Kosmonauci od dawna na to czekają!

2020-06-20 14:11:00(ost. akt: 2020-07-03 15:39:06)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Aleja kosmonautów wywołała niedawno przesunięcie składania ofert na przebudowę linii tramwajowej. Jej otwarcie planowano wiele lat temu, ale teraz staje się to realne. Warto w nią zainwestować? Pierwszy polski kosmonauta nie ma wątpliwości...
Przy okazji realizacji inwestycji tramwajowej — zgodnie z porozumieniem zawartym z inwestorem Centaurusa — w końcu mamy szansę na stworzenie alei Kosmonautów, która powstanie w pobliżu budowanego przy planetarium kompleksu. Na zagospodarowanie może też liczyć okoliczny teren.
Zapowiadana od lat aleja ma być pewnego rodzaju pamiątką po podboju kosmosu. Jej przygotowaniem i sfinansowaniem zajmie się właśnie inwestor Centaurusa. Założenie jest bardzo proste. Pasaż będzie miał charakter zarówno promocyjny, jak i edukacyjny. To zupełnie inna propozycja niż tradycyjne „aleje gwiazd” powstające w wielu polskich miastach.

Dlaczego tak długo nie udało się tej alei otworzyć? To pytanie bez odpowiedzi. Ale możemy odpowiedzieć na to dotyczące opłacalności jej utworzenia.

— Mnie nie trzeba przekonywać do takiego pomysłu, bo uważam, że jest naprawdę fajny. Proszę pamiętać, że dla naszego pokolenia, czyli 30-, 40-latków, mianem odkrywców nazywaliśmy bardziej tych, którzy odbywali wielkie podróże geograficzne, odkrywali nowe lądy, oceany, połączenia morskie. Odkrywali świat — przypomina Karol Wójcicki, popularyzator astronomii. — Natomiast w świecie, w którym będą żyły nasze dzieci, gdy loty kosmiczne będą pewnie codziennością, jak dzisiejsze loty samolotem, a turystyka kosmiczna w końcu nabierze skrzydeł, to astronauci mogą być dla nich takimi odkrywcami. Fajnie jest o nich mówić, bo wśród nich są znakomici ludzie, którzy robili rzeczy absolutnie niewiarygodne, jak na tamte czasy. Jest kilka nazwisk w historii kosmonautyki, które w takiej alei powinny się znaleźć — podkreśla.

Skoro o turystyce kosmicznej mowa, to staje się ona rzeczywistością. Elon Musk wysłał niedawno astronautów na stację kosmiczną rakietą Falcon 9.

— Wyjątkowe było to, że ten lot załogowy wysłała na stację kosmiczną prywatna firma. To jeszcze nie jest turystyka kosmiczna, przynajmniej w wykonaniu Muska, bo turystów w kosmosie już mieliśmy — przypomina Karol Wójcicki. — Kilka osób w czasach stacji Mir (zbudowana przez Związek Radziecki — red.) czy lotów wahadłowcem, wykładało grube miliony, żeby mieć taką okazję. Choćby Dennis Tito, który się dzięki temu w kosmosie znalazł. Ale taka prawdziwa turystyka, na którą będzie sobie mógł pozwolić ktoś majętny, ale już nie milioner, jeszcze przed nami — przyznaje. — Takie firmy jak Blue Origin czy Virgin Galactic są już na finiszu przygotowań swoich statków kosmicznych i rozwiązań technologicznych, które będą zabierały ludzi na krótkie suborbitalne loty, ale Elon Musk udowodnił, że jest w stanie wynosić ludzi na orbitę okołoziemską. Może w przyszłości wykorzysta swoje rakiety do takich lotów.

Skoro mówimy o przyszłości, to ile lat minie, zanim takie loty będą rzeczywistością?

— Nie odważę się dzisiaj strzelać, ile to może zająć, bo kiedyś zawierzyłem wizjonerom, którzy opowiadali kiedy staniemy na Marsie — śmieje się Karol Wójcicki. — Trzeba to obserwować, ale kiedy to się stanie, to już wróżenie z... gwiazd.

Ale chyba tego dożyjemy?
— Co do tego jestem przekonany. Ale czy to będzie za 10, czy 15 lat? Żeby to nie były wyjątki, tylko regularne loty? Trudno powiedzieć. SpaceX jeszcze 10 lat temu nie istniało, a teraz wynosi ludzi w kosmos. W ciągu następnej dekady pewnie polecą na Marsa — prognozuje Karol Wójcicki.

W planach otwarcia alei kosmonautów było zaproszenie do Olsztyna jedynego Polaka, który odbył lot kosmiczny — Mirosława Hermaszewskiego. Razem z innymi astronautami. Nie mogliśmy go więc nie zapytać o opinię.

— Pomysł był dobry, gdy inicjatywa powstała kilkanaście lat temu. Byłem zainteresowany tak samo jak ówczesny prezydent. Mieliśmy zrobić aleję pionierów. Dzisiaj kosmonautów jest tak dużo, że sam gubię się w tym nazwiskach — śmieje się Mirosław Hermaszewski. — Parokrotnie przypominałem więc o tej inicjatywie. Astronauci byli gotowi przyjechać, ale wszystko umarło śmiercią naturalną. Inicjatywa jest bardzo ciekawa. Są ludzie, którzy zapisali się w historii kosmonautyki, w sposób wyjątkowy Począwszy od Gagarina po tych, którzy lądowali na Księżycu. Oczywiście części już nie ma, więc nie będą mogli przyjechać.

Ale jeszcze by się pan skusił na wizytę? — zapytaliśmy.
— Wszystko, co pachnie kosmosem, jest mi bardzo bliskie — nie ukrywa Mirosław Hermaszewski. — Tym bardziej że Olsztyn ma szczególne prawo. Macie tradycje kopernikowskie i fajne planetarium. Dużo ludzi żyje tą problematyką.

O postępach w tej sprawie będziemy informowali na w naszych serwisach.

Paweł Jaszczanin


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. redaktoro #2936638 | 89.228.*.* 21 cze 2020 12:18

    ogarnij sie i nie pisz bzdur

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. ToJa #2936483 | 89.228.*.* 21 cze 2020 07:37

    Czaskoski to pan obiecanekcacanek i rafałek powiedz kawałek.Tak się zapętlił z tymi kłamstwami w sprawie wieku emerytalnego że wyparł sie nawet tego ,że był posłem 4 lata temu, Dopiero sztabowcy musieli mu zwrócic uwage ,że to jednak było tak niedawno ,że jeszcze wszyscy o tym pamietają, że był przeciwko jego obniżeniu

    Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. kom #2936462 | 88.156.*.* 21 cze 2020 02:23

      Tu gdzie jest trawnik ma być kosmiczny betonplac. Dzięki.

      Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

    2. Konewka #2936181 | 188.147.*.* 20 cze 2020 15:39

      ..a po co kiedyś jakieś debile usunęli nazwe ul. Gagarina .pierwszego kosmonauty świata . W cywilizowanych miastach świata jego ulice dalej istnieją ..

      Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

    3. ja #2936172 | 176.221.*.* 20 cze 2020 15:24

      aleja kosmonautów hahahahahahahahahahaha

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (7)
    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5