Gala Sportu 2019

2019-04-04 21:08:59 (ost. akt: 2019-04-05 19:33:05)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Siatkarz Jakub Kochanowski został sportowcem roku, szachista Igor Janik sportowym odkryciem roku, a trenerem roku sportu młodzieżowego Barbara Ramotowska. Samorząd województwa nagrodził najlepszych sportowców, trenerów i działaczy.
Gala Sportu 2019, która odbyła się w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, była wielkim świętem zawodników i ludzi sportu. Okazją do uhonorowania najlepszych sportowców regionie, podziękowania im za trud, za twszystkie radosne przeżycia, które dostarczyli nam kibicom.
Gospodarzem uroczystości był marszałek Gustaw Marek Brzezin. Podczas wieczoru zostali też uhonorowani wyróżnieniami i nagrodami, trenerzy oraz osoby pracujące i działające na rzecz sportu w naszym regionie.


— W 2018 roku działo się wiele na arenie międzynarodowej i krajowej — mówił marszałek Gustaw Marek Brzezin. — Nasi czołowi zawodnicy, jak np. Konrad Bukowiecki, prezentują poziom arcymistrzowski, ale nie spoczywają na laurach i stale podnoszą swoje umiejętności. Pojawiło się też wiele nowych, wschodzących gwiazd. Jestem zdania, że powinniśmy wspierać wszystkich, oczywiście w miarę naszych możliwości, ponieważ w przyszłości młodzi mogą zajść równie daleko i przejąć schedę po starszych, utytułowanych kolegach i koleżankach. M.in. dlatego co roku organizujemy Galę Sportu, aby wręczyć stypendia, nagrody i inne wyróżnienia tym wszystkim, którzy na to zasługują.


— W ubiegłym roku organizacje pozarządowe działające na rzecz sportu otrzymały dotacje na łączną kwotę 2 mln 600 tys. zł — dodał marszałek.
Specjalnymi statuetkami zostało wyróżnionych 17 młodych sportowców, którzy w 2018 roku startując na zawodach rangi mistrzostw świata i Europy w kategorii młodzieżowca, juniora i juniora młodszego zdobyli medale. Okolicznościowymi statuetkami zostali nagrodzeni także reprezentanci województwa uczestniczący w Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi.

Podczas gali marszałek województwa wręczył również stypendia 44 sportowcom oraz 35 nagród pieniężnych wyróżniającym się zawodnikom. Uhonorowani zostali także trenerzy, których podopieczni osiągnęli wysokie wyniki w najważniejszych zawodach. Gala była również okazją do uhonorowani wójtów, burmistrzów i prezydentów, którzy na co dzień wspierają rozwój sportu na swoim terenie, a także podziękowania w formie „Honorowej Odznaki Zasłużony dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego” działaczom sportowym.


Po raz czwarty też samorząd województwa przyznał wyróżnienia specjalne, czyli „Sportowe Osobowości roku 2018”. Sportowcem roku województwa warmińsko-mazurskiego został Jakub Kochanowski, reprezentant Polski w piłce siatkowej mężczyzn, który wraz z reprezentacją Polski w 2018 r. zdobył Mistrzostwo Świata. Kochanowski jest wychowankiem klubu MOSiR Giżycko, a obecnie gra w Skrze Bełchatów.


Sportowym odkryciem roku został Igor Janik, zawodnik UKS Hetman Elbląg, który w 2018 r. zdobył tytuł wicemistrza świata juniorów do lat 18 w szachach klasycznych oraz tytuł wicemistrza świata juniorów do lat 18 w szachach szybkich. Ponadto wraz z drużyną zdobył brązowy medal drużynowych Mistrzostw Europy w szachach szybkich.


Trenerem roku sportu młodzieżowego województwa ostała Barbara Ramotowska, która od 10 lat jest trenerką żeglarstwa w Giżyckiej Grupie Regatowej.
Tegoroczną Galę Spotu uświetnił pokaz duetu Duo Destiny, zwycięzcy 11. edycji programu ”Mam Talent”.

am


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5