Dobra decyzja w sprawie dworca w Olsztynie

2019-05-31 08:39:12 (ost. akt: 2019-05-31 08:46:50)

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

PKP SA rozstrzygnęła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej olsztyńskiego dworca kolejowego. Jeśli nikt się nie odwoła, to w czerwcu kolejarze będą mogli przystąpić do podpisania umowy z wykonawcą prac projektowych.
Przypomnijmy, że już od ponad dwóch lat trwa administracyjny ping-pong wokół uznania kompleksu dworcowego za zabytek. I, co najgorsze, nie wiadomo, kiedy się zakończy. W najbardziej pesymistycznym wariancie może się okazać, że PKP SA (które jest właścicielem dworca kolejowego) po prostu przestanie czekać na ostateczne decyzje w sprawie pochodzącego z 1971 roku budynku i przerzuci pieniądze na inną inwestycję. Na razie jednak chce nam zbudować nowy dworzec. Jest to zgodne z wolą mieszkańców Olsztyna. Z badań opinii publicznej wynika, że chce tego 91 proc. pytanych. Po drugiej stronie barykady mamy trzy lokalne stowarzyszenia, które chcą aby kompleks dworcowy (oba dworce i budynek biurowy) uznać za zabytek.

Sprawa dworca jednoczy nas nawet ponad podziałami politycznymi. W czasie debaty dotyczącej przyszłości dworca poseł Iwona Arent (PiS) zadeklarowała, że wystąpi do Generalnego Konserwatora Zabytków z interpelacją w sprawie dworca w Olsztynie. — Dworzec w Olsztynie to rudera — mówiła poseł. — Inwestorzy są gotowi, żeby przygotować projekt, zostawić te elementy, które są rzeczywiście wartościowe. Z innymi posłami wystąpimy z interpelacją do generalnego konserwatora zabytków, w której przedstawimy argumenty mieszkańców Olsztyna i to, co obiecują inwestorzy, że zachowane zostaną elementy, które są wartościowe.

I tak się stało. Interpelacja została już złożona. Podpisało się pod nią 12 posłów z naszego regionu z różnych partii.

PKP SA rozstrzygnęła właśnie przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla inwestycji obejmującej budowę dworca Olsztyn Główny i modernizację układu torowo-peronowego oraz infrastruktury kolejowej. I został już wybrany wykonawca. To firma Multiconsult Polska sp. z o.o.

[higlight=right]Jeśli w ciągu 10 dni nie pojawią się odwołania, to jeszcze w czerwcu PKP SA przystąpi do podpisania umowy z wykonawcą prac projektowych[/highlight]— Dokonaliśmy wyboru najkorzystniejszej oferty — mówi Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP SA. — Jeśli w ciągu 10 dni nie pojawią się odwołania, to jeszcze w czerwcu będziemy mogli przystąpić do podpisania umowy z wykonawcą prac projektowych.

Czerwiec to ważny miesiąc. Istnieje bowiem zagrożenie, że przepadną nam unijne pieniądze przeznaczone na budowę dworca i przebudowę układu torowego na stacji Olsztyn Główny. Dotyczy to decyzji konserwatora zabytków, który już po raz trzeci podejmuje decyzję o tym czy uznać wspomniane trzy budynki za zabytki. Wcześniej dwa razy uznał, że nie są. Za zabytkowe uznał tylko XIX-wieczne wiaty peronowe, dwie mozaiki i dwa neony. — Decyzja powinna zapaść w najbliższych dniach — mówi Andrzej Kaliczyński, zastępca warmińsko-mazurskiego konserwatora zabytków.

Oczywiście zgodnie z prawem od tej decyzji stronom będzie przysługiwało odwołanie się do ministra kultury, co znowu może zająć tygodnie. A czas ucieka, a wraz z nim może też unijna dotacja, bo inwestycja ma być dofinansowana z funduszy europejskich.

Przypomnijmy, że podczas debaty w naszej redakcji w sprawie dworca poznaliśmy plany inwestorów. — Przewidujemy, że w drugim kwartale 2022 roku dworzec, jak też cały układ torowy, zostanie oddany do eksploatacji — mówił w jej trakcie Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA. — Oby nie doszło do tego, że trzeba będzie podzielić przetarg i wykonać modernizację układu torowego bez przebudowy dworca.

— Jeżeli w ciągu kilku najbliższych miesięcy dojdziemy do porozumienia, co do kwestii zabytkowych, kwestii projektowych, to jesteśmy zdeterminowani, żeby jeszcze w tym roku zdobyć pozwolenie na budowę i rozpocząć realizację inwestycji — mówił podczas debaty Rafał Twarowski, prezes spółki Retail Provider, która chce tu wybudować galerię handlową łącznie z hotelem biznesowym, zintegrowanym dworcem PKS i parkingiem na dwa tysiące miejsc.

Andrzej Mielnicki


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. + #2741141 | 88.156.*.* 1 cze 2019 07:40

  Arent kontra zabytkowi komuchy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. VW #2741110 | 89.228.*.* 1 cze 2019 00:15

  Dom Oczyszczenia, hebr. Bet Tahara, obecnie zwany również Domem Mendelsohna, był także ruderą i to z zagrzybieniem niemiłosiernym. Po co go było remontować, jak łatwiej zburzyć i postawić nowy?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. asd #2741036 | 88.156.*.* 31 maj 2019 20:16

  budowac i nie sluchac bandy oszolomow, ktorzy uwazaja, ze ten budynek ma jakies wartosci historyczne. Owszem na pewno wpisał się w historie Olsztyna, ale takich budynkow w miescie sa setki, chociazby kamiennice, ktore budowano ponad 100 lat temu. Nie moge pojąć tego, jak grupa ludzi z jakiegos stowarzyszenia moze blokowac inwestycje? Teren nalezy do PKP- wiec koleje razem z miastem powinny prowadzić rozmowe. Co ma do tego jakies stowarzyszenie FRO? A jak bede chciał sie wysrać to tez bede musiał czekać na decyzje konserwatora, czy klocek jest historyczny?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. *** #2741020 | 37.30.*.* 31 maj 2019 19:45

  Rozwalić wreszcie ten slums.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. var #2741008 | 83.9.*.* 31 maj 2019 19:08

  Zobaczcie sobie jak wygląda dworzec w Berlinie! To jest dla nas wzór! A wy się wzorujecie na centralnym w warszawce. Niedobrze się robi

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (14)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5