Kolejna gmina szykuje się do uruchomienia własnej komunikacji publicznej

2019-08-25 12:03:14(ost. akt: 2019-08-23 13:43:42)
W zajezdni przy al. Sikorskiego stoją trzy busy. Będą obsługiwać kursy w gminie Stawiguda. Docelowo linii będzie pięć. Na start cztery.
Na organizację przetargu gmina ma rok. Całą procedurę co prawda da się przyspieszyć, ale... — Jest to trudne pod względem prawnym. Jedni prawnicy wypowiadają się tak, inni inaczej. Kwestia przyspieszenia procedury zależy więc od analiz prawnych, na które wciąż czekamy — mówi Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda. — Autobusy zostały zamówione za poprzedników, ale żeby cokolwiek można było z nimi zrobić muszą być pasy, przystanki, które wymagają inwentaryzacji. Musimy zrobić analizę, gdzie są największe strumienie pasażerów, gdzie intensywność będzie najbardziej potrzebna. Jest jeszcze komunikacja, która już funkcjonuje, czyli przewóz dzieci. Mamy także działającą linię podolsztyńską. Docelowo mówimy o pięciu trasach. Obecnie o czterech. I o taką koncepcję zawnioskowaliśmy do wojewody o dofinansowanie.

Czy wiemy już mniej więcej gdzie będą przystanki? — To wstępne propozycje. Często odpowiadają tym miejscom, które kiedyś wykorzystywano na przystanki, lub gdzie wiemy, że mieszkańcy chcą, żeby autobusy się zatrzymywały. Trzeba mieć świadomość, że to jest dopiero początek naszej komunikacji — podkreśla Michał Kontraktowicz. — Liczba miejsc będzie się zmieniać. I dostosujemy to do potrzeb mieszkańców, bo gminie zależy na tym, żeby jak najwięcej osób nią jeździło. A to po to, żeby w jak największym procencie komunikacja się zwracała. Musimy dostosować więc przystanki do tego, żeby jak najwięcej osób chciało jeździć autobusami. Staramy się też tę komunikację publiczną, jak najszybciej uruchomić — nie ukrywa wójt. — Mamy nadzieję, że uda się do końca roku. Konkretnych terminów nie chcemy podawać, bo czekamy na wspomniane analizy prawne.

Rocznie transport ma kosztować nieco ponad milion złotych. I możemy też uspokoić tych, którzy zakładali, że cały tabor zamknie się w trzech autobusach. — To tylko część taboru. Nie ma możliwości obsłużenia czterech linii tymi trzema autobusami. Operator będzie musiał dostarczyć swoje — mówi Michał Kontraktowicz. — Nie podjęlibyśmy się samodzielnej organizacji transportu, bo gmina nie dysponuje praktyką i wiedzą w tej kwestii. Nie mamy bazy transportowej i ludzi. Popełnialibyśmy za dużo błędów, a w konsekwencji kosztowałoby to mieszkańców zbyt wiele.

Wójta zapytaliśmy też o to, czy nie obawia się oporu mieszkańców przed przestawieniem się na nową formę transportu. — Na pewno nie będzie to proste. Ale pytałem w miejscach, gdzie komunikacja publiczna funkcjonuje od lat i do tego mieszkańcy muszą się po prostu przyzwyczaić. Ludzie muszą zobaczyć, że komunikacja publiczna funkcjonuje przez dłuższy czas, że nie grozi jej znikniecie — tłumaczy Kontraktowicz. — I wtedy coraz więcej osób spojrzy na aspekt ekonomiczny, czyli że taniej i nierzadko łatwiej będzie się poruszać transportem publicznym, niż samochodem. Bo autobusem w kilku miejscach nie stoimy np. tyle w korkach.

Na początek do dyspozycji mieszkańców zostaną oddane cztery gminne linie: pierwsza ma prowadzić z Rusi przez Bartąg do Tęczowego Lasu. Druga będzie wiodła z miejscowości Wymój do miejscowości Jaroty. Trzecia ma poprowadzić z Rybak do Kręska, a czwarta połączy Ruś ze Stawigudą. Jak mówi nam Krzysztof Zienkiewicz z Referatu Bezpieczeństwa, Transportu Zbiorowego i Sportu Urzędu Gminy w Dywitach: — W komunikacji publicznej w gminach szykuje się bardzo dużo zmian. W samorządach jest wola o przywracanie transportu publicznego. Zmiany są wdrażane, ale nie do końca można o nich mówić, bo szczegóły są dogadywane. np. zmiana w dowożeniu dzieci do szkół.

A o tym, dlaczego doszło do degradacji systemu transportu publicznego i o sytuacji w powiecie będziemy pisali na początku września.

pj

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kinga #2782664 | 37.248.*.* 27 sie 2019 23:37

  Kierunek Gady zapomniany ,kiedyś podobno jeździły autobusy do Tulawek. Powinno być połączenie. Są co prawda okejki ale one jeżdżą jak chcą i jest ich mało

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Mm #2782107 | 81.190.*.* 26 sie 2019 18:49

  Do szpitala w Ameryce

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Dajcie autobusy do gaglawek tam są starsze os #2781895 | 31.0.*.* 26 sie 2019 10:10

  Dajcie do gaglawek tam są starsze osoby które bardziej potrzebują tych autobusów i do szabruku też niech dojeżdżają

  odpowiedz na ten komentarz

 4. ewa #2781887 | 5.173.*.* 26 sie 2019 09:53

  A ja mieszkam w miejscowości Dajtki i coooooooooooooooo, łyso.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Jarociak #2781663 | 88.156.*.* 25 sie 2019 16:01

   Do miejscowości Jaroty. Gdzie jest ta miejscowość, zapytam autora tekstu

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

   Pokaż wszystkie komentarze (7)
   2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5