Aktywizacja osób starszych

2021-03-24 18:49:30 (ost. akt: 2021-03-24 18:49:35)   Artykuł sponsorowany
Szeroko pojmowana aktywność jest istotna na każdym etapie życia. W przypadku osób starszych ma szczególne duże znaczenie - w końcu wpływa nie tylko na ogólną kondycję, ale także na zadowolenie, samodzielność i poczucie bezpieczeństwa. Aktywność jest niejako synonimem prawidłowego rozwoju, umożliwia prowadzenie harmonijnego życia i pozwala na kreatywne działanie. Co więcej - aktywność fizyczna lub umysłowa, jest podstawą leczenia wielu chorób, nierzadko opóźniając w ten sposób procesy starzenia i degeneracji mózgu.

Starość w ujęciu biologicznym


O ile średnia wieku diametralnie wzrosła, o tyle w rzeczywistości nadal obowiązuje terminologia “starości”. W końcu - organizm starzeje się całe życie. Tak oto mówiąc o wieku podeszłym - w ujęciu psychologicznym i medycznym - mamy na myśli osoby, które ukończyły 60-65 rok życia. Granica ta oczywiście jest umowna, ponieważ proces starzenia jest złożony, wieloaspektowy i uzależniony od wielu indywidualnych elementów i wartości. Co więcej - okres starości dzieli się na trzy etapy, a każdy z nich wyróżnia się nieco inną specyfikacją i innymi właściwościami. Najczęściej spotykany podział wygląda następująco:
• wczesna starość (60-74. r. ż.),
• starość zaawansowana (75-89 r. ż.),
• starość późna, zwana również długowiecznością (powyżej 90. r. ż).
Warto jednak podkreślić, że wiek nie decyduje o stanie naszego organizmu. W tym kontekście ważniejsze są zjawiska psychologiczne, społeczne i biologiczne, które sumują się na ogólnie pojmowaną sprawność.

O aktywizacji słów parę


Pod mianem aktywizacji seniorów mamy na myśli zarówno rozpowszechnianie edukacji, jak i promowanie inicjatyw seniorów, zajęć zorganizowanych dla osób starszych w ramach wolontariatu, nierzadko mówimy także o działalności pomocowej i ogólnym promowaniu zdrowego stylu życia. Aktywizacja to także uświadamianie, że osoby starsze nie muszą rezygnować ze swojej pasji (https://www.pomocedlaseniora.pl/22-czas-wolny-i-gry), codziennej aktywności i spotkań towarzyskich. Ostatecznie propagowanie aktywnego i zaangażowanego trybu życia stwarza nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale także konkretnego celu w życiu.
Pod mianem aktywizacji mamy na myśli np.:
• zakładanie klubów seniora,
• prowadzenie placówek dla osób starszych,
• sprzedaż produktów, które mają ułatwić realizowanie hobby,
• podejmowanie działań na rzecz osób starszych,
• poprawę świadczonych usług opiekuńczych,
• szkolenia branży medycznej,
• edukację i promocję aktywnego trybu życia, po 65. roku.

Dlaczego jest to ważne?


Starość nie musi być związana wyłącznie z negatywnymi doświadczeniami, lękiem i ograniczeniami, stawianymi przez nasz organizm. W końcu senior jest nie tylko głową rodziny, ale także doradcą, dzielącym się swoim doświadczeniem i wiedzą. Pomimo zakończonego rozdziału związanego z np. karierą zawodową, pojawiają się w jego życiu nowe, ekscytujące rozdziały - także te, dotyczące opieki nad wnukami.

Aktywizacja tej szerokiej grupy społecznej jest więc ważna z punktu widzenia socjologicznego. Wiedza, doświadczenie i pole do dyskusji są ogromnym źródłem wartościowej informacji, którą warto poznać w kontekście medycznym, relacyjnym czy kulturowym.
Ponadto stworzenie pola do realizacji swoich pasji, do prowadzenia aktywnego trybu życia wspiera układ poznawczy i neurologiczny, zapobiegając chorobom degeneracyjnym mózgu. Nawet niewielka aktywność umysłowa (w postaci gier planszowych, czy krzyżówek) oraz aktywność fizyczna (sprowadzana do spacerów, czy pracy w ogrodzie) poprawia percepcję, pamięć, koncentrację i koordynację. Wszystkie te elementy przyczyniają się w ostateczności na jedna z najcenniejszych wartości osób starszych: na samodzielność.

Na koniec aktywizacja przynosi wiele zalet młodszemu pokoleniu. Dlaczego? Proces starzenia się społeczeństwa wymaga edukacji i obalenia stereotypów, istniejących w dziedzinach życia publicznego. Młode społeczeństwo powinno doceniać wartość ludzi starych w życiu społecznym. Dodatkowo niezwykle potrzebne jest także zrozumienie starości przez ludzi w podeszłym wieku, którzy zbliżają się do powyższego progu. Wydłużanie się życia oznacza, że w nadchodzących latach będzie coraz więcej osób wymagających specyficznej i wyjątkowej opieki medycznej i społecznej. Istotne jest więc poszukiwanie rozwiązań gwarantujących ludziom starszym należyte miejsce w społeczeństwie. Ważne jest także, aby stworzyć warunki dla godziwego życia w bezpiecznym i przyjaznym otoczeniu. Aby tego dokonać niezbędne jest stworzenie pola do aktywizacji i głosu, wypowiedzianego przez grupę 65+.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. No Name #3064059 7 kwi 2021 21:59

    W Olsztynie to osoby młode potrzebują aktywizacji. Dla seniorów atrakcji nie brakuje. Młodzi ludzie muszą wyjeżdżać za pracą do normalnych miast, bo tutaj czeka ich tylko bieda albo bezrobocie. Niedługo nie będzie tu nikogo po za dziadkami 60+.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5