Skąd wziąć tysiące na remont?

2019-11-23 15:01:00(ost. akt: 2019-11-23 16:24:09)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Niedawno pojawiła się plotka, że planetarium może zostać zabytkiem. Konkretów w tej sprawie nie ma, ale okazało się też, że planetarium ma problem z innym budynkiem pod swoją pieczą — obserwatorium. O co chodzi?
Obserwatorium astronomiczne jest zabytkiem, podobnie jak jego otoczenie. I wymaga pewnego remontu. Jacek Szubiakowski, dyrektor olsztyńskiego planetarium powiedział nam ostatnio, że w takich przypadkach dużo zależy od podejścia konserwatora, bo:

— Poprzedni nie zgodził się na umieszczenie parapetów na gzymsach i po 10 latach powraca znany nam problem. Gzymsy po prostu nasiąkają. Samo wpisanie do rejestru niczego więc nie załatwia. Przy okazji remontów musimy przechodzić przez kolejne procedury. I mimo że na gzymsach obserwatorium nigdy nie było parapetów, to gdybyśmy wtedy je zrobili, dziś nie musielibyśmy szukać 200 tys. zł na remont. — przyznaje.

Zapytaliśmy więc o jaki konkretnie problem chodzi...
— Na oknach są — prawdopodobnie — betonowe parapety i tu wszystko jest dobrze. W murze wieży są jednak ozdobne gzymsy, które obiegają ją dookoła. To taki ozdobnik i jest ich kilka — wyjaśnia Jacek Szubiakowski. — Zrobiono więc spływ z zaprawy betonowej, który został przy ostatnich pracach remontowych został nasączony środkiem hydrofobowym. Niestety ten środek przestał jednak działać i od tamtej pory gzymsy nasiąkają wodą. W przypadku mrozów cegły zaczynają odpryskiwać ze względu na wodę, która zbiera się wewnątrz nich.

Co więc w tej sprawie się zmienia?
— Wierzę, że jakoś uda nam się to załatwić. W tej chwili nie mam oficjalnej odpowiedzi, że dostaniemy pieniądze na ten remont. I w zasadzie teraz walczymy z zupełnie inną sprawą, bo mamy zalaną salę odczytową — przypomina dyrektor planetarium. — W tej chwili są tam robotnicy, bo udało nam się dostać dofinansowanie z Urzędu Miasta i staramy się to zrobić do końca roku. Będziemy jednak szukali różnych sposobów, żeby otrzymać pieniądze na naprawę gzymsów w obserwatorium. W końcu to zabytek, więc otwierają się nam inne możliwości pozyskania funduszy. Spróbujemy aplikować do ministra kultury w tej sprawie — zapowiada. — Jesteśmy zobowiązani do utrzymania tego obiektu w należytym stanie, więc wierzymy, że się uda. Mamy gotowy projekt prac konserwatorskich, wszystko jest przygotowane. Będziemy w kontakcie z wydziałem kultury i prezydentem miasta, żeby otrzymać jakieś środki. Dokumentację złożymy jeszcze do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków — zapewnia.

A jaki jest koszt remontu sali odczytowej? — dopytujemy.
— Ten remont będzie się składał z kilku części. Na tę chwilę jest to ok. 20 tys. zł, więc może nie tak dużo, ale dodatkowo z naszych środków będziemy robili izolację pionową. Musimy jednak poczekać do cieplejszego okresu — podkreśla Szubiakowski. — Nie możemy tego zrobić zimą.

WUOZ czeka na dokumentację. Usłyszeliśmy tylko, że trudno się odnosić do sprawy, bo póki co nic do urzędu nie wpłynęło. Mimo to WUOZ obiecał przyjrzeć się sprawie i odpowiedzieć w ciągu najbliższego tygodnia.

Do tematu zatem wrócimy.

Paweł Jaszczanin


Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. CZAR PGRU #2823495 | 31.0.*.* 24 lis 2019 10:32

  Z Platnych Parkingow,Stref Platnego Parkowania i z Pozwolen.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. Olsztyniak #2823412 | 83.9.*.* 24 lis 2019 01:06

  Umowmy sie ze syfy wybudowane po 45 roku nie sa zadnymi zabytkami tylko nadaja sie do zrownania z ziemia jako przyklad sztuki zdegenerowanej

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. cc #2823411 | 81.190.*.* 24 lis 2019 01:02

  ania spurdy wyjasni bo je najmondrzejszszszszaaaaaaaaa naszszazszszaaa naszzzaa czar purdyyy czaaarrrrrrrr

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Ot #2823332 | 89.228.*.* 23 lis 2019 20:50

  W kościołach zbierać

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. Stomilowiec #2823294 | 91.160.*.* 23 lis 2019 19:53

  Lepiej Nowy stadion dla Stomilu Dumy Warmi!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (10)
  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5