Cukrzyca niejedno ma imię

2020-11-23 09:56:29(ost. akt: 2020-11-23 10:06:38)   Artykuł sponsorowany
Cukrzyca typu 2 to najczęściej występujący na świecie typ cukrzycy, któremu towarzyszą choroby serca i naczyń krwionośnych. O tym, dlaczego cukrzyca jest tak niebezpieczna, jak zapobiegać i przeciwdziałać jej konsekwencjom opowiada prof. dr hab. n. med. Elżbieta Bandurska-Stankiewicz, specjalista chorób wewnętrznych, endokrynolog oraz diabetolog.

— Czym jest cukrzyca, jakie są jej przyczyny i rodzaje?
— Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna wynikająca z zaburzonego wydzielania lub działania insuliny, czyli hormonu produkowanego przez trzustkę.
Trzy najpopularniejsze typy cukrzycy to cukrzyca typu 1 (ok. 10 proc. przypadków), cukrzyca typu 2 (ok. 90 proc. przypadków) i cukrzyca ciężarnych (4-10 proc. w zależności od badań epidemiologicznych).
Cukrzyca typu 1 charakteryzuje się absolutnym brakiem wydzielania insuliny przez trzustkę i taki chory musi być leczony wyłącznie insuliną.
Cukrzycę typu 2 najczęściej kojarzy się z otyłością brzuszną. W początkowej fazie tej choroby mamy do czynienia najczęściej z nadmiarem wydzielania insuliny i tak zwaną insulinoopornością, czyli sytuacją, kiedy trzustka produkuje insulinę w nadmiarze, ale brak jest wrażliwości na ten hormon przez tkanki naszego organizmu takie jak tkanka tłuszczowa, mięśnie czy też śródbłonek naczyniowy. Obecnie obserwujemy wręcz epidemiczny wzrost przypadków cukrzycy typu 2 i przewiduje się, że w 2045 roku na cukrzycę typu 2 będzie chorować ok. 700 mln osób.

— Jak rozpoznać objawy cukrzycy?
— Ponieważ hiperglikemia nie boli, cukrzyca typu 2 jest bardzo często rozpoznawana zbyt późno. Około 30 proc. przypadków cukrzycy typu 2 w momencie rozpoznania ma już powikłania naczyniowe. Pierwszym objawem może być udar mózgu lub zawał serca, dlatego też tak ważne jest prowadzenie badań przesiewowych, zwłaszcza wśród osób z grup ryzyka. Są to osoby powyżej 45 roku życia, z nadwagą lub otyłością, z nadciśnieniem, z dodatnim wywiadem rodzinnym cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych oraz kobiety, które przebyły cukrzycę ciążową lub urodziły dzieci o wysokiej masie urodzeniowej. Te osoby powinny mieć regularnie wykonywane badania glukozy na czczo, a w przypadkach koniecznych krzywą cukrową, czyli badanie cukru dwupunktowo po wypiciu 75 g glukozy.

— Czy powikłania cukrzycy są groźne?
— Hiperglikemia łącznie z innymi czynnikami ryzyka takimi jak otyłość, zaburzenia metabolizmu lipidów i nadciśnienie tętnicze sprzyjają rozwojowi miażdżycy. Dlatego też chorzy na cukrzycę chorują 3-4 razy częściej na choroby sercowo-naczyniowe niż osoby z ogólnej populacji. Choroby sercowo-naczyniowe to udar mózgu, zawał mięśnia sercowego, niewydolność serca prowadzące do nagłej śmierci sercowo-naczyniowej oraz miażdżyca naczyń kończyn dolnych często prowadząca do amputacji. Należy również pamiętać, że w cukrzycy typu 2 występują powikłania mikronaczyniowe, czyli uszkodzenia nerek, oczu i układu nerwowego. Wykazano, że chorzy na cukrzycę w wieku ok. 50 lat przeciętnie żyją o 6 lat krócej niż osoby bez cukrzycy.

— Jak wygląda leczenie cukrzycy?
— Bardzo długo w leczeniu cukrzycy panowała stagnacja. I nagle w XXI wieku, i to w ostatnim pięcioleciu, nastąpiła prawdziwa rewolucja. Odkryto dwie grupy leków: pierwsze z grupy hormonów inkretynowych, drugie z grupy flozyn, których działanie okazało się rewelacyjne. Stosowanie tych leków jest nie tylko bezpieczne, albowiem obniża stężenie glukozy we krwi, nie powoduje hipoglikemii, ale też redukuje liczbę zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych prawie o 30 procent.
W Polsce problemem jest jednak cena leków. Niestety leki te mają wskazania do refundacji tylko w bardzo ciężkich przypadkach, zatem nowoczesne leczenie tylko cukrzycy może być kosztowne. A pamiętajmy, że chorzy na cukrzycę stosują jeszcze inne leki. Nie możemy przecież zapominać o właściwym leczeniu nadciśnienia tętniczego, zaburzeń lipidowych czy też stosowaniu leków przeciwzakrzepowych w przypadku migotania przedsionków.

— W jaki sposób możemy zapobiegać pojawieniu się cukrzycy?
— Musimy pamiętać: z jednej strony utrzymanie prawidłowej masy ciała, prawidłowe żywienie i wysiłek fizyczny to podstawa zapobiegania tej chorobie, a z drugiej strony - populacyjne badania przesiewowe. W ten sposób możemy zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 2 i zgonom z przyczyn sercowo-naczyniowych.
Zapamiętajmy, że poziom glukozy na czczo równy lub wyższy 126 mmg/dl powtórzony dwukrotnie stanowi podstawę do rozpoznania cukrzycy.

Milena Siemiątkowska


Obrazek w tresci

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Camilla Karlsen #3016981 | 10.10.*.* 6 gru 2020 20:59

    Złóż wniosek o pożyczkę w NOVA GLOBAL FINANCE z oprocentowaniem 3% Niezależnie od tego, czy chcesz ożywić swój styl życia, czy też masz nieoczekiwany wydatek, z którym musisz sobie poradzić, pożyczka od NOVA GLOBAL FINANCE jest opłacalnym sposobem na osiągnięcie tego celu. Nova Global Finances jest elastyczna: możesz pożyczyć od tysiąca (1000) do 20 milionów euro, z odpowiednim okresem spłaty od 1 roku do 30 lat. Oferujemy szeroką gamę pożyczek osobistych, biznesowych, mieszkaniowych i konsolidacyjnych, które można dostosować do zmieniających się potrzeb i okoliczności z oprocentowaniem 3%. Co dostałeś:  Natychmiastowy dostęp do środków po zatwierdzeniu  Konkurencyjne stopy procentowe  Elastyczne warunki spłaty  Możliwość szybszej spłaty kredytu (dopłaty obniżają wysokość kredytu)  Łatwe zatwierdzenie, jeśli potrzebujesz dodatkowych funduszy  Możesz ubiegać się o pożyczkę w dogodnym dla siebie miejscu i czasie Jak aplikować: Złożenie wniosku o pożyczkę jest szybkie i proste! Firmy lub osoby fizyczne zainteresowane złożeniem wniosku o pożyczkę w Nova Global Finances i potrzebują więcej informacji na temat JAK ZŁOŻYĆ APLIKACJĘ, WYŚLIJ E-MAIL z prośbą o pożyczkę na adres (novaglobalfinances@gmail.com) LUB skontaktuj się z Camillą Karlsen pod numerem WhatsApp: +31642117819, aby uzyskać więcej informacji i odprawy ustne. OWU mają zastosowanie. Camilla Karlsen Starszy menedżer ds. Kredytów

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5