Broń ostra w ratuszu w Olsztynie

2019-01-24 14:23:44 (ost. akt: 2019-01-24 14:48:28)

Autor zdjęcia: Archiwum GO/bsz

Bezpieczeństwa w głównych budynkach miejskich w Olsztynie, w tym w Urzędzie Miasta, będą strzec strażnicy miejscy. Funkcjonariusze będą mieli przy sobie broń ostrą.
Jest reakcja na tragiczne wydarzenia w Gdańsku i groźby kierowane pod adresem samorządowców. Bezpieczeństwa i porządku w trzech głównych budynkach olsztyńskiego Urzędu Miasta: przy placu Jana Pawła II, przy ulicy Wyzwolenia oraz przy ulicy Knosały będą pilnowali strażnicy miejscy. Zarządzenie w tej sprawie wydał prezydent Olsztyna.

— Do tej pory nie było ochrony w budynkach, a chcemy, żeby pracownicy i mieszkańcy, którzy przychodzą do urzędu, czuli się bezpiecznie — mówi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie.

Strażnik miejski będzie pilnował porządku i bezpieczeństwa w godzinach pracy urzędu. W każdym z trzech budynków będzie jeden strażnik. Funkcjonariusze będą uzbrojeni w pistolety. I nie będzie to broń gazowa, a ostra. W dwóch przypadkach strażnicy miejscy mogą posługiwać się taką bronią.

— Chodzi o konwoje i właśnie o ochronę budynków użyteczności publicznej — wyjaśnia Jarosław Lipiński, komendant Straży Miejskiej w Olsztynie. — I mamy taką broń, a funkcjonariusze przeszli odpowiednie przeszkolenie. Ich rolą będzie ochrona obiektu, ale także ochrona przebywających w budynkach urzędników i petentów czy interwencja w przypadkach zakłócania spokoju, porządku czy dewastacji mienia.

Straż Miejska w Olsztynie liczy 82 etaty. Czy oddelegowanie trzech strażników do ochrony nie uszczupli Straży Miejskiej? — To będą funkcjonariusze, którzy do tej pory wykonywali wspólne patrole z policjantami — tłumaczy komendant Jarosław Lipiński.

Strażnicy miejscy w ratuszu to jednak nic nowego. Już raz czuwali nad bezpieczeństwem urzędników i petentów. Było to tuż po powstaniu Straży Miejskiej do 2003 roku. Wtedy ochraniali obiekty przez całą dobę.

Przypomnijmy, że po śmierci Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, część samorządowców otrzymało groźby. Jednym z nich był prezydent Olsztyna. 24-letni olsztynianin, który groził Piotrowi Grzymowiczowi w internecie, został zatrzymany przez policję i postawiono mu dwa zarzuty. Pierwszy to publiczne nawoływanie do zabójstwa z jednoczesnymi groźbami pozbawienia życia w stosunku do prezydenta Olsztyna. Za to przestępstwo mężczyźnie grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności. Drugi zarzut dotyczy posiadania 394 gramów marihuany, za co podejrzany może trafić za kratki nawet na 10 lat. Tydzień temu 24-latek został aresztowany na trzy miesiące.

Andrzej Mielnicki

Komentarze (49) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gość #2679726 | 83.9.*.* 11 lut 2019 16:03

  zajazd eljan olsztyn zaprasza przyjęcia ,noclegi, noclegi ul lubelska

  odpowiedz na ten komentarz

 2. mama #2669451 | 178.36.*.* 25 sty 2019 12:22

  A może część pieniędzy z nowej opłaty śmieciowej można by przeznaczyć na ochronę ratusza? Jedna podwyżka a załatwione 2 sprawy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Nico #2669416 | 185.135.*.* 25 sty 2019 11:18

  Odgradzanie się od obywateli to swoista mowa nienawiści.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Mimi #2669409 | 5.60.*.* 25 sty 2019 11:06

   W żadnej ustawie oraz przepisach wykonawczych regulującej posiadanie, przez jakiekolwiek służby mundurowe w Polsce, środków przymusu bezpośredniego oraz broni, nie ma mowy o "broni ostrej". Panie dziennikarzu ogarnij się i wiedzę w temacie, bo tekst trąci amatorszczyzną. Chyba, że autor miał na myśli broń palną, a to już znacząca różnica zmieniająca tekst :-)

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. peowcy #2669332 | 83.31.*.* 25 sty 2019 08:21

   mój Boże w Anglii nawet policjanci chodzą bez broni a u nas, niedługo to przed każdym domem sołtysa będą stać ochroniarze niestety za nasze pieniądze zamiast zroić kawałek chodnika np na Lubelskiej to się wyrzuca pieniądze w błoto, dalej głosujcie na partie oszustów która rządziła i dalej rządzi w Olsztynie a bedziecie mieć bide

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (49)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5