Olsztynianie zadecydują na co wydać miliony

2019-08-10 15:16:00(ost. akt: 2019-08-09 19:10:19)

Autor zdjęcia: olsztyn.eu

Ponad 41 tysięcy olsztynian wzięło udział w zeszłorocznej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Niebawem dowiemy się, ilu mieszkańców stolicy Warmii i Mazur w tym roku jest zaangażowanych w losy swej najbliższej okolicy.
Trwa bowiem tegoroczna edycja akcji, dzięki której olsztynianie bezpośrednio zadecydują, na co przeznaczyć ponad 6 milionów złotych. W zeszłym roku mieszkańcy zadecydowali m.in. wdrożeniu dla seniorów, remoncie chodników i dróg, utworzenia miejsc do rekreacji. W 2015 roku na projekty z budżetu obywatelskiego głosowało 14 tysięcy olsztynian. W 2017 głosowało już prawie 43,5 tysiąca osób. Co prawda rok temu było ich o około 2 tysiące mniej, mimo to prezydent Olsztyna nie kryje entuzjazmu.

— Olsztyński Budżet Obywatelski wystartował! Do 4 września można składać wnioski obejmujące zarówno projekty miejskie, jak i osiedlowe. Warto się zmobilizować, bo budżet tegorocznej edycji OBO jest prawie dwa razy większy - napisał na swoim facebookowym profilu.

Co jednak ważne, oprócz większych kwot - do rozdysponowania jest 6,4 mln złotych, czyli niemal dwa razy więcej, niż rok wcześniej.

W tej edycji OBO mamy do czynienia z nowymi zasadami

— Pierwszy raz zróżnicowaliśmy limity dla projektów osiedlowych — poinformowała Aneta Szpaderska, dyrektor Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Olsztyna. — Te najwyższe otrzymały te osiedla, gdzie jest najwięcej mieszkańców, m.in. Jaroty, Kormoran, Podleśna. W nich mieszkańcy mogą dysponować maksymalną kwotą powyżej 200 tys. zł, a Jaroty prawie 300 tys. zł.

W przypadku projektów miejskich na zadania inwestycyjne (twarde) limit to pół miliona złotych, a na nieinwestycyjne (np. społeczne, kulturalne, sportowe) - 50 tys. złotych. Kwota przeznaczona na twarde propozycje osiedlowe zależna jest od stawki, jaką może wykorzystać osiedle (kwoty w ramce), natomiast na miękkie - 25 tys. złotych.

Warto przypomnieć, że projekt „miękki” to projekt o charakterze nieinwestycyjnym, m.in. zadanie o charakterze społecznym, integracyjnym, kulturalnym, edukacyjnym, sportowym lub rekreacyjnym z wyłączeniem bieżącej administracyjnej działalności podmiotów. Z kolei projekt „twardy” to zadanie inwestycyjne dotyczące m.in. modernizacji, adaptacji, budowy nowych obiektów lub zakupu wyposażenia.

Pierwsze propozycje do najnowszego budżetu już zostały zgłoszone. Przyjmowanie wniosków potrwa do 4 września.

— Nie mam wątpliwości, że mieszkańcy kolejny raz wykażą się ogromna kreatywnością - przyznaje prezydent Piotr Grzymowicz. — To, że tylko wyobraźnia jest granicą, udowodniły już poprzednie edycje Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Oczywiście, przygotowywane projekty muszą spełniać określone kryteria.

Jak wyjaśniają olsztyńscy urzędnicy, wśród tych najważniejszych są:

- zmieszczenie się w przeznaczonym budżecie,
- ogólnodostępność projektu,
- zgłaszana propozycja musi mieścić się w zakresie zadań gminy
- i być zgodną z planami i strategiami Olsztyna
- oraz możliwa do realizacji w ciągu jednego roku.

Głosowanie zaplanowano między 1 a 15 października, a ogłoszenie wyników 5 listopada. Realizacja projektów wybranych w głosowaniu - w następnym roku.
Warto zaangażować się w budżet obywatelski, dzięki któremu można zmienić naszą najbliższą okolicę lub poprawić życie innych mieszkańców. W zeszłym roku w OBO zwyciężył projekt "Olsztyński Teatr Tańca. Prolog".

Do realizacji zaplanowano też budowę ogrodzenia stadionu rugby z bramą wjazdową oraz przyłącza elektrycznego, projekt Centrum Aktywnego Seniora oraz publiczną tężnię solankową. W projektach osiedlowych mieszkańcy zadecydowali m.in. o realizacji projektów budowy przejść między ulicami, siłowni plenerowej w dwóch lokalizacjach (os. Generałów i Zacisze), ustawieniu pisuarów w ciągu parkowo-spacerowym pomiędzy ul. Piłsudskiego a ul. Dworcową, czy też o budowie schodów przy kapliczce z ulicy starej Bałtyckiej.Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pracawsieci #2992597 | 10.10.*.* 25 paź 2020 22:02

  Sprawdzona platforma - Inwestycja 250$ + Dedykowana pomoc na start Witam. Chciałbym zaprezentować jeden z najnowszych i dobrze prosperujących projektów, któremu warto a nawet wypadało by przykuć uwagę. Inwestycje oparte są o ropę naftową - jak wiadomo rynek niemalże idealny, aczkolwiek bez doświadczenia ciężko się po nim poruszać. W związku z tym, zaraz po rejestracji, dostajemy na start darmową pomoc od opiekuna, który pomaga przy inwestycyjnych decyzjach, otrzymujemy instrukcję oraz wskazówki, co zazwyczaj skutkuje pomnożeniem wpłaconego depozytu. Bez owijania w bawełnę, w projekcie uczestniczę czwarty miesiąc, były wzloty i upadki, aczkolwiek na obecną chwilę z depozytu jakim było 250$ udało mi się wykręcić blisko 13 tysięcy dol. Myślę, że warto przynajmniej sprawdzić co i jak, poniżej zostawiam link, pod którym znajdziecie więcej szczegółowych informacji, zarejestrujecie się oraz dokonacie pierwszej wpłaty depozytu, którą mam nadzieję, uda się Wam jak najlepiej spieniężyć. Dołącz do nas: http://pracawsieci.online

  odpowiedz na ten komentarz

 2. xxx #2779521 | 178.43.*.* 20 sie 2019 19:35

  Polecam wam portal z ogłoszeniami pan http://sextu.com.pl

  odpowiedz na ten komentarz

 3. str #2776388 | 109.241.*.* 13 sie 2019 11:17

  OBO - OPIUM DLA MAS - PARE BANIEK NA BUDŻET 1,2 MLD. DO TEGO TE ULOTKI OBO Z POLITYKAMI PO, CO TEN POSEŁ PO MA DO OBO? WOGÓLE CZEMU SŁUŻĄ TE ULOTKI PO ZA LANSEM DWÓCH TWARZY Z PO I ZAŚMIECANIEM MIASTA.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. dsdsd #2775944 | 89.228.*.* 12 sie 2019 17:45

  https://fireads.online/link/993/59379193

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 5. fdf #2775943 | 89.228.*.* 12 sie 2019 17:44

  dziewczynki czy warto wziąść udział w takim konkursie -w sumie tylko trzeba podać dane i odp. na parę pytań a nagroda fajna-bony do Rossmanna :-) https://fireads.online/link/993/5 9379193

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (14)
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5