„Dziękuję Ci, że broniłeś mojej ojczyzny”. Uczniowie z Olsztyna wysłali kartki do powstańców

2019-09-29 09:58:00(ost. akt: 2019-09-27 13:18:46)
Kartki do powstańców

Kartki do powstańców

Autor zdjęcia: Joanna Mieszczyńska

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 33 i XI LO w Olsztynie pamiętają o tych, którzy za ich wolność przelewali swoją krew. Jak co roku, wysłali do powstańców kartki prosto z serca. „Dziękujemy za to, że broniłeś Ojczyzny” – napisali.
Jesteś wspaniały”, „Jesteśmy z Ciebie dumni”, „Dziękuję Ci, że broniłeś mojej ojczyzny” — takie ciepłe słowa znalazły się na kartkach dla powstańców warszawskich, które przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 33 oraz XI Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie.

Joanna Mieszczyńska, nauczycielka historii w SP 33 i koordynatorka akcji, podkreśla, że dzieci i młodzież pisali prosto z serca.
— Ja im niczego nie dyktowałam — zaznacza. — Pisali tak, jak chcieli.
To już czwarta edycja akcji pisania kartek i listów do powstańców warszawskich „BohaterON — włącz historię”. Mimo że mija już 75 lat od wybuchu powstania parszawskiego, to młodzi ludzie pamiętają o tych wydarzeniach.

— Myślimy o powstańcach — zapewnia Kamila Biedrzycka, trzecioklasistka z XI LO. — To nie jest tak, że jak te wydarzenia rozegrały się dawno, to są dla nas już tylko odległą historią. Młodzi ludzie interesują się tym, co działo się w ich kraju. I próbują to zrozumieć.

Zdaniem Kamili trudno pojąć, że tak młode osoby jak ona walczyły o wolność ojczyzny. — To, że teraz żyjemy w wolnym kraju, to wszystko dzięki nim — podkreśla. — Szanuję każdego z tych bohaterów. W kartkach, które do nich piszę, wyrażam swój podziw i dziękuję.

Na czym dokładnie polega ta akcja? Każda chętna osoba może przygotować kartkę dla powstańca. Następnie wypisać życzenia czy pozdrowienia do konkretnych osób – żołnierzy powstania warszawskiego.


— Kolejny rok w obu szkołach szczególną opieką otaczamy „Kobiety pistolety” (łączniczki i sanitariuszki powstania warszawskiego) oraz żołnierzy AK walczących w powstaniu, byłych więźniów byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof — mówi Joanna Mieszczyńska. — Uczniowie mogą wykonać kartki tak, jak je robią dla osób bliskich. Piszą to, co czują.

Uczniowie z Olsztyna wykonali piękne kartki dla powstańców
Fot. Joanna Mieszczyńska
Uczniowie z Olsztyna wykonali piękne kartki dla powstańców

Jak mówi Joanna Mieszczyńska, akcja w jej szkole jest wyjątkowa, bo uczniowie swoje słowa kierują do konkretnych osób.
— Wcześniej, na lekcjach historii czy na godzinie wychowawczej prezentuję uczniom wybrane biogramy. — Dzięki temu dzieci i młodzież poznają losy tych bohaterów. I wiedzą na przykład, że Maria Kowalska, pseudonim Myszka, była młodą dziewczyną, gdy wybuchło powstanie. A niektórych z tych bohaterów moi uczniowie mieli okazję poznać osobiście. Na przykład Marka Dunina-Wąsowicza, który gościł w Muzeum Stutthof w Sztutowie.

Akcja rozrosła się do tego stopnia, że uczniowie piszą do powstańców także na Boże Narodzenie czy na Wielkanoc. Chętni mogą też wysłać e-kartki. — Do współpracy dołączają się nawet przedszkolaki — dodaje Joanna Mieszczyńska.
Kampania ma zasięg ogólnopolski. — Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów: polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON” dosłownie włącza historię bohatera — film albo prezentację — w komputerze, w telewizji lub na tablecie. Nazwa ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej indywidualnych historii powstańców poprzez nowoczesny patriotyzm — tłumaczą organizatorzy.

W przeciwieństwie do poprzednich lat, w tym roku Fundacja Sensoria nie drukuje i nie udostępnia pocztówek w sieciach dystrybucji.
— Uczniowie kartki wykonują sami. A zaoszczędzone na produkcji i rozpowszechnianiu kartek środki fundacja przeznaczy na realizację działań pomocowych skierowanych do powstańców warszawskich — wyjaśnia Joanna Mieszczyńska.

Aleksandra Tchórzewska


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. OLSZTYNIAK #2797954 | 88.156.*.* 1 paź 2019 07:36

  JAK SIE MA MADRYCH RODZICOW I NAUCZYCIELI PAMIETA SIE O TAKICH LUDZIACH N , CZESC I CHWAŁA BOHATEROM

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. starfucker #2797734 | 5.173.*.* 30 wrz 2019 18:46

  Czerwone bydło minusuje.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Tutaj jest Warmia #2797618 | 84.62.*.* 30 wrz 2019 14:52

  A co Olsztyn z Warszawa ma wspolnego?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. seba #2797468 | 193.243.*.* 30 wrz 2019 10:42

   Morawiecki też dostał? Pytam bo on wszędzie i we wszystkim uczestniczył....

   odpowiedz na ten komentarz

  2. brawo #2797169 | 89.228.*.* 29 wrz 2019 13:18

   piekna kontynuacja, Czesc i CHwala Bohaterom

   odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (7)
  2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5