Mieszkania komunalne długami stoją

2020-06-21 14:11:00 (ost. akt: 2020-06-19 20:27:51)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

To już nie przelewki: najemcy lokali komunalnych są winni miastu prawie 60 milionów złotych z odsetkami. Tylko niektórzy próbują spłacić albo odpracować długi. A warto! Dyrektor ZLiBK czeka na każdego, kto chce zmienić swoją sytuację.
Zbigniew Karpowicz, to encyklopedia wiedzy o budynkach komunalnych w Olsztynie. Nic dziwnego. Jest przecież dyrektorem Zakładu Lokali i Budynków Komunalnych. I to nie o teraz...
Zapytany o zadłużenie lokatorów kamienic komunalnych tylko głęboko wzdycha. Wyciąga na wierzch „Raport o stanie miasta”.
— Niech pan sam zobaczy — mówi.

Milionowe długi
Po lekturze rozdziałów raportu dotyczącego zasobów miasta i zobowiązań lokatorów lokali komunalnych włos na głowie się jeży. Według „Raportu o stanie miasta”, w 2019 roku 1474 mieszkańców naszego miasta, którzy zajmowali lokale komunalne, miało zasądzonych 52,3 mln zł, czyli średnio ponad 35 tys. zł na osobę, zaległości. A to wierzchołek góry lodowej. Jeśli doliczyć do tego odsetki i te długi, które jeszcze nie trafiły do sądu, to według informacji uzyskanych od dyrektora ZLiBK jest ich blisko 60 milionów.

Długi lokatorów budynków komunalnych rosną systematycznie. Siedem lat temu, było ich 34 mln zł, w 2018 roku już 54 mln zł. Rok temu kwota spadła do 52,3 mln zł. Spadek zobowiązań wynikał z mobilizacji części z zalegających z czynszem.
— 269 dłużników otrzymało możliwość rozłożenia zobowiązań na raty na łączną kwotę blisko 1,1 mln zł, natomiast 91 osób otrzymało od miasta możliwość odroczenia spłaty zaległości w kwocie 1,8 mln zł — wyjaśnia Zbigniew Karpowicz. — Z możliwości spłaty zadłużenia w formie świadczeń niepieniężnych od stycznia do grudnia 2019 roku skorzystały 53 osoby, a odpracowane długi wyniosły 344 840,17 zł — dodaje, wskazując na dane z „Raportu o stanie miasta” za 2019 rok.

Trzeba rozmawiać
Dyrektor ZLiBK może budzić respekt swoim wyglądem. Wysoki o zdecydowanych ruchach i mówiący głośnym tonem nie jest jednak jakimś pożeraczem dłużników. Ci, którzy zamiast chować głowę w piasek, zdecydowali się przyjść i porozmawiać o swoim zadłużeniu, nie mogą narzekać. Jeśli tylko naprawdę chcą wyjść z trudnej sytuacji, to mogą liczyć na duża pomoc.

— Ja nie jestem od tego, żeby oceniać ludzi. To że ktoś nie ma pracy, to wcale nie znaczy, że jest jakimś pasożytem. Wiem o tym dobrze i staramy się wskazać drogę wyjścia z zadłużenia każdemu, kto tego naprawdę chce. — Zbigniew Karpowicz potwierdza opinię, która od dawna krąży wśród dłużników komunalnych.
Jest kilka zasad, o których każdy, kto chce spłacić swoje długi, musi pamiętać. W sprawach zobowiązań do 15 tysięcy złotych decyzję może podjąć dyrektor ZLBiK. Kiedy dług jest wyższy, sprawa wymaga kontaktu dyrektora zakładu z prezydentem miasta.

— To naprawdę widać, kiedy ktoś chce wyjść z zadłużenia. I my wtedy pomagamy. Można dług rozłożyć na raty, można prolongować jego spłatę, ale przecież można też odpracować — stwierdza Zbigniew Karpowicz. — Najdziwniejsze, że z tej ostatniej możliwości korzysta tak mało osób — dodaje dyrektor ZLiBK.

Miasto musi
Samorząd Olsztyna dysponuje ponad 4,5 tys. lokali komunalnych rozlokowanych w różnych częściach miasta. Co miesiąc mieszkańcy powinni płacić w sumie ok. 1,5 mln zł za korzystanie z nich. Do tego dochodzi kuriozalna sytuacja polegająca na tym, że cześć z dłużników z premedytacją wykorzystuje istniejące przepisy. A te wymuszają na samorządzie zapewnienie eksmitowanemu za długi lokatorowi mieszkanie socjalne.

