Rozmowy przy trzepaku: osiedla Podgrodzie i Redykajny

2019-06-08 08:00:00 (ost. akt: 2019-06-07 10:43:36)

Autor zdjęcia: archiwum GO

Chyba wszyscy pamiętamy czasy, gdy popołudnia spędzało się na osiedlowym trzepaku. Zawsze można było spotkać tam znajomego. Dziś wracamy do tych rozmów. W innej formule, rzecz jasna.
Kolejnymi „bohaterami” cyklu artykułów „Rozmowy przy trzepaku” są osiedla Podgrodzie i Redykajny. Z przewodniczącym rad osiedli rozmawialiśmy m.in. o problemach, jakie mają ich osiedla, o dostępie do komunikacji miejskiej i bezpieczeństwie. Nie zabrakło również pytania o miasto, a mianowicie, czego nam w nim brakuje.

— Jaki jest największy problem na waszych osiedli?


Stanisław Uzdowski, przewodniczący rady osiedla Podgrodzie: — Parkowanie samochodów w niedozwolonych miejscach i za mała liczba miejsc parkingowych.

Jan Piekarski, przewodniczący rady osiedla Redykajny: — Tragiczny stan ulicy Hozjusza, brak siedziby rady osiedla i „wizyty” dzików na osiedlu.

— Czy obecna forma olsztyńskiego budżetu obywatelskiego jest właściwa, czy należałoby ją zmienić? Jeśli tak, to w jaki sposób?


Jan Piekarski: — O wydatkowaniu środków z OBO powinna decydować rada osiedla. Z OBO nie powinny być realizowane inwestycje miejskie typu nawierzchnie ulic czy naprawa chodników. Środki powinny być przeznaczone na działalność sportową, kulturalną, oświatową.

Stanisław Uzdowski: — Znacząco zwiększyć fundusze na realizacje projektów osiedlowych oraz projektów zintegrowanych, uwzględniając wzrost cen za usługi ogólnobudowlane (chodniki,drogi itp.)

— Co zmieniło się na waszych osiedlach podczas ubiegłego roku i co zmieni się w tym roku?


Stanisław Uzdowski: — W ubiegłym roku oddano do użytku odcinek Łynostrady od parku centralnego do al. Obrońców Tobruku oraz wykonano remonty chodników przy ulicy Iwaszkiewicza i Gałczyńskiego. W bieżącym roku zostanie ukończony odcinek Łynostrady od al. Obrońców Tobruku do ulicy Tuwima.

Jan Piekarski: — W tamtym roku zbudowano plac zabaw dla najmłodszych. W tym roku powstanie ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Jemioły oraz zostanie dokończona budowa ul. Kocanki.

— Jak mieszkańcy waszych osiedli oceniają dostęp do komunikacji miejskiej?


Jan Piekarski: — Dostęp do komunikacji miejskiej jest ograniczony zwłaszcza po godz. 22, gdy mieszkańcy wracają z pracy po drugiej zmianie.

Stanisław Uzdowski: — Komunikacja miejska na osiedlu Mleczna spełnia podstawowe wymogi mieszkańców osiedla. Linia MPK nr 128 z osiedla Mleczna umożliwia połączenie z centrum miasta oraz z dworcem PKP i PKS. Linia nr 105 z osiedla Borkowskiego-Korczaka która została uruchomiona około 5 lat temu pozwala dojechać do centrum miasta, a z centrum można dojechać w różne dzielnice Olsztyna.

— Gdybym miał 100 tysięcy złotych, to na moim osiedlu zrobiłbym...


Stanisław Uzdowski: — 100 tysięcy złotych umożliwiłoby dokończenie prac remontowych chodników i zatok parkingowych na osiedlu, które zostały niedokończone w poprzednich latach z olsztyńskiego budżetu obywatelskiego.

Jan Piekarski: — Monitoring osiedlowy.

— Czy mieszkańcy czują się bezpiecznie na swoim osiedlu?


