Po debacie są konkrety w sprawie dworca w Olsztynie

2019-05-07 08:48:08 (ost. akt: 2019-05-07 10:26:31)

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Są już pierwsze efekty naszej debaty o kompleksie dworcowym w Olsztynie. Poseł Iwona Arent złożyła interpelację w tej sprawie. PKP SA i Retail Provider wystąpiły o uznanie niektórych ruchomych części dworca za zabytki.
Przypomnijmy, że trzy lokalne stowarzyszenia chcą, aby kompleks dworcowy uznać za zabytek. Większość mieszkańców chce, by w miejsce gierkowskich budowli powstał nowoczesny obiekt na miarę XXI wieku. Uznaliśmy, że to bardzo ważny temat nie tylko dla mieszkańców Olsztyna, ale dla całego regionu. Dlatego zorganizowaliśmy debatę w tej sprawie.

Do rozmowy o przyszłości kompleksu dworcowego zaprosiliśmy m.in. przedstawiciela stowarzyszeń, które chcą uznać oba dworce i budynek biurowy za zabytek. Mieli okazję, aby w trakcie relacji on line przekonać mieszkańców Olsztyna do swoich racji. Niestety nie skorzystali z tej możliwości.

Przypomnijmy, że konserwator zabytków dwukrotnie odrzucił ich wniosek o uznanie kompleksu dworcowego za zabytek, uznając za zabytkowe jedynie XIX-wieczne wiaty peronowe, dwie mozaiki i dwa neony.

Podczas debaty poseł Iwona Arent zadeklarowała, że wystąpi do generalnego konserwatora z interpelacją w sprawie dworca w Olsztynie. — Dworzec w Olsztynie to rudera — mówiła w czasie debaty poseł. — Inwestorzy są gotowi, żeby przygotować projekt, zostawić te elementy, które są rzeczywiście wartościowe. Z innymi posłami wystąpimy z interpelacją do generalnego konserwatora zabytków, w której przedstawimy argumenty mieszkańców Olsztyna i to, co obiecują inwestorzy, że zachowane zostaną elementy, które są wartościowe.

I tak się stało. — Interpelacja została już złożona, podpisali ją również inni posłowie z regionu, także z innych partii — powiedziała nam w poniedziałek poseł Iwona Arent.

Z kolei Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA, oraz prezes Retail Provider Rafał Twarowski zadeklarowali w czasie debaty, że wystąpią do konserwatora zabytków o wpis do rejestru tych ruchomych elementów dworca, które konserwator już wcześniej uznał za zabytkowe. Chodzi tu o dwie mozaiki i neony.

— Już w ubiegłym tygodniu złożyliśmy wniosek do konserwatora o wpisanie mozaiki z dworca PKS do rejestru zabytków — powiedział nam Rafał Twarowski. — A także podpisaliśmy nasz wspólny dokument z PKP o wpisanie do rejestru zabytków neonu „Dworzec autobusowy”.

— 2 maja PKP SA skierowały do wojewódzkiego konserwatora zabytków wniosek o wpisanie mozaiki i neonów do rejestru zabytków — poinformowała nas Anna Cierkowska z wydziału prasowego PKP SA.

Jak się przy okazji dowiedzieliśmy PKP SA analizuje obecnie oferty dotyczące przetargu zaprojektowanie nowego dworca.

Przypomnijmy, że podczas debaty mieszkańcy Olsztyna poznali plany inwestorów. — Przewidujemy, że w II kwartale 2022 roku dworzec, jak też cały układ torowy, zostanie oddany do eksploatacji — mówił podczas debaty prezes Mamiński. — Oby nie doszło do tego, że trzeba będzie podzielić przetarg i wykonać modernizację układu torowego bez przebudowy dworca. Istnieje ryzyko, że jeśli przez kolejne miesiące będziemy ścierali się z formalnymi zastrzeżeniami, to dofinansowanie do tej inwestycji (ok. 20 mln zł, budowa dworca PKP ma być dofinansowana ze środków unijnych— red.) przepadnie.

— Jeżeli w ciągu kilku najbliższych miesięcy dojdziemy do porozumienia, co do kwestii zabytkowych, kwestii projektowych, to jesteśmy zdeterminowani, żeby jeszcze w tym roku zdobyć pozwolenie na budowę i rozpocząć tę realizację — mówił podczas debaty Rafał Twarowski, prezes spółki Retail Provider, która chce tu wybudować galerię handlową łącznie z hotelem biznesowym, zintegrowanym dworcem PKS i parkingiem na dwa tysiące miejsc.

Jednak jak wyraźnie zaznaczył prezes Twarowski, jeśli kompleks dworcowy zostanie uznany za zabytek, to spółka wycofa się ze swych planów.

Kiedy konserwator wyda trzecią decyzję w sprawie dworca? — Liczmy, że uda się wydać decyzję do końca maja — powiedział nam Bartłomiej Skrago, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie.

Oczywiście zgodnie z prawem od tej decyzji stronom będzie przysługiwało prawo odwołania się do ministra kultury, co znowu może zająć tygodnie. A czas ucieka, a wraz nim też unijna dotacja.

Andrzej Mielnicki

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Twój podpis #2728469 | 178.235.*.* 8 maj 2019 13:30

  Zróbcie na złość tym stowarzyszeniom i zbudujcie nowy dworzec gdzieś obok starego

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Tomasz #2728304 | 145.237.*.* 8 maj 2019 08:54

   Gdzie mogę się dowiedzieć jakie są to "stowarzyszenia" i kto z imienia i nazwiska tam zarządza? Wystarczy mi nazwa?

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

  2. cyrk #2728129 | 37.47.*.* 7 maj 2019 21:22

   muzeum szczochów Olsztyńskich i smrodu

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  3. Egeszege #2728104 | 37.47.*.* 7 maj 2019 20:42

   Zburzcie tu już błagam....

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  4. allensteiner #2728087 | 37.8.*.* 7 maj 2019 20:17

   "Zdaje się, że główną wadą jest to, że dworzec jest "gierkowski". Z jakim nazwiskiem będzie kojarzony nowy? Kiedy do z tego powodu trzeba będzie zburzyć?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (18)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5