Kuźnia Społeczna w Olsztynie otwarta

2019-09-23 07:57:46(ost. akt: 2019-09-24 08:13:26)
Wśród prowadzących warsztaty był także Grzegorz Łapanowski

Wśród prowadzących warsztaty był także Grzegorz Łapanowski

Autor zdjęcia: Łukasz Czarnecki-Pacyński

Kuźnia Społeczna to wyjątkowe miejsce na spotkania poświęcone światowym kulinarnym trendom, ekologii, tematyce zero waste i zdrowemu odżywianiu. Powstała na olsztyńskim Zatorzu. Jej twórcą jest Bank Żywności w Olsztynie.
Uroczysta gala w siedzibie Banku Żywności przy ul. Marka Kotańskiego w Olsztynie otworzyła w piątek (20 września) fantastyczne miejsce – Kuźnię Społeczną. To ośrodek szkoleniowy umożliwiający ludziom zmianę ich relacji ze światem w kierunku szanowania żywności i szacunku dla naszej planety.

Przez cały weekend trwały potem szkolenia i warsztaty. — Pomimo, że mamy tutaj dwa tysiące mkw. powierzchni, to chwilami było naprawdę ciasno – tak wiele osób chciało skorzystać z tych zajęć — opowiada Jolanta Markiewicz, kierownik Działu Promocji Banku Żywności.

Tematycznie podzielono weekendowe zajęcia na rozmawianie o środowisku, szkolenia na temat kondycji człowieka, zachowania zdrowia i odżywiania się oraz nie marnowania żywności.

Wielu chętnych zgromadził pokaz kulinarny Jagny Niedzielskiej – autorki książki o niemarnowaniu jedzenia. Drugi specjalista od przyrządzania posiłków Grzegorz Łapanowski, poprowadził zajęcia kulinarne w nowej kuchni warsztatowej, świeżo otwartej w odremontowanym budynku Banku Żywności. — Te zajęcia pokazały, czy naprawdę potrzebujemy tak dużo mieć i tak dużo jeść — tłumaczy Jolanta Markiewicz. — Czy taka nadmierna konsumpcja na pewno służy naszemu zdrowiu fizycznemu oraz psychicznemu. Jak funkcjonujemy, będąc objedzeni i ospali, a jak radzimy sobie z życiem, kiedy jesteśmy w dobrej kondycji i w dobrym zdrowiu.

To miejsce ma służyć temu, żebyśmy mogli spotkać się i dobrze bawić, ale także skorzystać z tego, co bank ma w swojej ofercie. Spróbujmy choć trochę zmienić swój styl życia, choćby mały kawałek świata wokół siebie. Żebyśmy byli na siebie uważni i szanowali się wzajemnie. Wtedy będziemy mogli żyć świadomie, nie degradując naszego środowiska. Myślę, że uczyniliśmy już „Ziemię poddaną sobie”, ale czy na pewno we właściwy sposób?

Organizacja, technika, zdrowa żywność, wykorzystanie żywności sezonowej – roślin rosnących pod naszą szerokością geograficzną, to najważniejsze elementy warsztatu gotowania prowadzonego przez Grzegorza Łapanowskiego. — Doświadczyliśmy wręcz jakiejś magii kuchennej — opowiada pani Bożena z Olsztyna. — Złapałam bakcyla i teraz naprawdę zacznę gotować. Grzegorz pokazał nam, jak wykorzystać wszystkie rzeczy, jak łączyć produkty i w ogóle, jak zachowywać się podczas pracy w kuchni. Jestem naprawdę oczarowana.

Jak przygotowywać posiłki, żeby nie marnować żywności opowiadał podczas swojego warsztatu Marek Borowski, prezes Banku Żywności. — Bank Żywności w Olsztynie został właśnie partnerem sieci EIT Food, której celem jest podnoszenie innowacyjności sektora rolno-spożywczego. Wspólnotę tworzy 56 prężnych przedsiębiorstw oraz instytucji badawczych z Europy, które wypracowują rozwiązania w obszarze nowych produktów wyrabianych z surowca który pozostaje po wstępnej obróbce kuchennej.

Rozmawiano także o rozwiązaniach prawnych stosowanych w krajach Europy właśnie w celu ograniczenia marnowania żywności.

Jak stwierdzono podczas seminarium, mamy tylko jedną planetę i musimy o nią zadbać, póki jest jeszcze na to czas. A nawyki żywieniowe milionów ludzi są jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na ekosystem Ziemi. — Wciąż mamy bardzo dużo do nauczenia się w obszarze dobrego gospodarowania żywnością, szczególnie podczas robienia zakupów, pilnowania terminów przydatności do spożycia oraz wykorzystania do końca tego, co mamy w lodówce, żeby niczego nie wyrzucać — podsumował Marek Borowski.

Projekt „Wdrażanie nowych funkcji społecznych oraz wsparcie rozwoju ekonomii społecznej poprzez rewitalizację obiektów Banków Żywności w Olsztynie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa.

Łukasz Czarnecki-Pacyński


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5