Odliczamy dni do głosowania. Czy i dzikom skapnie coś z OBO?

2019-09-28 12:00:00(ost. akt: 2019-09-27 13:06:12)
Dzięki olsztyńskiemu budżetowi obywatelskiemu możemy się cieszyć m.in. łynostradą

Dzięki olsztyńskiemu budżetowi obywatelskiemu możemy się cieszyć m.in. łynostradą

Autor zdjęcia: Karol Kiłyk

Mamy w Olsztynie pomysły. W sumie co najmniej 180 pomysłów! Tyle ich już widnieje na stronie internetowej VII edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Do końca miesiąca trwa ich formalna ocena. Potem będzie głosowanie.
Czas na składanie wniosków minął 4 września. Teraz specjalne zespoły — koordynujący i opiniujacy — w pocie czoła sprawdzają, czy wnioski złożone w VII edycji OBO nie mają uchybień, które uniemożliwiłyby im ubieganie się o głosy mieszkańców. Ostateczną listę projektów poznamy 30 września. Kolejne dwa tygodnie — od 1 do 15 października — będą przeznaczone na głosowanie. Wyniki zostaną ogłoszone 5 listopada.

— Mówiąc o budżecie obywatelskim zawsze trzeba pamiętać, że jego celem jest wzmocnienie więzi między mieszkańcami. Oczywiście same cele wskazane do realizacji są bardzo ważne, ale OBO nie zastępuje inwestycji realizowanych z budżetu miasta — zastrzega Aneta Szpaderska, dyrektor Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta.

Same wnioski są podzielone na projekty miejskie i osiedlowe. Już teraz można wejść na stronę internetową i sprawdzić, na którym osiedlu jakie wnioski zostały złożone. A z tych już wynika jasno, że wśród pomysłów do realizacji, które zostały zgłoszone przeważają ścieżki rowerowe, zatoczki samochodowe, prostowane chodniki i poddawane całkowitej rewitalizacji osiedlowe parkingi.

Nie brak jednak i stanowczo bardziej oryginalnych pomysłów począwszy od wkomponowania instalacji rzeźbiarskiej w przestrzeń miejską w Śródmieściu, po psią łączkę na Brzezinach.

Listę projektów poznamy 30 września. Kolejne dwa tygodnie – od 1 do 15 października – będą przeznaczone na głosowanie. Wyniki zostaną ogłoszone 5 listopada
Uwagę przyciąga pomysł budowy drogi, która ma ułatwić życie nowym mieszkańcom Olsztyna — dzikom, z których obecnością chyba już wszyscy się pogodzili. Wśród dotychczas wprowadzonych na stronę 180 wniosków uwagę przykuwają też swoją liczbą te, które są związane z ekologią i zdrowiem.
— Po zgłoszonych wnioskach już widać, że to będzie ponownie udana edycja OBO. Nie brakuje oryginalnych, zaskakujących propozycji. Nie mam wątpliwości, że będą dobrze służyć nam wszystkim — przyznaje prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Wybrane do sfinansowania projekty będą realizowane w przyszłym roku. Do złożenia wniosku osiedlowego wystarczył podpis jednej osoby, w przypadku projektów miejskich wymagane były podpisy 50 mieszkańców. Maksymalna kwota przewidziana na realizację projektu miejskiego to 500 tys. zł, a osiedlowego 50 tys. zł. Na realizację wszystkich projektów zarezerwowano rekordową kwotę 6,4 mln zł.

— Trzeba cierpliwie zaczekać do końca września i wtedy zacznie się głosowanie — przypomina Aneta Szpaderska. — Od 1 października 2019 roku będzie można oddawać głosy na najlepsze i najważniejsze naszym zdaniem projekty. Można to zrobić elektronicznie na stronie internetowej lub oddać głos tradycyjnie na karcie do głosowania — dodaje dyrektor Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta.

A w tym roku głosujemy aż na 6 projektów. Każdy mieszkaniec i każda mieszkanka naszego miasta może zagłosować na trzy osiedlowe i trzy miejskie projekty. Głosy są zróżnicowane.

Zgodnie z informacją umieszczoną na stronie OBO należy pamiętać, że najważniejszemu naszym zdaniem projektowi przyznajemy pierwsze miejsce, potem drugie i trzecie miejsce. Za pierwsze miejsce są 3 punkty, za drugie — 2 a za trzecie 1 punkt. Wygrywa projekt, który zdobędzie najwięcej punktów. Głosujemy raz na miejskie, oddając co najwyżej 3 głosy, i raz na osiedlowe projekty na takiej samej zasadzie.

O tym, że zasady są ważne najlepiej świadczy przypadek jednego z ubiegłorocznych projektów. Sprawa dotyczyła drogi dojazdowej do działek „Na wyspie”. Już po wyborze projektu do realizacji, zaczął się spór, czy to projekt ogólnomiejski, czy osiedlowy. To dlatego w tym roku rygory stosowane przez komisje sprawdzające wnioski są tak wysokie.

Stanisław Kryściński


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kiedy będą Piętrowe Parkingi ?? #2797032 | 82.139.*.* 28 wrz 2019 23:05

  Czy ktoś do cholery zgłosił w końcu taki pomysł, aby wzorem wielkich miast, postawić takie parkingi piętrowe? Przecież miejsc zwykłych jest jak na lekarstwo. Dajcie już spokój z tymi ścieżkami rowerowymi czy siłowniami, z których prawie nikt nie korzysta... Wydają pieniądze na takie bzdety, a to co jest naprawdę potrzebne jest olewane. Za ileś tam lat się pewnie obudzą z ręką w nocniku... W kółko to samo, jak w domu wariatów...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Pomysły #2796888 | 188.146.*.* 28 wrz 2019 14:41

   Może i dobre gorzej z realizacją, albo fuszerka albo parę lat za późno.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  2. Kudo #2796882 | 188.146.*.* 28 wrz 2019 14:04

   Olsztyn za tego nieudacznika grzymowicza coraz bardziej odstaje od innych miast niedługo ogłosi bankructwo a durnie na niego głosowali

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Prawy #2796870 | 89.239.*.* 28 wrz 2019 13:27

    Mieszkaniec poprzedni nie ma racji. Olsztyn sie rozwija dobrze za rzadòw Pana Grzymowicza. Popieram OBO

    odpowiedz na ten komentarz

   2. mieszkaniec #2796859 | 188.147.*.* 28 wrz 2019 12:46

    Bez różnicy jaki projekt zostanie wybrany i tak nie zostanie zrealizowany. Miasto jest bankrutem brak środków.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5