Jest petycja w sprawie dworca w Olsztynie

2019-07-02 09:00:36 (ost. akt: 2019-07-02 09:47:55)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W internecie pojawiła się petycja, która mogą podpisać wszyscy ci, którzy chcą aby w Olsztynie powstał nowy, przyjazny ludziom dworzec. Jej inicjatorem jest jeden z olsztyńskich radnych.
Przypomnijmy, że PKP chce postawić nowy dworzec, a prywatny inwestor w miejscu obecnego dworca PKS chce zbudować galerię z funkcją dworca autobusowego. Oba budynki mają stanowić całość z już stworzonym przez miasto Zintegrowanym Centrum Przesiadkowym.

Trzy stowarzyszenia próbują wpisać dworzec na listę zabytków od dwóch lat. Ostatnim razem w swoich odwołaniach podniosły między innymi to, że Wojewódzki Konserwator Zabytków o swojej decyzji nie poinformował oficjalnie prezydenta Piotra Grzymowicza, który, jak powszechnie wiadomo, jest... zwolennikiem budowy nowego dworca. Nie ma natomiast sporu o XIX-wieczne wiaty peronowe, dwie mozaiki i dwa neony, które konserwator uznał za zabytkowe. Zarówno PKP (właściciel dworca PKP), jak i spółka Retail Provider (właściciel budynku dworca PKS) także uznają je za zabytkowe. Niedawno wojewódzki konserwator zabytków po raz trzeci uznał, że budynki tworzące olsztyński kompleks dworcowy (dworce PKP, PKS i biurowiec) nie są zabytkami.

Łukasz Łukaszewski, olsztyński radny Koalicji Obywatelskiej i przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska skierował swoją petycję bezpośrednio do organizacji chcących wpisać dworzec na listę zabytków.

Jak czytamy w petycji:
„Wizytówką każdego miasta dla przyjezdnych jest pierwsze wrażenie, jakie odniosą wysiadając z pociągu w naszym mieście. Jakie odniosą wrażenie wysiadając na dworcu w Olsztynie? Takie, które na długo pozostanie im w pamięci. Niestety, będą to złe wspomnienia. Szkoda, że w ten sposób turyści i mieszkańcy innych miejscowości mają wciąż postrzegać nasze miasto, stolicę województwa. Dworzec PKP w Olsztynie nie jest miejscem na mapie podróżnych, w którym chcieliby spędzić czas pomiędzy kolejnymi pociągami. Nie jest też dumą samych mieszkańców. Nie chcemy dłużej wstydzić się naszego dworca. Dlatego, jeżeli rozwój naszego miasta leży nam na sercu, musimy walczyć o przyśpieszenie przebudowy obecnego obiektu, który czasy swojej świetności ma już dawno za sobą. Dlatego apelujemy do lokalnych aktywistów, którzy do tej pory blokowali przebudowę dworca chcąc wpisać go do rejestru zabytków, by nie odwoływali się od kolejnej decyzji wojewódzkich służb konserwatorskich, które po raz kolejny odrzuciły wnioski społeczników”.

— Tą petycją chcemy pokazać, że za nowym dworcem są mieszkańcy Olsztyna — wyjaśnia Łukasz Łukaszewski. — I przypomnieć, że jest zagrożenie, że przepadną nam środki na dworzec. Dlatego musimy coś robić. Jak nie prośbą, to petycją, a jak nie petycją, to jakimś oficjalnym wnioskiem.

Przypomnijmy, że na zlecenie ratusza jakiś czas temu zbadano co o pomyśle uznania kompleksu dworcowego za zabytek sądzą mieszkańcy Olsztyna. Aż 91% ankietowanych opowiedziało się za budową nowego dworca.

Petycja jest dostępna w internecie na specjalnym portalu obywatelskim:
secure.avaaz.org/pl/community_petitions. Każdy może tam zajrzeć i podpisać się.

PJ


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (37) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hahahh #2763062 | 83.12.*.* 16 lip 2019 15:01

  zdelegalizować to fro i po kłopocie hahahhahh

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. hmm #2757533 | 83.5.*.* 4 lip 2019 18:19

  Zamienić nazwę dworca PKP Olsztyn Zachodni na Dworzec Główny , a Dworzec Główny na Dworzec Wschodni i po kłopocie , Dworzec Wschodni wraz szubienicami zostawić dla FRO

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. DLACZEGO #2756782 | 159.203.*.* 3 lip 2019 09:59

  DLACZEGO FRO NIE RATOWAŁO ZABYTKOWEJ PAROWOZOWNI.KTÓRA SPŁONEŁA. TO BYŁ PRAWDZIWY ZABYTEK.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

 4. Hmmm #2756718 | 89.228.*.* 3 lip 2019 08:32

  Przy następnych wyborach nie wykluczam, że zagłosuje na Pana radnego Łukasza Łukaszewskiego......jest działanie i jeśli będą efekty ?

  odpowiedz na ten komentarz

 5. Hmmm #2756716 | 89.228.*.* 3 lip 2019 08:29

  Zwolennicy budowy nowego dworca głównego Olsztynie tez powinni zawiązać STOWARZYSZENIE , które będzie chroniło Olsztyn i jego mieszkańców przed pozostawieniem tej SZKARADY dworcowej . Jak ten SZROT pozostanie to w przyszłości ten dworzec wszyscy podróżni będą omijać szerokim łukiem i wysiądą na Dworcu Zachodnim w Olsztynie, a bilety będą kupować przez internet...A po co nam większy , obecny budynek Dworca Gł. ? Wiele większych miast ma Dworce ,,Galerie Handlowe'' i nikt na to nie narzeka. Tylko w Olsztynie są zawsze jakieś problemy....Panowie politycy z naszego regionu zacznijcie działać w tej sprawie bo przed następnymi wyborami przy Waszym nazwisku skreślenia nie będzie ! Bezczynność to zaniechanie, a w tej sprawie powinniście już dawno coś zrobić.......mieszkaniec Olsztyna.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (37)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5