Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

2021-02-22 15:11:45 (ost. akt: 2021-02-23 11:20:41)
Zastanawiasz się, w jakim stylu aranżacyjnym urządzić mieszkanie? W ostatnich latach nieprzerwanym zainteresowaniem cieszy się styl skandynawski, a jego główną cechą jest uniwersalność, dzięki czemu sprawdzi się w każdym wnętrzu.
Komu spodoba się styl skandynawski?
Styl skandynawski będzie dobrym wyborem zarówno dla singla, pary, seniora, jak również rodziny z dziećmi. Sprawdzi się on także świetnie dla inwestora, który urządza mieszkanie pod wynajem. Mieszkanie w celach inwestycyjnych powinno być jak najbardziej neutralne, tak aby nie narzucać innym swoich osobistych upodobań. Przyszli lokatorzy powinni tutaj poczuć się jak w domu, więc styl skandynawski – ze względu na swoją ponadczasowość i naturalność – sprawdzi się idealnie.

Dodatkowo styl skandynawski dobrze wygląda na każdej powierzchni – dlatego niezależnie od tego, czy masz małe mieszkanie, czy kilkupokojowy apartament, styl skandynawski będzie dobrym wyborem.

Styl skandynawski – cechy
Styl skandynawski w mieszkaniu to przede wszystkim prostota i minimalizm. Najważniejsze są tutaj nawiązania do natury, dlatego w wystroju króluje drewno, kamień, szkło oraz naturalne materiały: wełna, bawełna czy len. Podstawę stanowią jasne i stonowane kolory, które znajdują się na ścianach i podłogach – biel, beż, szary, pastelowy żółty, niebieski bądź różowy. Ewentualną monotonnie można przełamać dodatkami w odważniejszych kolorach.

Styl skandynawski uwielbia dobre oświetlenie. Najważniejsze jest tutaj naturalne światło – dlatego okna powinny być duże i maksymalnie odsłonięte. Oprócz tego we wnętrzu powinny znaleźć się liczne lampy sufitowe i stojące, a także świeczki i lampiony. Dodatkowym elementem, który rozświetli mieszkanie i nada mu przestronności będzie duże lustro.

Jak urządzić całe mieszkanie w tym stylu?
Mieszkanie urządzone w stylu skandynawskim powinno być jak najbardziej spójne, dlatego każde pomieszczenie powinno być urządzone w podobnym motywie.

• Salon
Salon w stylu skandynawskim to przede wszystkim harmonia, komfort i funkcjonalność. Meble powinny być wygodne, przytulne i praktyczne. Wskazana jest tutaj prosta forma oraz przemyślane kolory. Wnętrze powinno być urządzone z umiarem, dlatego podstawowe elementy – jak duża kanapa, stolik kawowy, telewizor, minimalistyczny regał czy biurko – na pewno wystarczą.

Aby nadać wnętrzu wyjątkowego charakteru i wpłynąć na jego ocieplenie, należy wybrać odpowiednie dodatki. Świetnie sprawdzą się tutaj poduszki, koce, narzuty, a także plakaty, obrazy, świeczki, lampy i rośliny w ciekawych naczyniach. W wystroju skandynawskim bardzo często znajduje się kominek lub piec kaflowy – dlatego jeśli jest taka możliwość, warto skusić się na takie rozwiązanie i zyskać przytulne, ciepłe wnętrze.

• Kuchnia
Kuchnia w stylu skandynawskim będzie niebem na ziemi dla tych, którzy lubią, gdy jest tutaj czysto, jasno i praktycznie. Wystrój powinien być minimalistyczny, dlatego sprzęty i meble powinny ograniczać się tylko do tych, które są niezbędne. Blaty i fronty powinny być gładkie i wykonane z naturalnych materiałów, jak np. drewno. Natomiast wśród dodatków dobrze sprawdzi się wiklina, metal, szkło oraz bawełniane lub lniane ściereczki kuchenne.

Tutaj także dominują stonowane i jasne kolory, które wpływają na przejrzystość i optymalne powiększenie wnętrza. Można je przełamać kolorowymi dodatkami i ciekawymi wzorami na tkaninach, takimi jak kratka czy kwiatki. Istotnym elementem wnętrza jest oświetlenie. Na obido można znaleźć mieszkania, posiadające kuchnię z oknem, co jest bardzo pożądane w stylu skandynawskim, który kocha naturalne światło.

W kuchni skandynawskiej, o ile pozwala na to metraż, bardzo często aranżuje się wyspę kuchenną. Jeśli mieszkanie posiada aneks kuchenny z salonem, wyspa będzie dobrym rozwiązaniem, aby odgrodzić od siebie te dwie strefy.

• Łazienka
W łazience w stylu skandynawskim najlepiej wygląda biała ceramika oraz jasne drewno. Wśród najpopularniejszych odmian jest dąb, sosna, buk oraz jesion. Ci, którzy chcą dodać łazience oryginalności mogą zastosować kamień lub cegłę w białym kolorze.

Centralnym elementem wystroju będzie duże lustro, które rozjaśni i optycznie powiększy wnętrze. Może ono wyróżniać się oryginalnym kształtem geometrycznym lub wyrazistym obramowaniem, jednak wszystko przy zachowaniu umiaru i minimalizmu.

Łazienka w stylu skandynawskim powinna być dobrze oświetlona – najlepiej, aby było to światło naturalne. Jednak większość mieszkań w blokach posiada łazienki bez okna, dlatego w takiej sytuacji należy wziąć pod uwagę liczne lampy oraz świeczki, które nadadzą wnętrzu przytulności.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5