Wiemy już, co z cenami śmieci w Olsztynie

2018-12-13 07:15:00 (ost. akt: 2018-12-12 21:52:28)
Śmieci

Śmieci

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Na razie nie będzie podwyżki cen śmieci w Olsztynie i w 36 innych gminach. Nie zgodzili się na to wczoraj udziałowcy Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Sprawa podwyżki ma stanąć na kolejnym walnym zgromadzeniu wspólników 27 grudnia.
Podwyżki nie ma, ale problem został. Zarząd ZGOK w Olsztynie chciał podnieść od 1 stycznia przyszłego roku cenę śmieci zmieszanych z obecnych 300 do 428 zł netto za tonę. Wczoraj na walnym zgromadzeniu wspólników wniosek zarządu nie uzyskał jednak wymaganej prawem większości trzech czwartych głosów. Za wnioskiem było 21746 udziałów (gminy głosują posiadanymi udziałami), przeciw było 21576 i 471 udziałów wstrzymało się od głosu. To oznacza, że na razie podatek śmieciowy nie zdrożeje, ale problem nie zniknął.

Śmieci drożeją, bo wraz z nowym rokiem wzrośnie opłata za składowanie odpadów — ze 140 do 170 zł. Rosną też koszty odbioru i przerobu śmieci.

— Cena na tak zwanej bramie ustalona na 2018 rok była w znacznej mierze niedoszacowana. Powinna wynosić 365 zł za tonę, a wynosi 300 zł za tonę. W 2018 roku ZGOK odnotuje więc znaczącą stratę — tłumaczył Marek Bryszewski, prezes ZGOK. — Z naszych ustaleń wynika, że spółka, od początku istnienia, dofinansowała system gospodarowania odpadami w regionie centralnym województwa warmińsko-mazurskiego (37 gmin) kwotą 9,5 mln zł. Z tego powodu zasoby finansowe spółki są na wyczerpaniu i bez zmiany ceny odpadów ZGOK-owi może grozić upadłość.

Jednak wczoraj wielu wójtów i burmistrzów nie poparło wniosku, obawiając się, że doprowadzi to drastycznych podwyżek opłat za śmieci dla mieszkańców.

— Propozycja ZGOK nie uzyskała akceptacji — mówi Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda. — Także zgłoszona później poprawka obniżenia o 10 zł stawki za tonę śmieci zmieszanych na bramie, z 428 do 418 zł . Nie ma decyzji i jest problem. Dla ZGOK, i dla właścicieli ZGOK, czyli poszczególnych gmin.

Czy to bunt?

— Każdy ocenia sytuację z perspektywy swojej gminy, nakładając na to potrzeby ZGOK — tłumaczy wójt Kontraktowicz. — Jednak po 1 stycznia bramy ZGOK nie zostaną od razu zamknięte. Na pewno sytuacja jest trudna, ale myślę, że znajdzie się rozwiązanie, które pozwoli na funkcjonowanie ZGOK i na to, żeby gminy miały gdzie wywozić swoje śmieci.

Tego rozwiązania udziałowcy będą szukać podczas kolejnego walnego zgromadzenia wspólników, które zostało zaplanowane na 27 grudnia.

Co się stanie, jeśli znowu nie uda się znaleźć wyjścia?


Postawienie w stan upadłości spółki oznacza, że ZGOK przestanie odbierać odpady, a gminy nie będą miały gdzie ich wywieźć. Wizja Olsztyna — tak jak Neapolu — tonącego w hałdach śmieci wydaje się więc bardzo realna.

— Zobaczymy co dalej, na razie słyszymy, że zarząd ZGOK chce ogłaszać upadłość — mówi Jacek Kostka, burmistrz Górowa Iławeckiego. — Miałem taką spółkę w mieście, gdzie był prezes, który mówił, że nie da się zarobić na cieple, że trzeba podnosić ceny. Wyrzuciłem tego prezesa. Teraz jest inny prezes i w tej chwili spółka przynosi dochód, a ceny ciepła w mieście stoją od 8 lat. Krótko mówiąc, jak zarząd spółki mówi, że ogłosi upadłość, bo nie potrafi rozmawiać z udziałowcami, to się zmienia zarząd spółki.

