Na obwodnicy Olsztyna samochód zderzył się z dzikami. Auto stanęło w płomieniach

2019-08-27 14:49:40 (ost. akt: 2019-08-27 16:21:03)
Uwaga! Zdjęcie jest tylko ilustracja do tekstu

Uwaga! Zdjęcie jest tylko ilustracja do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum/ZW

Przez kilka godzin był zablokowany jeden pas ruchu na obwodnicy Olsztyna między węzłami Jaroty a Pieczewo. Powodem była kolizja samochodu dostawczego ze stadem dzików. Zginęły dwa z nich. To pierwsze tego rodzaju zdarzenie na oddanej niedawno do użytku olsztyńskiej obwodnicy.
Dziki ochrzciły olsztyńską obwodnicę, niestety, swoją krwią. Przez kilka godzin był zablokowany jeden pas ruchu na obwodnicy między węzłami Jaroty a Pieczewo. Wczoraj około godz. 2 nad ranem jadący w kierunku Mrągowa dostawczy fiat ducato uderzył w stado dzików, które wtargnęły na obwodnicę. Samochód zapalił się, doszło do wycieku oleju. Zderzenia z autem nie przeżyły dwa dziki. Około godz. 5.40 jezdnia została odblokowana.

To pierwszego tego rodzaju zdarzenie na oddanej niedawno do użytku obwodnicy Olsztyna. Cud, że nie zginął człowiek, ale rodzi się pytanie, co robiły dziki na ekspresowej drodze, jak zwierzęta dostały się na obwodnicę? Ten odcinek obwodnicy to fragment drogi ekspresowej S51 i zgodnie z przepisami dopuszczalna prędkość wynosi tu 120 kilometrów na godzinę. Na razie jest tu jeszcze ograniczenie do 100 kilometrów, bo trwają jeszcze prace porządkowe wokół drogi.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Miasto gotowe do usypiania dzików

Miasto gotowe do usypiania dzików

A jak tragiczne mogą być skutki zderzenia ze zwierzęciem przy prędkości stu na godzinę nietrudno sobie wyobrazić. Dlatego wzdłuż głównych dróg takich jak autostrady czy drogi ekspresowe stawiane są siatki, by zapobiec wejściu zwierząt na jezdnię. I takie płoty są też wzdłuż olsztyńskiej obwodnicy — poza oczywiście węzłami, których nie da się odgrodzić. Jednak dziki weszły na jezdnię, bo — jak się okazuje — puściło najsłabsze ogniwo, czyli człowiek.

— Na całej długości obwodnicy jest już siatka, ale trwają jeszcze prace wokół obwodnicy i wykonawca rozpiął w tym miejscu siatkę, a później za słabo ją połączył. Dlatego dziki przedostały się na obwodnicę, weszły na drogę i doszło do kolizji — mówi Karol Głębocki, rzecznik olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. — Wykonawca już naprawia ogrodzenie, zresztą na swój koszt usunął też dwa zabite dziki.

Wykonawcą tego odcinka obwodnicy jest spółka Budimex. — I wykonawca nie uchyla się od odpowiedzialności, że w wyniku jego prac ogrodzenie zostało osłabione, nie spełniło swojej funkcji i dziki weszły na drogę — podkreśla Karol Głębocki. — To jest jeszcze plac budowy, jeżeli właściciel auta będzie dochodził odszkodowania, to sprawa trafi do wykonawcy robót.

Jak powiedział nam rzecznik olsztyńskiego oddziału GDDKiA, po tym zdarzeniu zostanie sprawdzone całe ogrodzenie wzdłuż obwodnicy. A tym bardziej, że zdarzały się już przypadki wyłamywania przez kierowców zamków w bramach awaryjnych, które znajdują się w ogrodzeniu.

Dziki, które stają się coraz większym problemem Olsztyna, znalazły słaby punkt na obwodnicy i przedostały się na drogę. Dlatego, niezależnie od siatek, które mają zapobiec wejściu zwierząt na jezdnię, kierowcy muszą jednak zachować czujność. Kierować się zasadą ograniczonego zaufania, bo drogi przecinają naturalne szlaki migracji zwierząt. I zawsze może się zdarzyć, że jakieś pojawi się nagle przed maską naszego auta.

Jednak zderzenia aut ze zwierzętami zwykle kończą się tragicznie dla tych drugich.

Andrzej MielnickiKomentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. anabell #2794818 | 178.36.*.* 23 wrz 2019 13:16

  No cóż, dziki nie posiadają dronów . Mają przed sobą kilka metrów widoczności i odwieczną drogę migracyjną. Ogłupiałe i przerażone tracą życie a czasem giną ludzie. Smutna prawda.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. nina #2790258 | 213.184.*.* 13 wrz 2019 09:24

  siatka ogrodzeniowa to nie jest żadne zabezpieczenie przed dzikami.doskonale sobie radzą z ta przeszkodą

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. szkoda dzika! #2787426 | 176.105.*.* 6 wrz 2019 21:58

  stary blachosmród się zjarał? to dobrze! Będzie mniej smrodu!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 4. PM #2786980 | 176.221.*.* 6 wrz 2019 11:10

  Obwodnica w wersji Olsztyńskiej pierwszy mój przejazd i szyba przednia w aucie do wymiany bo bród straszny na tej drodze! Jak dochodzić odszkodowania w takim przypadku od wykonawcy ?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 5. Kolec #2783447 | 188.147.*.* 29 sie 2019 14:16

  Bo to jest obwodnica w wersji olsztyńskiej.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (31)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5