Coraz bliżej nowego dworca w Olsztynie [VIDEO]

2019-08-12 15:23:32 (ost. akt: 2019-08-12 16:33:02)
Na razie dworzec nie jest najlepsza wizytówką stolicy województwa

Na razie dworzec nie jest najlepsza wizytówką stolicy województwa

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Nowy dworzec rysuje się coraz wyraźniej. Podpisano już umowę z wykonawcą, który zaprojektuje nowy dworzec i modernizację peronów. Celem inwestycji jest stworzenie bardziej funkcjonalnego kompleksu pozbawionego barier architektonicznych.
Planowana budowa nowego dworca to — jak przekonuje PKP S.A. — jedna z najważniejszych dla spółki inwestycji. Dzięki niej mieszkańcy Olsztyna i turyści odwiedzający Warmię i Mazury będą mogli korzystać z nowoczesnego, pozbawionego barier architektonicznych dworca kolejowego. Projektowany budynek ma być w pełni przystosowany do obsługi pasażerów niepełnosprawnych, podróżujących z małymi dziećmi czy większym bagażem.

Zorganizowana dzisiaj (12 sierpnia) na dworcu konferencja przyniosła więcej konkretów. Wzięli w niej udział posłowie PiS: Iwona Arent i Jerzy Gosiewski, a także Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski i Jerzy Szmit, szef lokalnych struktur PiS w Olsztynie. Ze strony spółek kolejowych obecni byli: Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP PLK S.A. i Mirosław Antonowicz, członek Zarządu PKP S.A.

— To ten szczęśliwy moment, w którym doprowadzamy tę sprawę do końca. Wierzę w to, że dworzec w Olsztynie wreszcie stanie się pięknym miejscem służącym nie tylko mieszkańcom, ale też turystom — mówiła Iwona Arent, posłanka PiS. — Bardzo się cieszę, że udało nam się zrobić krok do przodu, gdy było wiele głosów, które wcale nam dobrze nie życzyły. Dziękuję wszystkim parlamentarzystom, od prawicy po lewicę, za to, że wsparli petycję do minister Gawin, żeby wzięła pod uwagę, że dworzec nie jest zabytkiem a ruderą, która powinna zostać wyremontowana.

Konferencja dworzec 12 sierpnia
Briefing prasowy poświęcony przebudowie dworca PKP w Olsztynie. Od lewej: Iwona Arent, Jerzy Małecki, Mirosław Antonowicz, Ireneusz Merchel (przy mikrofonie), Jerzy Rudnik, Jerzy Szmit, Artur Chojecki
Fot. Paweł Jaszczanin

Jak usłyszeliśmy budowa nowego obiektu nie tylko poprawi komfort pasażerów, ale też zapewni w końcu połączenie dworca z Zatorzem. Rozważane są dwa rozwiązania — kładka lub przejście podziemne pod torami.

— To dobra i od dawna oczekiwana decyzja. Dworzec Główny w Olsztynie przestanie wreszcie straszyć olsztyniaków oraz gości z Polski czy z zagranicy. W swym obecnym kształcie nie był dobrą wizytówką stolicy regionu — mówi Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski. — Cieszę się, że powstanie nowoczesny, pozbawiony barier architektonicznych obiekt niezmiernie ważny dla infrastruktury kolejowej i miejskiej Olsztyna. Poprawi się również komunikacja z Zatorzem, gdyż dworzec zostanie połączony specjalnym przejściem właśnie z tą dzielnicą naszego miasta. Widzę w tej inwestycji same plusy — nie ukrywa. — Mam nadzieję, że już niedługo z przyjemnością będziemy tu przychodzić, aby powitać naszych gości.

— Dworzec kolejowy to nie tylko sam budynek, ale i otoczenie. Wszystkie cztery perony zostaną podwyższone i poszerzone, co zapewni wygodny dostęp do pociągów. Zostaną przebudowane także dojścia do peronów. Wychowałem się na Zatorzu i już wtedy słyszałem, że potrzebne jest połączenie Zatorza z dworcem — mówił Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP PLK S.A. — Dzięki nowym urządzeniom nagłaśniającym oraz montażowi wyświetlaczy podróżni zyskają wyczerpującą informację o przyjazdach i odjazdach pociągów. Wyższy poziom bezpieczeństwa będzie po zamontowaniu nowej antypoślizgowej nawierzchni oraz monitoringu. PKP PLK S.A zadbają również o historyczne aspekty stacji. Odnowione będą zabytkowe wiaty na peronach — zapewnił.


Na nowym dworcu mają się także znaleźć m.in. kasy biletowe, ogrzewana poczekalnia, ogólnodostępne toalety i pomieszczenia, gdzie będą mogły funkcjonować punkty handlowo-usługowe. Przestrzeń przewidziana do obsługi pasażerów nie ulegnie zmniejszeniu. Przy założeniu, że kolejne etapy inwestycji będą szły zgodnie z harmonogramem — oddanie dworca do użytku powinno nastąpić w 2022 roku. Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków zostaną zachowane zabytkowe elementy dworca, czyli mozaika wewnątrz budynku oraz przestrzenny napis „DWORZEC KOLEJOWY” umieszczony na zewnątrz.

Jednym z celów inwestycji będzie zapewnienie dostępu na perony również od strony ul. Marii Zientary-Malewskiej.

O kosztach przebudowy dworca PKP i stacji Olsztyn Główny mówi Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP S.A.

Paweł Jaszczanin

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olsztynianin #2777430 | 88.156.*.* 15 sie 2019 20:52

  WYBIERZCIE PIS , PIS MOWI I WYKONUJE DANE ZOBOWIAZANIE

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Łysy #2776941 | 31.0.*.* 14 sie 2019 12:10

  No właśnie mówi się o dworcu PKP a co z PKS Czy to będzie obiekt zintegrowany?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Lolek #2776656 | 109.241.*.* 13 sie 2019 20:22

  A co z dworcem pks czy będzie połączony.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. inspektor Kluzo #2776605 | 81.111.*.* 13 sie 2019 18:37

   To powinien zbadać jakiś zespól naukowców. Najpierw był bufet wiadomo w podróży chce się coś chapnąć, potem zamknęli, potem powstały budy pod ścianami, potem ich blask przygasł. Ludzie sie zaczeli odchudzać albo mniej pasażerów albo już wszyscy uciekli za granicę. Taka bida tam była ostatnio że nawet tuptusiów nie widać.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  2. W345 #2776559 | 185.246.*.* 13 sie 2019 17:09

   Maja zachować napis na zewnątrz Dworzec Kolejowy tylko że ten napis jest strasznie szpetny!

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (26)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5