Jarosław Kaczyński w Olsztynie: nie będziecie ignorowani [ZDJĘCIA, VIDEO]

2019-09-04 18:12:46 (ost. akt: 2019-09-04 20:31:07)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W środę Jarosław Kaczyński odwiedził Olsztyn, żeby wesprzeć kandydatów w nadchodzących wyborach. Przywitano go tłumnie.
— Jeżdżę na konwencje po kraju w różnych okręgach wyborczych. Podczas każdego spotkania mówię o nieco innych sprawach. Akurat tutaj jest dobrze powiedzieć coś na temat bezpieczeństwa. Bezpieczeństwa państwa. W różnych wymiarach, ale głównie militarnym — mówił Jarosław Kaczyński. — Jest tu granica z Federacją Rosyjską. Nie dlatego, żebyśmy się spodziewali czegoś złego, nie to, że chcielibyśmy toczyć spór z naszym wielkim sąsiadem. Ale do bezpieczeństwa przywiązujemy wielką wagę. Jeśli spojrzeć na politykę państwa w wymiarze międzynarodowym, to na początku jest bezpieczeństwo, później pozycja i status. Bezpieczeństwo widzimy w aspekcie militarnym. Deklaracja sprzed kilku dni mówi o obecności amerykańskich wojsk, ale i innych członków NATO na stałe. Tego nie miało być, ale sytuacja geopolityczna i polityka Federacji Rosyjskiej doprowadziła do zmiany stanowiska naszych sojuszników — wyjaśnił prezes PiS. — To przedmiot ciężkiej pracy naszej dyplomacji. Ten sukces widoczny jest na Warmii i Mazurach. Przecież na poligonie w Orzyszu obecne są wojska z rożnych krajów. Mamy do czynienia z praktyczną realizacją tej zasady, że to pobyt trwały. To wielka pozytywna zmiana. Są kolejne zakupy najnowocześniejszej broni, polska armia szybko się dozbraja, staje się armią nowoczesną. Nie chcemy żeby doszło do konfliktu, ale trzeba być na niego gotowym.


Prezes PiS mówił też o bezpieczeństwie w innych aspektach.

— Skończyliśmy budowę gazoportu im. Lecha Kaczyńskiego. Za jakiś czas będziemy mieli HUB do rozprowadzania gazu poza nasz kraj. To wielkie umocnienie naszej pozycji w tej części Europy. Jest też sprawa rurociągu. Ona wróciła i jest na jak najlepszej drodze. Było wiele różnych trudności, przełamaliśmy opory i w tej kwestii idziemy we właściwym kierunku. To uniezależni nas od wschodniego gazu — podkreślał. — To nie oznacza, że mamy go nie kupować, ale to już będzie kwestia czysto gospodarcza. Rozbudowywana jest również energetyka. Musimy mieć pewność, że nigdy nikt nie będzie mógł nam niczego wyłączyć. Także w tym regionie ważną sprawą jest sprawa przekopu Mierzei Wiślanej. Mówiliśmy o tym wielokrotnie. Dzisiaj rozstrzygnięto przetarg na budowę. Jest mnóstwo przeciwników, tylko pytanie czym się kierują. Słyszałem nawet, że „tam, gdzie kanały są potrzebne, tam natura sama je tworzy”, ale żaden z kanałów np. Sueski czy Kiloński same nie powstały. Pamiętajcie, że chodzi o kwestie portu w Elblągu, ale też o naszą suwerenność. Przez wiele lat na naszym terytorium nie mogliśmy robić tego, co konieczne. Tamten czas się skończył — zapewnił Kaczyński.

— Kończy się postkomunizm. Ignorowano interesy różnych regionów. I w dużej mierze dotknęło to ziemi warmińsko-mazurskiej. My też z tym kończymy. Poprzez akcję społeczną, 7 mld zł trafiło do rodzin, dwukrotnie spadło bezrobocie i będzie spadać dalej. Poza tym inwestycje drogowe, czyli skończona kolejna część S7. Jest też DK51, która daje łatwy dojazd do Olsztyna. Zaczyna się też sprawa z via Carpatia, via Baltica, ale też obwodnica Olsztyna to bardzo duży sukces. Trochę zdradzę przyszłość, ale będzie takie hasło „sto obwodnic”. Ta ziemia będzie traktowana tak, jak mówimy, czyli przy okazji polityki zrównoważonego rozwoju. Chcemy doprowadzić do tego, żeby objaw postkomunizmu, jakim było lekceważenie różnych ziem, szczególnie tej, został za nami.
pj
Fot. Zbigniew Woźniak

Fot. Zbigniew WoźniakKomentarze (42) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olsztynianin #2790168 | 88.156.*.* 13 wrz 2019 07:37

  TYLKO PIS

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz

 2. kit #2789823 | 213.73.*.* 12 wrz 2019 13:13

  Nie róbcie ludziom wody z mózgu .. nikt nas nie ignoruje ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 3. plywak #2789559 | 83.9.*.* 11 wrz 2019 18:50

  Kto tego gościa wpuścil na nasze kochane "Mazury"

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

 4. @ #2789292 | 79.190.*.* 11 wrz 2019 07:39

  15 milionów dla szpitali - CUD 13-tego PAŹDZIERNIKA! Czemu wybory są tak rzadko?

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

 5. Łatwo rozdaje się nie swoje pieniądze #2787990 | 83.31.*.* 8 wrz 2019 12:10

  Tę chojność pisu będą spłacać nasze dzieci i wnuki - jakoś nikt nie mówi na jaką kolosalną kwotę zadłużony jest nasz biedny kraj

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (42)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5