Pierwszy dzień aplikacji "taksówkarskiej" w Olsztynie i pierwszy mandat. Ponad 20 tys. złotych!

2019-05-10 13:18:47 (ost. akt: 2019-05-10 13:25:27)

Autor zdjęcia: witd.olsztyn.pl

W czwartek została uruchomiona w Olsztynie aplikacja parująca kierowców z pasażerami. Takie rozwiązanie od dawna popularne jest w największych miastach w Polsce. Jak się okazuje, tańszy odpowiednik taksówek jest nie do końca legalny.
Platformy parujące pasażerów i kierowców trafiły do Polski z zachodu już kilka lat temu. Ich schemat działania jest bardzo prosty. Wystarczy jedynie smartfon i odpowiedni program. Mówiąc krótko, jeśli pasażer chce zabukować przejazd, to na swoim telefonie musi zainstalować odpowiednią aplikację. Następnie wybieramy w niej jedynie początek i cel podróży. Taką samą aplikację ma kierowca, który odbiera zamówienie i przyjeżdża po pasażera.

Dużym udogodnieniem aplikacji jest to, że klienci, jeszcze przed potwierdzeniem przejazdu zostają poinformowani o całkowitych kosztach podróży. Ponadto za jej pośrednictwem można dowiedzieć się między innymi tego, jakim samochodem będziemy jechać oraz jak kierowcę ocenili jego poprzedni pasażerowie.

Po Warszawie, Trójmieście czy Wrocławiu jedna z takich aplikacji trafiła również do Olsztyna. I wydaje się, że takie rozwiązanie to same plusy. Okazuje się jednak, że nie do końca. Przekonał się o tym jeden z kierowców jeżdżących po stolicy Warmii i Mazur, i to już w dniu premiery aplikacji w naszym mieście.

W związku z uruchomieniem aplikacji, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego podjął wspólne działania z Komendą Miejską Policji i Krajową Administracją Skarbową. Polegają one na sprawdzeniu, czy przewożący pasażerów przestrzegają obowiązujących przepisów. W przypadku jednego z zatrzymanych kierowców funkcjonariusze dopatrzyli się wielu uchybień. Jak udało nam się dowiedzieć, kierowca nie posiadał wymaganej licencji oraz stosownych orzeczeń lekarskich i psychologicznych. Ponadto wykorzystywany samochód nie spełniał wymaganego przepisami kryterium konstrukcyjnego. Efektem tego może być kara w wysokości 22 tysięcy złotych.

Niestety, wyżej wymienione wykroczenia nie są pojedynczymi przypadkami, które wykrywa Inspekcja Transportu Drogowego we współpracy z policją i skarbówką. Jakie wymogi trzeba zatem spełnić, żeby legalnie móc wozić pasażerów? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Grzegorza Bukowskiego z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w Olsztynie.

— Osoby, które wykonują na podstawie aplikacji rożnych firm przewóz osób, muszą posiadać zarejestrowaną działalność gospodarczą. Ponadto muszą mieć odpowiednie dokumenty związane z ustawą o transporcie drogowym, które go uprawniają do wykonywania takiego przewozu — powiedział w rozmowie z nami zastępca naczelnika wydziału inspekcji.

O jakie dokładnie dokumenty chodzi? Przede wszystkim kierowca powinien mieć licencję na okazjonalny przewóz osób. Ponadto niezbędne są badania lekarskie i psychologiczne, a samochód musi spełniać wymagania niezbędne do przewozu osób.

Grzegorz Bukowski zwraca uwagę również na to, że kierowcami korzystającymi z aplikacji są nie tylko Polacy, ale również obcokrajowcy, którzy nie posiadają zezwolenia na pracę na terenie naszego kraju, bo są np. studentami lub przebywają w Polsce tylko czasowo. — W tym przypadku wchodzi również powiadomienie straży granicznej, że zostały złamane zasady przebywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej — tłumaczy Grzegorz Bukowski.

Warto dodać, że aplikacje parujące kierowców z pasażerami od lat są przyczyną wielu protestów taksówkarzy. Co na ten temat sądzą zawodowi kierowcy z Olsztyna? Z taksówkarzami z naszego miasta rozmawialiśmy w przeddzień uruchomienia aplikacji.

— Jeżeli będą mieli takie same wymogi jak my, tzn. będą musieli przejść badania lekarskie, psychologiczne, specjalistyczne, będą mieli licencję, będą płacić podatki i składki zdrowotne to jak najbardziej — powiedział nam jeden z taksówkarzy.
— Niech tylko płacą ZUS, to wtedy będą wiedzieli ile to kosztuje — dodał inny z kierowców.

W najbliższym czasie prawo dotyczące transportu drogowego ma ulec zmianie. Tańszy będzie między innymi koszt licencji. Zniesiony ma zostać również egzamin z topografii miejscowości. Zmiany prawa mają wejść w życie od początku 2020 roku.

Kuch

Komentarze (89) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ehhh #2751579 | 89.64.*.* 24 cze 2019 00:27

  Czy jak jadę ze swoją dziewczyną to też muszę mieć jakąś licencję? Przecież prawo jazdy upoważnienia do prowadzenia samochodu a każdym samochodem mozna wozić kogo się chce.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Ania22 #2742962 | 37.120.*.* 5 cze 2019 19:35

  Chcesz szybkiego sexu na szybko? Sprawdź randki w twojej okolicy: ***www.hotprofil.pl***

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ania22 #2735364 | 93.105.*.* 20 maj 2019 21:38

   Hej, poznam Pana na dyskretne spotkania. Mam 22 lata, jestem po rozwodzie i nie chcę już faceta na dłuższy związek. Złap mnie pod loginem ania22 na portalu randkowym: czatkobiet.pl

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. NOL #2735049 | 82.221.*.* 20 maj 2019 16:06

    Właśnie taką mam rejestrację, pały... hehe... i co? Urodziłem sie i mieszkałem w Olsztynie, ale teraz już nie... zostało mi za to mieszkanie w centrum, które wynajmuję jakiemuś lewusowi przez którego i tak jestem w mieście częściej niż bym chciał i pewnie za to go wypieprzę niedługo - niech się pajac pakuje do swej czterdziestoletniej chyba fury z rejestracją NO i wypieprza do Jarotkowa albo na inne Nagórki, hehe

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

   2. kumpel Piotrka z Dajtek #2732450 | 90.212.*.* 14 maj 2019 22:34

    idąc za przykładem Piotra tego od protwstu przeciw kasynom,można wozić klienta taczką nie sądo żeby ZUS się czepiał no bo czego. Wrazie czego ćwiczę z kolegą.Składki jakie składki od ćwiczeń sportowych nie dajmy się zwariować.Polak zawsze coś wymyśli, zwłaszcza Piotr z Dajtek.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (89)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5