Jan Piekarski: — Mieszkańcy osiedla poczuli się zagrożeni po serii włamań do mieszkań i domów jednorodzinnych. Dlatego istnieje potrzeba zainstalowania monitoringu na osiedlu.

Stanisław Uzdowski: — Według opinii Straży Miejskiej oraz dzielnicowych policji, którzy biorą udział w spotkaniach z radą osiedla Podgrodzie, osiedle zalicza się do bezpiecznego.

— Czego najbardziej brakuje w Olsztynie?


Stanisław Uzdowski: — W Olsztynie, a w szczególności na osiedlu Podgrodzie, które zamieszkuje ok.10 tysięcy osób, brakuje uporządkowania terenów zielonych, czyli utworzenia parku Borkowskiego-Korczaka oraz uporządkowania terenów zielonych pomiędzy budowaną Łynostradą, a ulicą Iwaszkiewicza i Obrońców Tobruku oraz uporządkowania terenu (bagna) przy nowo powstałej Biedronce przy al. Obrońców Tobruku, Polnej i Profesorskiej.

Jan Piekarski: — Nowego Dworca Głównego PKP i PKS, ulicy Nowobałtyckiej.

Krzysztof Kucharczak


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zdziwiony #2744167 | 81.190.*.* 8 cze 2019 13:21

  Autobusy w soboty i niedzielę z miasta w kierunku Redykajn jadą co 10 minut, a potem przerwa 40-50 minut. Dość często, szczególnie w sobotę, jadą jeden za drugim. Rozkład nie jest skomunikowany z przyjeżdżającymi pociągami na Olsztyn Zachodni ( brakuje 3 min. np. z Warszawy po 22). Przesiadka do Kortowa to koszmar, uwłaczający miastu wojewódzkiemu. Do wyboru spacer "pięknymi" terenami Warszawskiej i Orkana ( czas ok. 7 minut) lub bieg przez skrzyżowanie przy MCDonaldzie w celu naciśnięcia, słynnych na cały kraj, olsztyńskich guzików pana Romana. I jeszcze jedna sprawa, wydłużony czas przejazdu autobusów , szczególnie sobota i niedziela, postój na każdym przystanku przy prędkości jazdy ok. 30 km/h. Z drugiej strony to nasze władze nie dbają o autobusy, pozwalając na szybkie ich niszczenie na beznadziejnie klejonej ulicy Hozjusza. W tych warunkach o czytaniu , czy też rozmowie nie ma szans. Panie Przewodniczący czasami warto pojeździć autobusami, a może coś się zmieni.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Wujek Dobrarada #2744155 | 37.47.*.* 8 cze 2019 12:50

  Bezpieczniej będzie jeśli mieszkańcy będą reagować na przypadki naruszenia prawa, nietypowe zachowania obcych osób, zaparkowane przed domami samochody na obcych numerach. Male społeczności muszą się znać, wtedy łatwiej wyłania obcych. W najbliższą niedzielę będzie festyn rodzinny, weźmy w nim udział, żyjmy życiem osiedla - to wplyn8e na bezpieczeństwo i nie tylko.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Z Redykajn #2744057 | 89.228.*.* 8 cze 2019 08:25

  Zgadzam się z naszym przewodniczącym, ma rację w tym, co mówi. Włamania nasiliły się w ostatnim czasie, ogólnie jest u nas bezpiecznie, dziki i inne dzikie zwierzęta nie zagrażają nam tak, jak złodzieje grasujący na osiedlu. Policja urządza pogadanki, ale skutecznie nie potrafi działać, włamań i kradzieży zrobiło się bardzo dużo na przestrzeni 5 lat i niestety zbiegło się to z zamieszkaniem obcokrajowcow, głównie z Ukrainy, którzy zamieszkują szeregowki, i nie są to rodziny z dziećmi, tylko sami mężczyźni. Nie oskarżam, tylko policja mogłaby tu częściej przyjeżdżać, zwłaszcza nocą

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5