości pytaliśmy przedstawicieli świata nauki, kultury i polityki z naszego miasta. Rozmawialiśmy także z mieszkańcami. Choć zdarzały się krytyczne głosy, opinie naszych rozmówców były w większości przychylne.

Kto miałby patronować naszym tramwajom? Oto lista zaproponowana przez aktywistki z Olsztyńskiego Marszu Równości:

1. Maria Zientara-Malewska.
2. Balbina Świtycz-Widacka.
3. Maryna Okęcka-Bromkowa.
4. Emilia Sukertowa-Biedrawina.
5. Joanna Pieniężna.
6. Wanda Pieniężna.
7. Anna Szyfer.
8. Barbara Hulanicka.
9. Anasta Makarowska.
10. Otylia Teszner-Grothowa.
11. Władysława Knosała.

Do tematy wrócimy

ps

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Zbigniew Slesiński #3066633 18 maj 2021 12:10

    Pomysł chybiony; zapożyczony od dzieci, które mają swoje misie Uszatki , gąski Balbinki itp. Część proponowanych kandydatek ma już swoje ulice i tablice albo własne , albo po członkach rodu .Z braku nowych ulic może warto nadawać miano zasłużonej osoby instytutom, wydziałom UWM bądź instytucjom pożytku publicznego. Świat dąży do uproszczeń zamiast utrudnień.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Magda #3066549 17 maj 2021 14:26

    Oj działaczki, działaczki, która z Was czuje się spychana do podziemia? Same tworzycie problemy nad którymi później ochoczo debatujecie, próbujecie rozwiązać problem. A nie wpadłyście na pomysł że dla uczestników ruchu najwygodniejszą formą będą numery? Np nr 1, 2, 3, 4? Zróbcie coś dla naszego miasta regionu, kraju, ludzkości jeżeli macie takie aspiracje. Nazwa tramwaju to niezbyt ambitny temat, stać Was na więcej prawda? Jesteście przecież mega ambitne.

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5