Na razie nie wiadomo, jak konkretnie wzrost cen śmieci na bramie ZGOK przełożyłby się podatek śmieciowy, który płacą mieszkańcy. Jednak, o ile w Olsztynie dziś płacimy za wywóz śmieci zmieszanych 14,41 zł od osoby, tak na przykład w Stawigudzie jest to 18 zł, w Górowie Iławeckim — 20 zł, a w Rucianem-Nidzie aż 23 zł. Śmieci drożeją w całej Polsce. Nie tylko w ZGOK. Ostatnio podwyżki od nowego roku uchwalił Związek Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego „Czyste Środowisko”, skąd nasze śmieci trafiają do ZUOK w Rudnie. Tyle że cena śmieci zmieszanych od osoby wzrosła tu z 11 do 14 zł, i to na terenie wszystkich 19 gmin, które należą do związku.

AM

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Budowlaniec #2643222 | 83.9.*.* 13 gru 2018 21:06

  Pamiętam jak budowaliśmy ZGOK na Tracku mega inwestycja za ponad 160 mln zł z czego duże dofinasowanie z unii . Powastało tam wiele hal wraz z budynkiem administracyjno-socjalnym . Podcas budowy były pan prezez ZGOG przechadał sie z dumą jaka to piekna inwestycja i slinił sie na swoj nowy gabinet na 1 piętrze z bardzo drogimi meblami dębowymi i fotelami ze skury . Adam Sierzputowski i reszta szlachty tak zarządzała że teraz sa długi i mymusimy pokryć te koszta wynikające z ich braku kompetencji !!! Gość poda sie do dymisji i jest super !!! Nie ważne że inni muszą zapłacić ciekawe czy zabrał ze sobą swoje mebelki piękne cwaniak !!!!! Pozdrawiam ADAM W.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. xxxx #2643208 | 88.156.*.* 13 gru 2018 20:37

   Nikt nie sortuje śmieci jak trzeba ustawa i całe to zamieszanie przy śmietnikach to jedna wielka kpina. Jedynym rozwiązaniem jest zwieszenie sortowni na śmieci i po kłopocie. Ponieważ większość nie segreguje i taka jest prawda.

   odpowiedz na ten komentarz

  2. k #2642973 | 81.190.*.* 13 gru 2018 15:23

   Ciekawe ile będzie Olsztyn i inne gminy co to tworzyły musiał oddać unii jak ZGOK padnie albo ogłosi upadłość, chyba coś ponad 100 mln PLN. Coś czuje że tak czy inaczej czeka nas ostra podwyżka śmieci jak nie do zgoku to na oddawanie kasy trzeba będzie się przygotować, a kto odda? na pewno nie władza tylko przeniesie to na nas. I będziemy płacić 50 za sortowane które pojadą na drugi koniec polski.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. wyborca #2642922 | 83.18.*.* 13 gru 2018 14:18

   Szanowny Panie Wójcie Gminy Stawiguda obiecał Pan wyborcom obniżenie cen za śmieci na kwotę 7,5 zł. Zawierzyłam panu i oddałam na Pana głos, czekam na realizację obietnicy jak i pozostali wyborcy. Nie tylko tej obietnicy ale pozostałych również. Podkreślał Pan nieudolność urzędników i Wójta niech Pan udowodni i realizuje obietnice.

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   1. Jakub #2642788 | 176.221.*.* 13 gru 2018 11:35

    Ściąganie do Olsztyna śmieci z całej okolicy to największa głupota jaką można było zrobić. W dodatku zrobiono to kompletnie nie licząc się z opinią publiczną. Teraz tylko czekać na kolejne nieszczęście jaką będzie spalarnia. Na razie śmieci w dziwny sposób będą ulegały samozapłonowi. Ponieważ już jest pełny plac nastąpi to niebawem. Trzeba będzie zaopatrzyć się w maski.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (17)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5