Wszystkie służby ratunkowe w szpitalach w Olsztynie. Trwają pierwsze ćwiczenia na tak dużą skalę [ZDJĘCIA, VIDEO]

2019-05-28 09:59:37 (ost. akt: 2019-05-28 16:04:41)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Na obwodnicy Mrągowa cysterna przewożąca trującą substancję chemiczną zderzyła się z autobusem przewożącym 25 osób, w tym 15 uczniów w wieku 16-17 lat. Poszkodowanych w wypadku karetki przywiozły do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego i Szpitala Dziecięcego w Olsztynie...
Tak w skrócie wygląda scenariusz ćwiczeń, których celem jest przetestowanie procedur, organizacji oraz współpracy służb ratunkowych na wypadek zdarzenia masowego polegającego na skażeniu chemicznym.

„Wypadek” wydarzył się pod Mrągowem. Około godziny 10:00 nastąpiło zderzenie cysterny, przewożącej groźną substancję chemiczną z autobusem przewożącym 25 osób, w tym 15 uczniów w wieku 16-17 lat. Do szpitala przywiozły je karetki. Tam na parkingu od strony oddziału ratunkowego czekają już strażacy wyposażeni w komorę do dekontaminacji, gdzie wstępnie odkażą rannych, których następnie przejmą zespoły ratownicze ze szpitali, by w oddziałach ratunkowych dokonać właściwego odkażenia uczestników katastrofy oraz udzielić im pomocy medycznej.

— Po raz pierwszy użyjemy naszej komory do dekontaminacji w tak rozbudowanym ćwiczeniu taktycznym — zapowiedział ćwiczenia bryg. Jarosław Przybułowski, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Olsztynie.

Komora do dekontaminacji jest to kontener służący do wstępnego oczyszczania substancji chemicznych i biologicznych, które zalegają na ciele i ubraniu człowieka.

Do ćwiczeń zostały zaangażowane dwa szpitale (Szpital Dziecięcy w Olsztynie oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie), a także liczne służby ratunkowe. W ćwiczeniach uczestniczą również pozoranci, co jeszcze bardziej uwiarygodnia tę akcję i umożliwia przećwiczenie wszystkich wytycznych w praktyce oraz współpracy w tym zakresie Szpitala Dziecięcego w Olsztynie z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Olsztynie. W rolę ofiar wypadku pod Mrągowem wcielili się słuchacze Szkoły Policealnej im. prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie.

Scenariusz ćwiczeń przewiduje także udział policji, Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta w Olsztynie oraz Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie.

— Ćwiczenia służą doskonaleniu umiejętności oraz wyciąganiu wniosków, jakie elementy należy poprawić, żeby sprawniej postępować w tego typu przypadkach. To było największe tego typu szkolenie, łączące takie elementy jak: transport z drogi, przyjęcie do szpitali, konieczność zbierania i wymiany informacji oraz szeroko pojętego współdziałania w tym obszarze — powiedział nam Sławomir Filipowicz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

I dodał: — Wszystko wyszło dosyć sprawnie, ale chcielibyśmy poprawić efektywność czasową w obszarze sprawiania kontenerów, czyli ich złożenia i przygotowania do przyjęcia poszkodowanych. Mamy także pewne przemyślenia i uwagi techniczne, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa. To była dobra współpraca z zespołami ratownictwa medycznego.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ,,Dziekan ,, #2743628 | 81.15.*.* 7 cze 2019 08:31

  Bardzo fachowo przygotowane ćwiczenia .Pozdrowienia dla Inspektorów Zbyszków.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. TRIAGE #2740314 | 83.9.*.* 30 maj 2019 09:30

  Ofiary przeżyły wypadek, ale zgodnie z obowiązującą na SOR Szpitala Wojewódzkiego zasadą "TRIAGE" wszyscy umarli oczekując na pomoc w Szpitalu lub zostali odesłani do domu...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. PACJENT #2739455 | 94.254.*.* 28 maj 2019 21:39

  A CO TO ZA KARETKA CO MA ZAKLEJONE KOGUTY NA OCZACH PANI DYREKTOR-FIKCJA

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. wypadek przeżyli #2739297 | 77.111.*.* 28 maj 2019 16:54

  a w szpitalu lekarze uśmiercili ,skąd my to znamy ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Szacunek Panowie #2739186 | 193.46.*.* 28 maj 2019 14:22

  Wielki szacunek i podziękowania za robotę strażaków. kilka godzin w tych gumach daje popalić, bez względu czy to ćwiczenia, czy prawdziwe zdarzenie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)
2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5