Razem zmieniamy Olsztyn. Ruszył nabór projektów do OBO

2021-05-14 16:33:44 (ost. akt: 2021-05-14 15:06:27)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Już po raz dziewiąty mieszkańcy Olsztyna wybiorą najciekawsze pomysły zgłoszone do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Przypominamy zwycięskie projekty z ubiegłych edycji.
Czym jest OBO?

Olsztyński Budżet Obywatelski, zwany inaczej partycypacyjnym, to przedsięwzięcie, w którym mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w mieście. Projekty zgłaszają mieszkańcy. Są one potem analizowane pod kątem możliwości realizacji i poddawane głosowaniu olsztynian.

Mieszkańcy Olsztyna wielokrotnie już udowadniali, że mają doskonałe pomysłymówi prezydent Piotr Grzymowicz. — Nie mam wątpliwości, że tym razem będzie podobnie. Zachęcam do aktywności, do ubierania pomysłów w konkretne projekty, a potem do skutecznego ich promowania.

Jak zgłaszać swoje pomysły?

Pomysł na projekt, może zgłosić każdy pełnoletni mieszkaniec Olsztyna. Swoje propozycje należy zgłaszać, wypełniając formularz dostępny do pobrania na stronie internetowej OBO (https://olsztyn.budzet-obywatelski.eu) lub w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta. Wypełnione formularze wniosków mogą być składane na cztery sposoby:

— za pomocą elektronicznego systemu obsługi wniosków
— w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta
— listownie na adres: Biuro Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego, Urząd Miasta Olsztyna, plac Jana Pawła II 1, 10-101 Olsztyn z dopiskiem „Olsztyński Budżet Obywatelski”,
— poprzez elektroniczną Skrzynkę Urzędu Miasta na platformie e-puap.

Projekty można wysyłać do 30 czerwca 2021 roku. Zaproponować można naprawę chodnika, modernizację placów zabaw czy organizację wydarzeń kulturalnych. Od kilku lat dużą popularnością cieszą się przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska. Mieszkańcy Olsztyna coraz częściej chcą, aby pieniądze z OBO były przeznaczane na wprowadzanie w naszym mieście ekologicznych rozwiązań.

Piesuar Żołnierska
Fot. Zbigniew Woźniak
Piesuar Żołnierska

O tych projektach rozmawiali wszyscy

Jedną z najbardziej wyczekiwanych atrakcji był skatepark na Jarotach przy Szkole Podstawowej nr 34 przy ul. Herdera. Skatepark powstał w miejscu nieużytkowanego, asfaltowego boiska. Wykonawca najpierw wykonał betonową nadlewę, a później zainstalował specjalne urządzenia, m.in. Minirampę z Bank Ramp + Bank Ramp 45 st., Grindboxy oraz Quarter Pipe. Miłośnicy sportu doczekali się również m.in. wrotkowiska przy Hali Widowiskowo-Sportowej Urania. Wśród inych inwestycji, które cieszą się dużą popularnością jest Łynostrada i plaża nad jeziorem Skanda.

Nie zabrakło także koncepcji, które wywołały uśmiech na twarzach olsztynian. Jednym z nich były postawione w 2019 roku w parku między ulicami Żołnierską i Piłsudskiego Pi(e)suary, czyli psie WC.

Fot. Zbigniew Woźniak

Na tę edycję Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego przeznaczono 6 550 000 złotych. Na projekty miejskie — 2 mln zł, na projekty osiedlowe — 4 550 000 zł.

oprc. ak

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5