Wystawa unikatowych odmian dalii po raz siódmy

2019-09-28 19:00:00(ost. akt: 2019-09-28 23:37:20)
Kilkaset odmian dalii będzie można podziwiać w Kortowie w czasie VII Olsztyńskiej Wystawy Dalii, która potrwa do 29 września.

Kilkaset odmian dalii będzie można podziwiać w Kortowie w czasie VII Olsztyńskiej Wystawy Dalii, która potrwa do 29 września.

Autor zdjęcia: Dawid Wiśniewski

Mówi się o nich, że to królowe lata. To dalie, oczywiście. Kilkaset odmian dalii będzie można podziwiać w Kortowie w czasie VII Olsztyńskiej Wystawy Dalii, która potrwa do 29 września.
— Obserwuję ogromne zainteresowanie prezentowanymi kwiatami. Nie dziwi mnie to, bo dalie to kwiaty bardzo różnorodne, przy czym kwitną długo. To królowe lata — zapewnia Teresa Jagielska z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM, organizatorka i inicjatorka wystawy.
W sobotę, 28 września odbyło się uroczyste otwarcie, a atrakcje i możliwość podziwiania dalii czekają jeszcze jutro, 29 września, od godziny 10 do 16.

Dalie kojarzą się z wiejskimi, przydomowymi ogródkami i powszechnie uchodzą za rośliny wymagające dużo pracy. Rzeczywiście potrzebują lekkiej, żyznej i wilgotnej gleby oraz dużo słońca. Trzeba je pilnować, aby nie wdała się szara pleśń, a na zimę trzeba ich karpy wykopać z ziemi i schować w chłodnej piwnicy, której mieszkańcy bloków zazwyczaj nie mają. Jednak nie zniechęca to miłośników dalii, którzy podkreślają, że cały trud pracy wynagradza ich piękno.
— W tym roku wystawa odbywa się wyjątkowo późno, bo 28 września, po olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki. W poprzednich latach, kiedy wystawy organizowaliśmy wcześniej, nie wszystkie odmiany zdążyły zakwitnąć — dodaje Teresa Jagielska.


W tym roku podczas wystawy będzie można obejrzeć Uniwersytecką Kolekcję Dalii w gruncie, która liczy 300 odmian, włącznie z odmianą Olsztyn. Dalie wystawione przez osoby indywidualne będą oceniane przez publiczność. W tym roku udział w wystawie biorą udział nawet wystawcy ze Śląska.
W trakcie wystawy organizatorzy przygotowali m.in. blok warsztatowy dla odwiedzających, który ma zwrócić uwagę na ponowne wykorzystanie odpadów, tzw. upcykling.

Dalie można jeszcze podziwiać w niedzielę (29.09) w szklarniach Katedry Ogrodnictwa przy ul. Heweliusza w Kortowie.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5