Widowiskowy i mistrzowski teatr tańca w Olsztynie

2019-10-05 17:00:00(ost. akt: 2019-10-05 21:13:05)
"Danza Bolero de Ravel" z udziałem Magdaleny Faszczy zobaczymy w niedzielę 6 października w CEiIK-u w Olsztynie.

"Danza Bolero de Ravel" z udziałem Magdaleny Faszczy zobaczymy w niedzielę 6 października w CEiIK-u w Olsztynie.

Autor zdjęcia: mat. prasowe

To spektakl, który jest podróżą przez historię tańca. Widowiskowy "Danza Bolero de Ravel" z udziałem Magdaleny Faszczy zobaczymy w niedzielę 6 października w CEiIK-u w Olsztynie.
W wyjątkowym projekcie tanecznym "Danza Bolero de Ravel" bierze udział m.in. olsztyńska propagatorka tańca flamenco - Magdalena Faszcza. Autorką choreografii jest Małgorzata Matuszewska, twórczyni NTF Teatru Tańca.
- To nie jest typowy teatr tańca. Nie stawiamy na technikę, a na przekaz. Spektakl taneczny podzielony jest na dwie części, które zdecydowanie się od siebie różnią - zapowiada Małgorzata Matuszewska.


W pierwszej części spektaklu choreografia nawiązuje do technik tańca hiszpańskiego charakterystycznych dla różnych epok - od XVII do XX wieku. Będą więc m.in. elementy hiszpańskiego tańca dawnego, ale też la escuela bolera, czyli klasycznego baletu hiszpańskiego, formy mało znanej w Polsce. Na scenie tancerki zaprezentują też m.in. różne oblicza sztuki flamenco czy tańca clasico español. W spektaklu historyczne techniki tańca hiszpańskiego powiązane są ze współczesnością.
- Wszystkie elementy, które nawiązują do różnych epok tańca, łączą wizualizacje. To specjalnie wybrane i dostosowane do spektaklu obrazy filmowe Andrzeja Misiuka, wielokrotnie nagradzanego autora i operatora filmów przyrodniczych - dodaje Małgorzata Matuszewska.


Druga część spektaklu tanecznego różni się od pierwszej. W Bolero de Ravel słynny utwór Maurice'a Ravela staje się kanwą zupełnie innej tanecznej opowieści. Choreografka Małgorzata Matuszewska w oryginalny sposób przenosi na scenę klasykę. Przypomina również, że pierwszą w historii tańca choreografię do utworu Ravela przygotowała Polka - Bronisława Niżyńska, siostra utalentowanego Wacława Niżyńskiego.


- Staram się pokazywać, że taniec hiszpański ma bogatą historię - dodaje Małgorzata Matuszewska. - W Polsce był popularny i znany szczególnie w okresie międzywojennym, a później jego historia się zatarła. Z kolei w Polsce, jak i na całym świecie, dominacja flamenco sprawiła, że zapomniano o innych technikach tańca, które są nieodłącznie związane z bogatą historią tańca hiszpańskiego.


Po raz pierwszy w Olsztynie widzowie będą mogli wziąć udział w tak unikalnym wydarzeniu tanecznym.
- Nasza współpraca z Małgorzatą Matuszewską trwa od wielu lat i wielokrotnie rozmawiałyśmy o tym, by jej autorskie taneczne projekty mogły zaistnieć również w Olsztynie - wspomina Magdalena Faszcza, olsztyńska tancerka, propagatorka kultury hiszpańskiej i założycielka Studia Animacji Ruchowej RYTM. - Do tej pory zapraszałam do Olsztyna zespoły związane ściśle z flamenco, ale chciałam, żeby pojawił się u nas spektakl taneczny, który używa również innych środków wyrazu. Olsztyn jest moim rodzinnym miastem, więc myślę, że moją misją jest, by przekazywać wiedzę i dzielić się moimi tanecznymi zainteresowaniami.
Dodaje również: - W spektaklu tanecznym, który zobaczymy również w Olsztynie obok tańca ważna jest muzyka. To, że jest podzielony na dwie części, dodaje mu kolorytu, dynamiki. Myślę, że każdy widz znajdzie w nim coś dla siebie - podkreśla Magdalena Faszcza.

Spektakl jest współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca i jest częścią programu Scena dla tańca 2019. Program Instytutu Muzyki i Tańca wspiera projekty, dzięki którym spektakle taneczne mogą być regularnie prezentowane na scenach teatralnych i w instytucjach.
Katarzyna Janków-Mazurkiewicz


Danza Bolero de Ravel w niedzielę 6 października o godz. 17 w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5