Rotarianie zapraszają na majówkę

2019-05-06 08:24:30 (ost. akt: 2019-05-06 08:29:40)
2018 rotariańska majówka

2018 rotariańska majówka

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Już w niedzielę, 12 maja, na lotnisku w Dajtkach odbędzie się 15. rotariańska majówka. Impreza od lat cieszy się wielką popularnością. W ubiegłym roku na majówce bawiło się ponad 10 tysięcy osób. W tym roku na gości czeka moc atrakcji.
Trudno sobie wyobrazić maj bez rotariańskiej majówki w Olsztynie. Te stały się już tradycją. Są tak popularne, że ściągają na nią ludzie z całego województwa. Na ubiegłorocznej majówce bawiło się ponad 10 tys osób. Dorośli, dzieci. Całe rodziny.

Skąd się bierze ta popularność rotariańskich majówek? Na pewno z niesamowitych atrakcji, które czekają na gości, a których lista z roku na rok jest coraz dłuższa, ale też wyjątkowego charakteru tych majówek. Bo dobra zabawa to jedno, a gdy jeszcze z tej zabawy płyną inne pożytki w postaci stypendiów dla uzdolnionych dzieci z naszego województwa, to radość jest podwójna.

— Nasza majówka to już tradycja, ale też olbrzymia praca całego zespołu ludzi — mówi Józef Malgrem, prezydent Rotary Club Olsztyn. — Wszystkie pieniądze, które zbieramy na majówce, przeznaczmy na fundusz stypendialny. Dzięki ubiegłorocznej majówce stypendia ma pięcioro dzieci.

Całą majówkę można podzielić na kilka stref. A że majówka ma w nazwie słowo lotnicza, to fanów lotnictwa czeka prawdziwa uczta. — Będą pokazy lotnicze, a to loty zarówno samolotami AN -2, jak Cessna 172S. Będą pokazy szybowcowe, skoków spadochronowych, a nawet możliwość skoku w tandemie na spadochronie — wylicza Adrian Kwiatkowski z Rotary Club Olsztyn. — Poza tym będą pokazy statyczne, czyli wystawa samolotów dużych i małych. Będzie można też obejrzeć topowy polski śmigłowiec bojowy, a więc Mi24. Dużą atrakcją programu są loty modelami samolotów, śmigłowców oraz dronów.
Najbardziej znani rotarianie to papież Franciszek i Bill Gates

Organizatorzy zapowiadają też konkursy i zabawy dla całych rodzin, aktywną strefę Body Perfect, a w niej konsultacje z trenerami, pomiary na analizatorze składu ciała, joga, upominki i wejściówki do klubów. Na scenie będą koncerty, pokazy taneczne. Zobaczymy mi.in grupę rockowa The Painkillers oraz rapera Przemysława Majewskiego. — Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie i wszyscy będą się dobrze bawić — dodaje Adrian Kwiatkowski.

Jednak majówka ma też wymiar charytatywny, bo podczas niej zbierane są fundusze na stypendia dla zdolnej młodzieży z naszego regionu, której nie stać na rozwijanie swoich talentów, pasji. Tak więc na widok wolontariuszy z puszkami otwórzmy swoje serca i oczywiście portfele. Budżet stypendialny zasili też loteria fantowa.
Rotarianie finansują też młodzieżowe wymiany. Ich podopieczni wyjeżdżą mi.in. do USA , gdzie mieszkając z rodzinami rotariańskimi, uczą się, poznają kulturę i język.

Swoje stoisko na majówce będzie miała Fundacją „Przyszłość dla Dzieci”, która pomaga chorym dzieciom, finansuje ich leczenie oraz rehabilitację. — Ze środków zebranych na majówce będziemy chcieli też wesprzeć przynajmniej jedno dziecko, które jest pod opieką Fundacji — mówi prezydent Rotary Klub Olsztyn.

Od wielu lat w Rotary funkcjonuje komisja stypendialna, która zajmuje się przyznawaniem stypendiów dla uzdolnionej młodzieży z Warmii i Mazur. I — w zależności od zebranych funduszy — przyznaje stypendia, przynajmniej kilka w roku. Wśród stypendystów są artyści, sportowcy, którzy osiągnęli już ogromny sukces.

— Wśród naszych stypendystów są takie osoby jak muzyk Wojtek Łozowski z grupy Afromental, kulomiot Konrad Bukowiecki, śpiewak operowy Cezary Stoch, pseudonim artystyczny Cesare Ruta, czy wiolonczelistka Izabela Buchnowska — wylicza Aleksander Jarmołkowicz, przewodniczący Komisji Stypendialnej.

Niektórych stypendystów będzie można zobaczyć też na scenie podczas niedzielnej majówki. Będzie można posłuchać, porozmawiać, może zrobić sobie z nimi zdjęcie.
Na ubiegłorocznej majówce rotariańskiej bawiło się 10 tys. osób

Na lotnisku staną także stoiska informacyjne: Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego oraz Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Wejście na majówkę jest bezpłatne. Jeśli przyjedziemy autem, to trzeba się liczyć z wydatkiem 5 zł, które zapłacimy za parking. Wszystko jest już dopięte na ostatni guzik. Oby tylko pogoda dopisała — rotarianie trzymają kciuki za aurę.

Majówka na lotnisku w Dajtkach, której współorganizatorem jest Aeroklub Warmińsko-Mazurski, startuje o godz. 10.

Andrzej Mielnicki

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5