Jest decyzja w sprawie ekociepłowni

2019-06-17 14:36:08(ost. akt: 2019-06-17 15:45:48)

Autor zdjęcia: Urząd Miasta Olsztyna

Firma Dobra Energia dla Olsztyna wybuduje w stolicy Warmii i Mazur instalację termicznego przekształcania odpadów komunalnych wraz z ciepłownią szczytową. Informacja została przekazana podczas konferencji prasowej w ratuszu.
— Nowa elektrociepłownia wypełni deficyt ciepła powstały po rezygnacji podmiotu prywatnego, Michelin Polska, z produkcji energii do miejskiej sieci ciepłowniczej - informuje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. — Jednocześnie domknie ona system zagospodarowania odpadów komunalnych w województwie warmińsko-mazurskim.

W marcu 2018 roku został wszczęty przetarg na wybór partnera, który ma wybudować instalację termiczną wraz z kotłownią szczytową, sfinansować inwestycję i zarządzać całym majątkiem przez 25 lat.

— Postępowanie poprzedzone było dialogiem technicznym, w którym udział wzięły 34 podmioty i prowadzone było w trybie przetargu nieograniczonego - informuje prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Konrad Nowak. — Oznacza to, że każdy zainteresowany podmiot lub grupa podmiotów mogły złożyć ofertę bez żadnych wcześniejszych prekwalifikacji. 16 kwietnia, zgodnie z wyznaczonym terminem, wpłynęły trzy oferty, które badane były przez Komisję Przetargową.

Ostatecznie wybrana została oferta firmy Dobra Energia dla Olsztyna (dawniej Dovecot Sp. z o.o.). Po spełnieniu wszystkich formalności wymaganych prawem, kolejnym krokiem zbliżającym do realizacji elektrociepłowni będzie zawarcie umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym pomiędzy MPEC Sp. z o.o. a wybranym wykonawcą. Po zawarciu umowy wykonawca przystąpi do realizacji robót budowlanych.

Należy zwrócić uwagę, że w ramach obecnego postępowania Spółka MPEC nie wnosi aportem swojego majątku. Oznacza to, że struktura majątkowa MPEC pozostaje bez zmian.

Przyjęcie takiego modelu, pozwala na przeniesienie całkowitego ryzyka budowy nowego źródła oraz zarządzania nim i finansowania na partnera prywatnego. MPEC jednak wciąż będzie miał uprawnienia do kontroli gwarantowanych parametrów technicznych, stanu technicznego instalacji oraz warunków sprzedaży energii elektrycznej a także innych wynikających z ustawy i umowy PPP. W tej formule cała odpowiedzialność finansowa za realizację nowego źródła spada na partnera prywatnego.

Realizacja tej inwestycji jest kolejnym krokiem, który pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców. Nowa ekociepłownia będąca źródłem o najwyższych standardach środowiskowych pozwoli na znaczące ograniczenie zanieczyszczeń emitowanych do powietrza przez dotychczasowe ciepłownie opalane węglem.

źródło: UM Olszztyna

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zazu #2755014 | 5.173.*.* 29 cze 2019 20:11

  Jesli spaarnia bedzie dzialala tak jak ZGOK (stacja przeladunkowa smieci) to pomylka

  odpowiedz na ten komentarz

 2. dosyć FRO #2748757 | 176.221.*.* 17 cze 2019 21:24

  Cała prawda o FRO (usuńcie spację i UDOSTĘPNIAJCIE) niech FRO idzie do kąta a my chcemy nowy DWORZEC - https://www.youtube.com/watch?v=x7xU0Pt2 ru 0

  odpowiedz na ten komentarz

 3. BĘDE KRZYCZAŁ #2748747 | 167.114.*.* 17 cze 2019 21:10

  MAM BEKE Z LUDZI, KTÓRZY MÓWIĄ NA TO SPALARNIA ŚMIECI I WYOBRAŻAJĄ SOBIE PANA MIETKA KTÓRY DO PIECA WRZUCA BUTELKI I OPONY. RADZE POCZYTAĆ JAK DZIAŁAJĄ EKOCIEPŁOWNIE NA ŚWIECIE JAKIE NORMY EMISJI SPALIN MUSZĄ SPEŁNIAĆ. A NA POCIESZENIE WAM POWIEM ŻE JEDNA ULICA NA DAJTKACH WIĘCEJ SMRODU WYTWARZA W SEZONIE GRZEWCZYM

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. spalarnia gigant #2748744 | 89.234.*.* 17 cze 2019 21:06

   Nowomowa/propaganda godna ZSRR i III Rzeszy Patrz "przekształcanie termiczne odpadów" . A tu mamy spalarnię...Wg języka tego typu propagandy nie było żadnego obozu w Auschwitz. Bo tam były tylko 'prysznice" i "termiczne przekształcanie ludzi".

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. Gerwazy #2748740 | 68.183.*.* 17 cze 2019 20:58

   Jak budowano sortownie odpadów to był lament że smród będzie siegał dworca i całego Zatorza. Jak się okazało to bzdura, większość ludzi nawet nie wie że sortownia już jest i działa. A jeśli chodzi o spalarnie to jest ich masa w europie i to w centrach miast. Np w Wiedniu. Jest grupka ludzi którzy walczą jak mogą żeby ekociepłownia nie powstała, są to głównie mieszkańcy Klebarka, NIkielkowa i innych wiosek obok naszej dzielnicy przemysłowej. Podobny jazgot byłby jakby budowali jakaś nową fabrykę. Pobudowaliście się na tanich terenach i teraz macie pretensje.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (26)
   2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5