Alkohol i muzyka podzieliły miasto. Część 1

2019-07-27 20:00:00 (ost. akt: 2019-07-26 14:32:27)
W tygodniu muzyki na żywo można teraz słuchać tylko do godz. 22

W tygodniu muzyki na żywo można teraz słuchać tylko do godz. 22

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Jedni chcą, żeby alkohol był dostępny o każdej porze dnia i nocy. Inni uważają, że jego dostępność powinna być ograniczona. Okazuje się, że dzieli nas nie tylko alkohol. Również głośna muzyka grana w barach do późnej nocy.
Olsztyn naprawdę poważnie traktuje przepisy o ciszy nocnej. Tak poważnie, że idzie spać dwie godziny przed północą! Przekonał się o tym najemca lokalu na plaży miejskiej, któremu zarządca terenu zakazał grania muzyki w tygodniu po godz. 22.

Problem polega na tym, że lokal żyje z gości, którzy przychodzą do niego posłuchać muzyki na żywo. W Miejskim Beach Bar występują didżeje z całej Polski. Lokal zyskał swoją renomę właśnie dzięki ich występom. I choć wydawałoby się, że głośne rytmy na plaży nie powinny nikomu przeszkadzać, to jest zupełnie inaczej.

— Dostaliśmy zakaz grania po 22 w tygodniu. W weekendy możemy grać jak dawniej do 24 — informuje najemca lokalu, który jest bardzo chętnie odwiedzany zarówno przez olsztynian, jak przyjeżdżających do miasta wakacyjnych gości.

Położony nad jeziorem Ukiel lokal należy do miasta. Zarządza nim Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie. W specjalnym oświadczeniu najemca lokalu poskarżył się, że cała sytuacja to efekt donosu, na zakłócanie ciszy nocnej.
— Jest to sytuacja wynikająca nie z naszej winy, a działania przeciwko nam innego lokalu znajdującego się w pobliżu nas, który sam organizuje imprezy weselne do białego rana — czytamy w specjalnym oświadczeniu najemcy Miejskiego Beach Bar.

— Ciszy nocnej trzeba przestrzegać. Takie są przepisy. Chcemy pomóc w dojściu do porozumienia między zarządzającymi Hotelem Omega, a najemcą Miejskiego Beach bar — mówi Zbigniew Szymula, rzecznik prasowy OSiR w Olsztynie. — Pośredniczymy w spotkaniu i negocjacjach — zapewnia.

Dyrekcja hotelu nie chce oficjalnie komentować całej sprawy i odmawia kontaktu z dziennikarzami. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że na głośna muzykę mieli skarżyć się goście hotelowi.
— Tu są naprawdę świetne imprezy, a wyłączenie muzyki o 22 to koniec zabawy — mówi nam jeden ze stałych bywalców Miejskiego Beach Bar. — Niedługo wszystkie lokale w mieście będą zamykali o 22, jeśli tak będą interpretowane przepisy o ciszy nocnej.

Według opinii najemców najbardziej znanych lokali z muzyką na żywo, Olsztyn staje się miastem artystycznej ciszy. Przekonał się o tym niedawno właściciel lokalu Andergrant. Dostał wymówienie najmu, w którym odbywały się regularnie koncerty muzyczne. Pozostali najemcy regularnie mają wizyty policji i sprawy sądowe.

Sprawą zainteresowali się radni. Przypominają o pomyśle stworzenia specjalnych stref, w których można bawić się po godzinie 22.
— Cisza nocna to relikt przeszłości. Proszę spojrzeć, jak funkcjonują starówki w innych miastach Polski. One żyją. Olsztyn umiera. Plaża miejska też ma kłopoty. Miasto powinno wyznaczyć obszary, gdzie życie nocne może tętnić. Bez jasnych reguł zawsze będą powstawały konfliktowe sytuacje — stwierdza radny Michał Wypij.

Obecne kłopoty Miejskiego Beach Bar nie są pierwszymi. Cztery lata temu najemca tego lokalu zrobił tak dobrą imprezę, że był bliski utraty umowy najmu. Na występ jednego z DJ-ów przyszło wówczas blisko półtora tysiąca osób. Imprezy o takiej skali to jednak już przeszłość.

Zakaz grania po 22 na plaży miejskiej obowiązuje w tygodniu. Przynajmniej do czasu, aż uda się osiągnąć porozumienie między zwolennikami przestrzegania ciszy nocnej, a fanami muzyki na żywo. W weekendy muzycy grają do północy.

SK

Komentarze (36) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. yh... #2770035 | 83.16.*.* 31 lip 2019 08:46

  No tak. Jezioro, plaża, knajpy - ZAPRASZAMY!!! Ale jak się ściemni, wyp*...ad. A później: "Hurr-Durr! W tym mieście się nic nie dzieje!"

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. fur #2770017 | 213.184.*.* 31 lip 2019 07:48

  wszyscy spokojni ludzie i okoliczni mieszkańcy mają się dostosować do bandy imprezowiczów tylko dlatego że ktoś na tym zarabia. to chyba coś na głowie postawione. niech imprezowicze-pijaki jadą do Madrytu kto bogatemu zbroni.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. damian #2769972 | 37.47.*.* 31 lip 2019 00:40

   Dlaczego cenzor gazety olsztyńskiej zwany moderatorem wycina wszystkie komentarze w artykułach o dworcu, które są za wyremontowaniem obecnego dworca głównego i nie stawianiem w jego miejsce kolejnej galerii handlowej z dworcem wielkości kibla. Kto ma tak naprawdę interes postawić galerię handlową zamiast dwora.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. sami wybraliście #2769480 | 188.147.*.* 30 lip 2019 07:16

   Sami wybraliście takiego prezydenta i radę miasta - np po co wybieraliśc przyjezdnych nieudaczników a nie rodowitych mieszkańcó miasta

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. DO CENZORA GAZETY OLSZTYŃSKIEJ #2769449 | 31.0.*.* 30 lip 2019 00:51

    dlaczego cenzor tej gazety nie przepuszcza wpisów niewygodnych dla szkodliwych stowarzyszeń blokujących budowę nowego dworca w Olsztynie, czyżby gazeta olsztyńska była przeciwko budowie tego dworca?

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (36)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5