— Są też najemcy, którzy celowo nie płacą, zdając sobie sprawę, że eksmisja wiąże się z koniecznością zapewnienia lokalu socjalnego, a tych brakuje — mówi Zbigniew Karpowicz. — Bywa nawet tak, że cieszą się z eksmisji do lokalu socjalnego, bo ten zgodnie z przepisami musi być przez nas wcześniej wyremontowany — dodaje.

ZLiBK stara się jednak nie podchodzić do najemców lokali komunalnych szablonowo. Oprócz możliwości odpracowania, rozłożenia na raty, czy prolongaty terminu spłaty proponuje również wymianę mieszkania komunalnego z lokalu o wyższym czynszu na niższy. Tak, żeby nie pogłębiać spirali zadłużenia.
Czynszowe kamienice komunalne są też cały czas remontowane. Powstają też nowe mieszkania. Tak jak ponad 80 nowych przy ulicy Niepodległości. To jednak kropla w morzu potrzeb. Kolejki po mieszkania komunalne ciągną się na lata.

Gra nerwów
Kiedy Zbigniew Karpowicz spogląda na zegarek, to prawdopodobnie w kolejce czeka do niego ktoś z zadłużeniem. ZLiBK właśnie wznowiło przyjmowanie interesantów. Wcześniej przez miesiące o najostrzejszych ograniczeniach związanych z zagrożeniem epidemiologicznym z zakładem można było kontaktować się jedynie elektrycznie i telefonicznie.
— Najgorzej, że kilka ładnych milionów to zaległości za wodę, prąd, za wszystkie liczniki. Zgodnie z przepisami to my jesteśmy płatnikami na przyłączach do lokali komunalnych. — Dyrektor ZLiBK wzdycha na myśl o skali wszystkich zobowiązań dłużników miasta.

Stanisław KryścińskiCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (49) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Claudia Klein #2944906 | 212.102.*.* 6 lip 2020 23:32

  Witam i witam w Spotlight Global Loan Services, nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem ds. Pożyczek. Czy naprawdę potrzebujesz wsparcia finansowego? Potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli twoja odpowiedź brzmi „tak”, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotlightglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | i mieć pożyczkę na koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczki osobiste, pożyczki biznesowe i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 milionów euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów kredytowych. Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem Dla osób, które mają problem finansowy i potrzebują jego rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem kredytu kapitałowego w swoich lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa, niewystarczające zabezpieczenie, stosunek zadłużenia do dochodu, niska ocena wiarygodności kredytowej lub z jakichkolwiek innych powodów. Nigdy więcej czasu oczekiwania ani stresujących wizyt w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz uzyskać pożyczkę i dokończyć swoje transakcje, kiedykolwiek i gdziekolwiek jej potrzebujesz. Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. Na pytania / pytania? - Wyślij wiadomość e-mail do | spotlightglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +4915758108767 | I Natychmiastowa odpowiedź. Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. KUPIC OD RUSKICH PARE BOMBEK LUB DYNAMIT #2937690 | 88.156.*.* 23 cze 2020 09:16

  I ZROWNAC Z ZIEMIA , BYŁ PROBLEM NIET PROBLEMA SASZA

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. KOMUNY ZYDOWSKIE SLAMSY #2937630 | 88.156.*.* 23 cze 2020 08:39

  DOKAD BEDZIEMY UTRZYMYWAC PASORZYTOW I LESEROW WIECIE

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. Janushek #2937582 | 188.147.*.* 23 cze 2020 07:18

  No no, z tym czekaniem prezesa. Panie Karpowicz, a co usłyszałem gdy zaproponowałem swoje usługi (budowa-remont) za 50 % stawki za robociznę (zgodne z cennikiem intercenbud, sekocenbud) aby odpracować dług rodziców? "zakładowi nie opłaca się pomagać pańskim rodzicom". To Pana słowa panie zenku...

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. Lem #2937302 | 37.47.*.* 22 cze 2020 17:55

  Nie narzekajcie na dyrektora. On nic nie może. Jedynie administruje. Ten stan patologiczny to zasługa tych co tworzą prawo. A prawo jest tworzone pod patologie. Brak poszanowania dla własności prywatnej i nie tylko. Ile byście tu nie narzekali to i tak " ........ karawana jedzie dalej". Dopóki nie zmienicie rządów komunistów będzie tak nadal. A swoja droga większość narzekających glosuje na PO i PiS za tzw. frukta.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (49)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5